03.08.2021
Jak opiekować się głuchym mruczkiem? Oto praktyczne wskazówki!
Julia Dzierżak
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Utrata słuchu u kota to nie koniec świata. Przekonaj się, jak możesz mu pomóc w codziennym życiu!
fot. Shutterstock
Głuchy kot wcale nie przegrywa życia. Utrata zmysłu słuchu wśród mruczków nie należy do rzadkości. Może nastąpić w wyniku choroby, ze starości lub z przyczyn genetycznych. Te ostatnie, co ciekawe, związane są z kolorem sierści. Okazuje się, że białe koty z niebieskimi oczami najczęściej tracą słuch. Więcej na ten temat możesz przeczytać TUTAJ. Dziś dowiesz się, jakiej pomocy w codziennym życiu wymaga głuchy kot.
Rutyna
Jeszcze bardziej niż zwierzę zdrowe, głuchy kot potrzebuje rutyny. Ponieważ bodźce dźwiękowe, takie jak wołanie, nie docierają do jego uszu, należy trzymać się ustalonego planu dnia. Dzięki temu mruczek bez przywoływania będzie wiedział, kiedy dostanie posiłek, kiedy jego opiekun wychodzi z domu i kiedy do niego wraca.
Towarzysz życia
Bardzo pomocny może okazać się także towarzysz – najlepiej inny kot. Jeśli ich charaktery będą do siebie pasować, mruczek-kolega może być codziennym wsparciem dla mruczka niesłyszącego. Głuchy kot może obserwować jego reakcje na różne dźwiękowe bodźce i w ten sposób łatwiej dostosowywać swoje zachowanie do otoczenia.
Siła gestów
Głuchota nie oznacza taryfy ulgowej w dobrym wychowaniu kota. Mimo że mruczek nie będzie w stanie zareagować na polecenia dźwiękowe, to nie wszystko jeszcze stracone. Z pomocą opiekunowi przychodzi gestykulacja. Można ją wykorzystać w ten sam sposób, co komendy słowne.
Aby nauczyć mruczka przychodzenia na zawołanie, wykorzystaj moment, w którym na ciebie patrzy. Wówczas uklęknij i wyciągnij rękę w jego stronę. Możesz wzmocnić przekaz, trzymając smakołyk. Gdy kot przyjdzie, pochwal go i powtarzaj ten trening kilka razy dziennie. Aby oduczyć głuchego kota niepożądanych zachowań, także możesz wykorzystać gesty. Ustal jeden, np. machnięcie rękami, który będziesz wykorzystywać, by skarcić mruczka wskakującego na stół czy wywracającego kwiatki na parapecie.
Głuchy kot potrzebuje ostrzeżeń
Instynkt kota podpowiada mu, że cały czas ktoś na niego poluje. To z tego powodu mruczki tak bardzo lubią spać w ciasnych zakamarkach. Głuchy kot jest automatycznie o wiele bardziej wyczulony na sygnały mogące ostrzegać o niebezpieczeństwie. Jego sen może być mniej spokojny, a reakcje intensywniejsze. Pomóż mu odzyskać spokój i nie rób mu przykrych niespodzianek, nawet niechcący. Staraj się zawiadamiać podopiecznego o tym, że się zbliżasz, szczególnie gdy śpi. Wystarczy, że będziesz mocnej tupać czy klaśniesz kilka razy w dłonie – kot powinien wyczuć wibracje i wiedzieć, że zbliża się „zagrożenie”.
Jak rozpoznać u kota utratę słuchu?
Pogorszenie się słuchu i początkową fazę jego utraty jest w stanie zdiagnozować jedynie specjalistyczne badanie. To, co może rzucić się w oczy opiekunowi, to następujące objawy:
- brak reakcji/osłabiona reakcja na bodźce dźwiękowe,
- wzmożona czujność,
- baczne obserwowanie otoczenia,
- zwiększona wrażliwość na zmiany temperatury.
Tracący słuch kot będzie starał się wyostrzyć inne zmysły, by pozostać w dawnej sprawności. Ale jego życie bez jednego zmysłu może być tak samo szczęśliwe, jak kota zdrowego. Zadbaj o tych kilka niuansów w jego codzienności, aby funkcjonowanie bez słuchu nie było wcale takie uciążliwe.
Zobacz powiązane artykuły
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined
08.10.2024
Koci pazur – czyli wszystko co tyczy się kociego manicure i nie tylko
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy ktokolwiek wyobraża sobie kota bez pazurów? Ten atrybut jest nieodłączną częścią naszego małego drapieżnika.
undefined
07.10.2024
Do czego przydaje się soda w kocim domu?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mamy ją w domu wszyscy. Jest skuteczna, tania, bezpieczna i… wciąż niedoceniana. Do czego przydaje się soda w kocim domu?
undefined