01.01.2019
Czy kot może mieć ADHD?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedy spojrzysz na definicję ADHD, niektóre objawy mogą wydać ci się zbliżone do zachowania, jakie prezentuje twój pupil. Czy kot może mieć zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, który występuje u ludzi?
fot. Shutterstock
Twój kot zachowuje się, jakby ciągle był „podłączony do zasilania”, ma nieprzewidywalne wahania nastroju, biega jak oszalały (zwłaszcza w nocy)… Cóż, czy to nie brzmi jak zwykły dzień kota domowego? Okazuje się, że te objawy idealnie wpisują się także w symptomy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, zwanego również ADHD. Ale czy coś takiego może występować u kotów? Czy kot może mieć ADHD?
Czy kot może mieć ADHD?
Niestety, w tej kwestii nie mamy zadowalającej odpowiedzi, ponieważ nikt tak naprawdę tego nie wie. Niemniej jednak koty mogą mieć pewne zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Charakteryzują się one takimi zachowaniami jak nadmierna pielęgnacja czy wokalizacja, gryzienie ogona bądź drapanie się. Z racji tego, że nie przeprowadzono badań nad objawami nadaktywnych kotów, jednoznaczne rozpoznanie ADHD u tych zwierząt nie jest obecnie możliwe.
Klinika Mayo klasyfikuje ADHD jako zaburzenie zdrowia psychicznego. Jest ono związane m.in. z nadpobudliwością, zachowaniami impulsywnymi i trudnościami ze skupieniem uwagi na danej rzeczy. Większość osób przejawia te objawy już od najmłodszych lat. Niektórzy opiekunowie wyżej wymienione symptomy zaobserwowali u swoich kotów. Podobnie zresztą jak wahania nastroju i trudności w radzeniu sobie ze stresem.
Objawy ADHD u kotów
Najprostszym objawem ADHD, który można rozpoznać i przypisać temu zespołowi jest nadmierna nadpobudliwość kota. Kolejnym znakiem może być wahanie nastroju. Psych Central dodaje również zdolność do nadmiernego skupiania się na czymś. Z drugiej jednak strony, ta cecha może być po prostu przypisana naturalnemu instynktowi łowcy, jaki w końcu koty dziedziczą po swoich przodkach.
Niektórzy opiekunowie dodają do tej listy także fakt, że pupil ich nie słucha (i nie mieli tu wcale na myśli wysłuchiwania sekretów) czy brak samoświadomości. Według nich koty myślą, że świat kręci się wokół nich – uważają, że mogą przerwać to, co robisz, by położyć się na klawiaturze lub papierach. Nie widzą też powodu, aby nie obudzić cię o 5 rano tylko po to, abyś wstał i je nakarmił. Tylko czy tak nie wygląda po prostu codzienność z kotem? I czy kiedykolwiek ktoś z tego powodu zastanawiał się, czy kot ma ADHD?
Oczywiście, podczas diagnozowania u kota ADHD należy wziąć pod uwagę również inne czynniki. Jak każde młode zwierzę, kocięta mają zazwyczaj nieskończoną ilość energii. Z racji tego, że wszystko, co znajduje się wokół nich, jest nowe, mają tendencję do rozpraszania się. Ponadto, koty niewychodzące mogą wykazywać klasyczne objawy ADHD, takie jak nadpobudliwość, która może wynikać ze stresu związanym z ograniczoną przestrzenią życiową. Zwłaszcza wtedy, kiedy ich naturalne drapieżne instynkty – potrzeba polowania – nie są zaspokajane.
Faktycznie, jeśli mielibyśmy się tak dłużej zastanawiać – pomimo braku dowodu – koty mogą przejawiać objawy podobne do tych, które mają ludzie ze zdiagnozowanym ADHD. Jednakże czy to nie jest tak, że opiekunowie próbują w ten sposób niepotrzebnie rozbijać na czynniki pierwsze normalną kocią osobowość? Co o tym myślicie? Koniecznie napiszcie w komentarzu.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
16.09.2023
Jak karać kota i go do siebie nie zrazić?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Karanie kota poprzez bicie czy krzyczenie jest niedozwolone. Jak więc ukarać nieposłusznego zwierzaka i odnieść sukces w jego wychowaniu?
undefined
14.09.2023
Spryskiwacz z wodą, czyli jak szybko zniszczyć relację z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Spryskiwanie wodą kota – to metoda, którą poleca się na forach, grupach dla kociarzy, a czasem nawet na blogach o zwierzętach! Ma być skuteczna i łatwa w zastosowaniu. Czy jednak faktycznie nie ma żadnych wad? A może to ona jest winna coraz gorszej relacji z kotem?
undefined
12.09.2023
Dlaczego koty obwąchują wszystko i wszystkich?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł węchu. Nikogo nie powinno więc dziwić, że używają go, gdy tylko mają okazję. Dlaczego jednak tak często? Co sprawia, że koty obwąchują wszystko i wszystkich?
undefined