01.07.2021
Kot też może być alergikiem! Co uczula mruczki?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
W kontekście alergii i kotów mówi się jedynie o alergii na kota! Tymczasem zwierzaki te również mogą cierpieć z powodu uczulenia. Jakie są najczęstsze alergie u kota?
fot. Shutterstock
Jak się okazuje, koty to bardzo delikatne stworzenia, które mogą mieć wszelkiego rodzaju alergie. Zdarzają się mruczki, które są wyjątkowo podatne na uczulenia i takie, których żadne nie dotyczą – zupełnie jak u ludzi. Alergicy doskonale rozumieją, jak trudno żyć z nieleczoną alergią. Czyż nie? Poznaj najczęstsze alergie u kota i sposoby na ich leczenie.
Typowe alergie u kota
Alergia, inaczej mówiąc nadwrażliwość, jest nadmierną i nieprawidłową reakcją układu odpornościowego na różne substancje zwane alergenami. Koty mogą doświadczać różnych rodzajów alergii. Podobnie jak ludzie, mruczki mogą mieć alergię na pokarmy, leki, rośliny, wirusy, jad, ale nie tylko. Najczęstsze uczulenia to zdecydowanie te związane z jedzeniem lub pasożytami.
1. Alergie środowiskowe
Ochrona kota przed alergiami środowiskowymi, takimi jak pyłki, trawa, grzyby, pleśń i kurz może być bardzo trudna. Niełatwo bowiem uniknąć tych alergenów pochodzących ze środowiska. Uczulony na nie kot może doznać męczącego swędzenia, łuszczenia i zaczerwienienia skóry, a także śluzówek, łzawienia oczu, różnorakich infekcji, zapalenia gardła czy opuchlizny. Mruczący milusiński może wymagać szerszego leczenia, by zapobiec nasileniom związanym z tego typu alergiami. Alergeny zawarte w pyłkach traw, drzew, krzaków i roztoczy są najczęstszą przyczyną atopowego zapalenia skóry u kotów. Dodatkowo mruczek może być uczulony na dym papierosowy, perfumy czy środki czystości. Jeśli to możliwe, staraj się unikać produktów, które wydają się drażnić kota lub powodować u niego jakiekolwiek dolegliwości.
2. Alergie na pasożyty
Pasożyty, takie jak pchły, mogą skutecznie utrudniać życie. Niestety większość zwierzaków musi się z nimi mierzyć. Niektóre jednak są na nie szczególnie wrażliwe. A właściwie na ich jad, który przekazują kotom w trakcie ugryzienia. Uczulony kot przesadnie zareaguje na chociażby jedno ugryzienie takiego stawonoga. Może cierpieć na APZS – alergiczne pchle zapalenie skóry. W obliczu alergenu zacznie nadmiernie wylizywać, wyrywać lub wygryzać włosy. Ciągłe drapanie doprowadzi do ran, a to, że nie będą się goić – do zapalenia. Nie obędzie się bez sterydowych maści. Możliwe są wyłysienia, kołtuny i strupki. Aby zapobiec takiemu obrotowi wydarzeń, należy bardzo dokładnie zabezpieczyć pupila przed wszelkimi pasożytami. Każdy kot powinien być zadbany w tej kwestii, ale uczulony – szczególnie. Zapytaj swojego lekarza weterynarii, który z wielu dostępnych produktów zapobiegających pchłom i innym pasożytom jest zalecany dla twojego kota.
3. Alergie pokarmowe
Trzecią najczęstszą alergią, z jaką borykają się koty, jest alergia pokarmowa. Koty mogą być uczulone na różne pokarmy, podobnie jak ludzie. Tak naprawdę każdy składnik może być powodem alergii: wołowina, drób, ryba czy jajo. Bardzo często alergenem są dodatki spożywcze znajdujące się w karmie: barwniki, aromaty, konserwanty. Alergie pokarmowe powodują swędzenie skóry. Od 10% do 15% kotów może również mieć objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak wymioty i biegunki. Innymi reakcjami będą: iskanie, drapanie się, duszności. Kot może też mieć zmiany na pyszczku, brzuchu lub po zewnętrznej stronie ud. Alergie pokarmowe mogą być trudne do zdiagnozowania, ale zdecydowanie warto próbować to robić, gdyż życie w niewiedzy może kosztować mruczka wiele zdrowia. Na początek trzeba wykluczyć inne możliwe alergie, następnie wprowadzić dietę eliminacyjną. Prawidłowa diagnoza pomoże wprowadzić odpowiednie posiłki, a te sprawią, że życie mruczka będzie nieporównywalnie bardziej komfortowe.
