21.08.2018
Dlaczego kot wrzuca zabawki do misek z wodą i jedzeniem?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego twój mruczek tak namiętnie wrzuca wszystkie albo wybrane zabawki do misek z jedzeniem i wodą?
Fot. Shutterstock
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego twój mruczek z taką namiętnością wrzuca wszystkie albo wybrane zabawki do misek z jedzeniem i wodą? A może zdarza mu się także „topienie” swoich zdobyczy w wodzie? Jak się okazuje, istnieje wytłumaczenie takiego zachowania. Sprawdź, dlaczego kot wrzuca zabawki do misek!
Dlaczego kot wrzuca zabawki do misek z jedzeniem?
Niektóre koty umieszczają swoje szczurki, myszki i piłeczki w miseczkach. Nie bez przyczyny – mają ku temu powody i to konkretne! To jedno z zachowań, które stanowi nawiązanie do ich dzikiej przeszłości. Jak dobrze wiemy, nasze kanapowe leniuchy, to tak naprawdę… drapieżcy. I choć ich życie wygląda nieco inaczej, niż ich dzikich przodków, to w naturze kotów domowych wciąż pozostało wiele zachowań świadczących o, nie do końca uśpionych, instynktach łowcy.
Dla naszych pupili to zabawki są ich ofiarami. A w naczyniu z jedzeniem znalazły dla nich bezpieczną skrytkę do przechowywania „na później” – tak jak kot na wolności zakopuje swoją zdobycz, aby ukryć ją przed innymi drapieżnikami.
A dlaczego dochodzi do „topienia” zabawek?
Czy twój kot także uwielbia zamaczać w misce z wodą to, czym potem bawi się po całym mieszaniu? Mokre ślady łapek, ciągłe suszenie myszek, by zachować je w czystości… Znasz to? Dlaczego kot to robi? Czy topi swoje ofiary z okrucieństwa? Nie… Otóż istnieje kilka innych logicznych wyjaśnień tego zjawiska.
Wiele kotów lubi bawić się wodą. Ta jest dla większości mruczków bardzo atrakcyjna z powodu swoich właściwości reagowania na ruch i odbijania refleksów świetlnych. Gdybyśmy chcieli je wykąpać, raczej uciekłyby w popłochu, ale moczenie łapek, łowienie czy polowanie na wodę płynącą z odkręconego kranu jest w ich oczach całkiem atrakcyjne. Miseczka z wodą jest dla kota bezpieczna, a igranie z jej głębią bardzo interesujące. To tłumaczy także fenomen kopania w misce z wodą, aż do sucha… Kot, maczając łapki w wodzie, ma na celu wprawienie jej w ruch. To daleko idąca, ale jednak – imitacja polowania.
Kot metodą prób i błędów doszedł do wniosku, że skoro woda się rusza, to jak wrzuci tam myszkę, ona także zacznie wykazywać większą „charyzmę”! To bardzo ciekawa opcja na urozmaicenie zabawy. Szczególnie dla tych kociaków, które nie wychodzą na zewnątrz i brakuje im rozrywek.
Niewykluczone także, że kotu chodzi o zmianę „konsystencji” czy zapachu zabawki. Potwierdzić mogą to opiekunowie, których ulubieńcy zamaczają w wodzie patyczki higieniczne. Te stają się wtedy cięższe, a dzięki temu dalej „latają” i lepiej nadają się do aportowania.
Dlaczego kot wrzuca zabawki do misek z jedzeniem i wodą? Po pierwsze dlatego, że jest porządny i pragnie wszystko odkładać na swoje miejsce! Skoro mysz i piłeczka to jego zdobycz, odłoży ją gdzieś, gdzie jest bezpiecznie – tam, gdzie je. Logiczne, prawda? A dlaczego do miseczki z wodą? Tu z kolei chodzi prawdopodobnie o uatrakcyjnienie zabawy. Woda sprawia, że polowanie staje się ciekawsze. To nic złego ani niebezpiecznego. Uzbrojmy się zatem w cierpliwość i… ściereczki.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined
08.10.2024
Koci pazur – czyli wszystko co tyczy się kociego manicure i nie tylko
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy ktokolwiek wyobraża sobie kota bez pazurów? Ten atrybut jest nieodłączną częścią naszego małego drapieżnika.
undefined
07.10.2024
Do czego przydaje się soda w kocim domu?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mamy ją w domu wszyscy. Jest skuteczna, tania, bezpieczna i… wciąż niedoceniana. Do czego przydaje się soda w kocim domu?
undefined