22.03.2021
Jak zadbać o bezpieczeństwo kota wiosną?
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Ładna pogoda zachęca do wyjścia z domu nie tylko nas, ale też mruczka. Wystarczy chwila nieuwagi i… kota nie ma!
fot. Shutterstock
Każdy z nas od czasu do czasu widuje ogłoszenia informujące o zaginięciu jakiegoś kota. Nie da się ukryć, że wiosną pojawia się ich najwięcej. Nie ma w tym nic dziwnego: o tej porze roku częściej otwieramy okna i wychodzimy na zewnątrz, a kotu wystarczy kilka sekund, by wybiec z mieszkania i zniknąć nam z oczu. I co wtedy? Jak zadbać o bezpieczeństwo kota wiosną?
Pomogą karmiciele kotów wolno żyjących
Dowiedz się, kto w twojej okolicy zajmuje się dokarmianiem kotów wolno żyjących. Ludzie opiekujący się bezdomniakami mają najlepsze rozeznanie, jaki nowy kot pojawił się w okolicy. Koniecznie poinformuj taką osobę o zaginięciu twojego mruczka, zostaw jej jego zdjęcie i swój numer telefonu. Jest szansa, że to właśnie z tego źródła uzyskasz najcenniejsze informacje.
Reaguj od razu
W wypadku kociej ucieczki czas ma ogromne znaczenie – im szybciej zaczniesz szukać pupila, tym większe są szanse na powodzenie. Najpierw jednak musisz zauważyć brak mruczka (jeśli nie wybiegł z domu w twojej obecności). Dlatego zawsze powinieneś wiedzieć, gdzie w danym momencie znajduje się twój pupil. Jeśli przez jakiś czas go nie widzisz, a jednocześnie podejrzewasz, że mógł mieć okazję do ucieczki, nie bagatelizuj sprawy. Niestety, istnieje ryzyko, że już od dłuższej chwili jest poza domem…
Najciemniej pod latarnią
Gdy sprawdzisz jego ulubione kryjówki i masz już pewność, że nie ma go w domu, zacznij poszukiwania od najbliższej okolicy. Przetrząśnij wszystkie pobliskie krzaki, sprawdź okienka piwniczne, zajrzyj pod samochody – istnieje duże prawdopodobieństwo, że przerażony mruczek ukrywa się w jednym z tych miejsc. Wołaj go po imieniu – być może wyjdzie, gdy rozpozna twój głos, lub chociaż odpowie ci miauczeniem. Musisz być cierpliwy i dokładny – wystraszony kot potrafi się schować w najciaśniejszym zakamarku.
Proś o pomoc
Jeśli twój mruczek nie znajdzie się w ciągu kilku godzin, zacznij rozwieszać ogłoszenia. Najlepiej przygotuj je tak, by można było odrywać karteczki z twoim numerem telefonu. Szanse na powodzenie zwiększy też wyznaczenie nagrody dla znalazcy i zamieszczenie tej informacji w ogłoszeniu. Poinformuj o zaginięciu pupila także sąsiadów – być może ktoś gdzieś go widział. Każda wskazówka może się okazać cenna. Nie trać nadziei! Czasem koty znajdują się całe i zdrowe nawet po długim czasie!
Gdy zaginie kot wychodzący – 5 zasad działania
To, że kot regularnie wychodzi, wcale nie oznacza, że nie może zaginąć. Gdy tak się stanie, musisz natychmiast działać!
1. Nie czekaj, aż sam wróci
Koty mają swoje rytuały, które zwykle obejmują stałe pory wychodzenia i powrotów. Jeśli nieobecność mruczka nietypowo się przedłuża, istnieje spore ryzyko, że coś się wydarzyło. Nie zwlekaj i ruszaj na poszukiwania!
2. Przeszukaj cały koci rewir
Koty wychodzące miewają zaskakująco duże terytoria. Szukaj mruczka nie tylko na swojej ulicy, ogłoszenia rozwieś w całej dzielnicy.
