03.12.2018
7 znaków, że twój kot może potrzebować kociego towarzystwa
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przychodzi taki moment w życiu kociarza, gdy zaczyna się zastanawiać, czy jego ukochany kot jest szczęśliwy. Czy nie nudzi się sam w domu?
fot. Shutterstock
Doświadczeni miłośnicy kotów radzą, by od razu adoptować dwa koty. Jeśli z jakichś względów tego nie zrobiliśmy, kiedyś zaczniemy się zastanawiać, czy przypadkiem nie wyrządziliśmy krzywdy pupilowi, skazując go na jedynactwo. Czy kot potrzebuje kociego towarzystwa? A może wystarczają mu ludzie? Po czym poznać, że jednak może tęsknić za innym przedstawicielem swojego gatunku i nadszedł czas na dokocenie?
Pomożemy ci znaleźć odpowiedź na to nieproste pytanie.
1. Nadmierne przywiązanie
Gdy kot nie odstępuje cię na krok, lgnie do ciebie, wszędzie za tobą chodzi i żałośnie miauczy, gdy znikasz z jego pola widzenia, może wydawać ci się to rozczulające. Faktycznie świadczy o wielkim przywiązaniu, ale też o czymś jeszcze – o niezaspokojeniu potrzeby bliskości i kontaktu z drugą istotą. Jeśli prowadzisz normalne życie, wychodzisz do pracy, szkoły, na studia, zajmujesz się rodziną, spotykasz z przyjaciółmi – pozostawiasz czasem kota samego.
Niektóre mruczki świetnie sobie radzą same, spędzając czas na zabawie, spaniu lub wyglądaniu przez okno. Inne mocno przeżywają rozłąkę, są smutne i znudzone, gdy nie ma cię w zasięgu ich wzroku. To może być sygnał, że czas na wprowadzenie do domu drugiego kota, który zaspokoi tęsknotę obecnego pupila za drugą istotą.
2. Zmiany w zwyczajach higienicznych
Osowiałość, nuda, frustracja, depresja – to wszystko może spowodować, że twój kot przestaje dbać o swoje futerko. Rzadziej i mniej dokładnie się wylizuje, co szybko daje rezultaty w postaci płatów sfilcowanej lub nastroszonej sierści. Jeśli powodem nie jest otyłość lub choroba, przyczyną może być samotność, brak kociego towarzysza.
Możliwa jest też druga skrajność – nadmierne wylizywanie się, aż do wyłysień i zranień skóry. Są to objawy przeżywanego przez zwierzę stresu, u podłoża którego może także leżeć poczucie osamotnienia.
3. Nadmierny apetyt lub brak apetytu
Przyczyny są złożone – w grę mogą wchodzić zarówno zaburzenia chorobowe, jak i behawioralne. W tym – samotność, stres i frustracja. Niektóre koty zaczynają jeść za dużo, zajadając nudę i próbując w ten sposób poprawić sobie samopoczucie. Całkiem jak ludzie. Inne wręcz przeciwnie – popadają w rodzaj apatii, otoczenie i miska przestają je interesować.
4. Niszczenie rzeczy, nadmierna aktywność
To zjawisko częściej występuje u psów, spędzających samotnie wiele godzin w domu, ale zdarzać się może także wśród kotów. Młodsze koty są bardziej skore do zabaw, biegów i wszelkiej aktywności. Jeśli nie dostaną odpowiednio stymulujących zabawek, zabraknie im wspólnych zabaw z opiekunem i mogą nadmiar energii wyładowywać na meblach, obiciach mebli, firankach, zrzucaniu przedmiotów.
Wyjścia są dwa – więcej zabawek i zabaw z kotem lub przygarnięcie mruczka równie towarzyskiego, w podobnym wieku, lubiącego inne koty.
5. Załatwianie się poza kuwetą
Tu również samotność, stres, brak towarzystwa są tylko niektórymi z licznych możliwych przyczyn. Problem najlepiej rozwiązać w porozumieniu z lekarzem weterynarii i behawiorystą. Samo nasiusianie na kanapę to za mało, by jednoznacznie orzec, że kot tęskni za innym kotem. Jedno jest pewne – twój pupil próbuje ci powiedzieć, że coś jest nie tak – z jego zdrowiem lub samopoczuciem.
6. Zmiana nawyków snu
Jeśli kot zaczyna spać więcej niż dotychczas lub ma trudność z zasypianiem – w grę może wchodzić choroba lub nuda i samotność.
7. Spadek aktywności
Osowiałość, niechęć do zabaw, przesypianie większości dnia lub „tylko” polegiwanie, szczególnie gdy dotyczą młodych kotów – jeśli wykluczysz możliwy stan chorobowy, mogą świadczyć także o tęsknocie za kocim przyjacielem.
Dokocenie…
Pamiętaj – to tylko ogólne wskazówki, które mogą, ale nie muszą świadczyć o tym, że czas na dokocenie. Przykładowo, raczej nie należy podejrzewać, że koci jedynak w wieku 10 lub więcej lat nagle zatęskni za zabawami z drugim kotem. U niego zaobserwowanie któregoś z powyższych zachowań będzie wskazywało najczęściej na problem zdrowotny lub przeżywany stres, niezwiązany z brakiem kociego brata przez całe dotychczasowe życie.
Zobacz powiązane artykuły
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined
27.08.2024
Co zrobić, gdy koty się biją?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak się zachować, gdy widzisz bijące się koty? Reagować, rozdzielać, a może brać nogi za pas?
undefined
16.08.2024
Dlaczego kot pije wodę z kranu i z… toalety?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kot omija miskę z wodą na rzecz innych źródeł? Ta z kranu, zlewu i toalety wydaje mu się smaczniejsza? Skąd bierze się to zachowanie?
undefined