Diagnozowanie i leczenie alergii u kotów
Ustalenie, co u danego kota wywołuje reakcje alergiczne, jest trudne, a lekarz weterynarii musi przeprowadzić skomplikowany proces eliminacji, aby to stwierdzić. Aby zdiagnozować alergie u kotów, dermatolog weterynaryjny z pewnością będzie chciał przeanalizować historię medyczną zwierzaka, ale także skupić się na obecnych objawach fizykalnych. W niektórych przypadkach można przeprowadzić test w poszukiwaniu alergii środowiskowych. Jeśli twój weterynarz uważa, że alergia jest związana z pokarmem, może chcieć zawęzić przyczynę, zmieniając dietę i eliminując problematyczne składniki. Pierwszym krokiem zawsze jest jednak wykluczenie wszelkich innych problemów zdrowotnych, a także behawioralnych oraz odpowiednie zabezpieczenie kota przed pasożytami.
Jeśli chodzi o walkę z alergiami, w niektórych przypadkach najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojego kota, jest skoncentrowanie się na profilaktyce. Jeśli twój pupil ma alergię na środki czyszczące, leki, pokarmy, rośliny lub inne rzeczy, których można uniknąć, staraj się trzymać go od nich z daleka. W przypadku pyłków lub kurzu, których niezwykle trudno uniknąć, kot może potrzebować leków na alergię.
Alergie u kota a astma
Koty dotknięte astmą o wiele trudniej przechodzą różnego typu alergie, są na nie bardziej narażone. Jeśli twój kot ma zarówno alergię, jak i astmę, weterynarz może przepisać leki, które pomogą udrożnić drogi oddechowe zwierzaka. Rozwiązania długoterminowe mogą obejmować kortykosteroidy – leki przeciwzapalne. Choć alergia nimi leczona ustępuje szybciej, to w długotrwałym stosowaniu są one dla organizmu szkodliwe.
Alergie u kota a nietolerancja pokarmowa
Alergia i nietolerancja to dwie różne sprawy. Często są jednak ze sobą mylone z powodu podobnych, a nawet takich samych objawów. Uczulenie jest nieprawidłową, gwałtowną reakcją układu immunologicznego organizmu na alergen z pokarmu, natomiast nietolerancja pokarmowa jest związana z zaburzeniem procesu trawienia. To dlatego towarzyszą jej zazwyczaj wymioty i biegunki – wszelkie objawy związane z układem trawienia. Po odstawieniu nietolerowanego składnika objawy szybko mijają. Alergia może trwać długo po wyeliminowaniu alergenu i obejmować dodatkowo przypadłości skórne i oddechowe.
Co z tą alergią?
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
07.12.2024
Czy twój kot się nudzi? Jeśli robi którąś z tych rzeczy, to znaczy, że tak!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jeżeli rozpoznałbyś w tych zachowaniach objawy znudzenia, to masz świetny instynkt kociego opiekuna!
undefined
06.12.2024
Dlaczego mój kot nie chce korzystać z kuwety?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kot nie chce korzystać z kuwety? To jeden z najbardziej uciążliwych problemów, z jakimi czasem musi się zmagać koci opiekun… Nie ulega wątpliwości, że jest to sytuacja tak problematyczna, że należy szybko znaleźć jej przyczynę i rozwiązanie.
undefined
05.12.2024
3 szkodliwe mity o kotach. Nie daj im się zwieść!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Te trzy szkodliwe mity nie tylko mogą zniszczyć twoją relację z mruczkiem, ale także zrobić ogromną krzywdę zwierzakowi… Nie daj im się zwieść!
undefined