3. Pytaj ludzi
Nie krępuj się pytać znajomych i nieznajomych, czy widzieli twojego kota. Weź z sobą zdjęcie i opisz jego zachowanie.
4. Obdzwoń pobliskie lecznice
Musisz wziąć pod uwagę, że twój kot mógł mieć jakiś wypadek – być może ktoś obcy udzielił mu pomocy i zawiózł go do weterynarza. Koniecznie sprawdź też lokalne schroniska.
5. Szukaj w internecie
Zamieść zdjęcie zaginionego mruczka w mediach społecznościowych i skrzyknij znajomych, by pomogli go szukać. Napisz, na jakim obszarze mógł zniknąć, podaj jego znaki szczególne i opublikuj zdjęcie. Sprawdzaj ogłoszenia fundacji zajmujących się bezdomnymi zwierzętami i czytaj komunikaty na kocich grupach.
Dbaj o bezpieczeństwo kota nie tylko wiosną
Zastosuj się do poniższych rad – w ten sposób zmniejszysz ryzyko ucieczki mruczka, a jeśli już do niej dojdzie, usprawnisz poszukiwania.
Zabezpiecz okna
Otwarte czy choćby niedomknięte okno to magnes przyciągający ciekawskiego mruczka i jednocześnie poważne zagrożenie. Kot nie tylko może wyskoczyć na zewnątrz, ale wręcz wypaść i zrobić sobie krzywdę – szczególnie jeśli mieszkasz wyżej niż na parterze. Nie łudź się, że szpara w uchylonym oknie jest za wąska! Mruczek mimo wszystko może spróbować się przez nią przecisnąć i – jeśli mu się to nie uda – utknąć w pułapce i doznać poważnych obrażeń.
Nie ryzykuj i przeciwdziałaj takim sytuacjom – zabezpiecz okna specjalną siatką. Sam też na tym skorzystasz, bo jeśli wybierzesz gęstą siatkę, przy okazji ograniczysz dostęp do domu owadom. Otwierasz okna tylko uchylnie? Wykorzystaj specjalne ograniczniki – kratki zabezpieczające do samodzielnego montażu. Nie są drogie, a mogą uratować życie twojemu kotu.
Zamień balkon w catio
Jak zadbać o bezpieczeństwo kota wiosną? Nie zapomnij o tarasie. Osiatkowanie balkonu nie tylko ochroni mruczka przed wypadkiem i uniemożliwi mu ucieczkę – to prosty sposób na to, by zmienić ten obszar w ulubione miejsce mruczka. Wystarczy kilka poduszek i doniczka z kocią trawką, by twój pupil zyskał luksusowe catio, na którym z rozkoszą spędzi wiosnę i lato. Ciepło promieni słonecznych, świeże powietrze (niosące tysiące fascynujących zapachów), ptasie trele… Gwarantujemy, że mruczek to pokocha. W dodatku możliwe, że zapewniając mu taki kontrolowany kontakt ze światem zewnętrznym, osłabisz jego zapędy do samodzielnych wycieczek.
Zaczipuj mruczka
Wszczepienie mikroczipu to prosty zabieg, który wykonuje się w większości gabinetów weterynaryjnych. W ten sposób kot zyskuje identyfikator, który trafia do bazy razem z danymi jego opiekuna. Jeśli zdarzy się, że mruczek zaginie i ktoś go odnajdzie, osoba ta będzie wiedziała, komu go oddać, co znacząco przyspieszy powrót pupila do domu.
Zobacz powiązane artykuły
12.09.2024
Gdy twój kot ma cię dość! Kocie sygnały, których nie powinieneś ignorować
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Kot mówi do nas całym swoim ciałem. Czy dobrze rozumiemy jego mowę? Oto kilka kocich sygnałów, które nie zawsze znajdują zrozumienie.
undefined
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined
27.08.2024
Co zrobić, gdy koty się biją?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak się zachować, gdy widzisz bijące się koty? Reagować, rozdzielać, a może brać nogi za pas?
undefined