01.07.2021
Jak ochłodzić kota latem? 5 sprawdzonych sposobów
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Domowe mruczki uwielbiają wygrzewać się na słońcu… Jednak im też może zrobić się za gorąco. Czy wiesz, jak ochłodzić kota podczas letnich upałów?
fot. Shutterstock
Najlepszym sposobem na schłodzenie się podczas upalnego lata jest kąpiel w chłodnej wodzie… Jednak takie rozwiązanie z pewnością nie sprawdzi się u kotów. Domowe czworonogi nie powinny także spożywać mrożonych przysmaków, które mogą wywołać u nich zapalenie gardła. Jak w takim razie ochłodzić kota, który źle znosi panujące latem wysokie temperatury?
Ochłodzić kota możesz na kilka sposobów…
Koty, podobnie jak psy, mają gruczoły potowe wyłącznie na spodniej części łapek. Nie potrafią więc pocić się i schładzać tak jak ludzie. Z tego względu podczas letnich upałów mruczki narażone są na niebezpieczne przegrzanie i udar cieplny. Wysokie temperatury źle znoszą szczególnie koty o spłaszczonych pyszczkach, zwierzaki obdarzone bujnym futrem i pozbawione sierści. Co można zrobić, by ulżyć kotu podczas letnich upałów?
1. Wyczesz dokładnie sierść
Sierść kota to doskonały izolator – chroni pupila zarówno przed zimnem, jak i nadmiernym przegrzaniem. Jednak by kocie futro pełniło swoją rolę, musi być właściwie pielęgnowane. Koty zazwyczaj same dbają o to, by w ich sierści nie zalegało zbyt dużo niepotrzebnego podszerstka, jednak niektóre zwierzaki, szczególnie te długowłose, mogą potrzebować naszej pomocy. Regularne szczotkowanie kota pozwoli usunąć z jego futra martwe włosy, rozczesać kołtuny i zapobiec filcowaniu się sierści. Kociaka można także oddać w ręce profesjonalnego groomera, który wypielęgnuje jego sierść przy użyciu profesjonalnych kosmetyków i usunie niepotrzebny podszerstek.
2. Zapewnij dostęp do chłodnego pomieszczenia
Koty lubią wygrzewać się na słońcu, jednak nie zawsze mają na to ochotę. Dlatego mruczkowi warto zapewnić w domu dostęp do chłodnego pomieszczenia, do którego nie będą dochodziły palące promienie słoneczne. Łazienka wyłożona kafelkami, pokój z włączoną klimatyzacją lub pomieszczenie ze spuszczonymi roletami w oknie mogą być doskonałym miejscem odpoczynku dla kota, który źle znosi letnie upały.
3. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie
Picie dużej ilości świeżej wody to jeden z najlepszych sposobów na schłodzenie organizmu. Niestety nie każdy kot ma na to ochotę… By namówić zwierzaka do picia większej ilości wody, możemy porozstawiać mu różne miski z wodą w kilku miejscach w domu lub kupić specjalną fontannę. Doskonałym sposobem na nawodnienie kota jest także podawanie mu smakowitej mokrej karmy, takiej jak Luger’s cielęcina z jagnięciną. Mokre karmy dla kotów oprócz niezbędnych zwierzakowi składników pokarmowych zawierają znaczne ilości wody, dzięki czemu pomagają ochłodzić kota podczas upałów. Dodatkowa porcja wody wspomaga także pracę nerek i wydalanie toksyn z organizmu.
4. Zaproponuj kotu matę chłodzącą
Wypełniona chłodzącym żelem mata to prosty gadżet, który zapewni mruczkowi komfortowe miejsce wypoczynku podczas wysokich temperatur. Ma naprawdę wiele zastosowań – może być używana zarówno jako samodzielne legowisko na ulubionym parapecie mruczka, jak i stanowić podkładkę pod kocyk. Stanowi także doskonałe wypełnienie kociego transportera podczas wizyty u weterynarza. Poliestrowa mata chłodząca może kosztować nawet kilkadziesiąt złotych, jednak jest łatwa w czyszczeniu i trwała, dzięki czemu posłuży zwierzakowi przez dobrych parę lat. Trzeba jednak uważać, by nie uległa przerwaniu. Zawarty w niej żel jest bowiem toksyczny dla zwierząt.
5. Szalone zabawy zastąp spokojnym głaskaniem
Wysiłek fizyczny potrafi znacząco podnieść temperaturę ciała kota – a to podczas upałów może sprzyjać przegrzaniu organizmu zwierzaka. Szalone zabawy, bieganie za wędką czy aportowanie piłeczki przy wysokich temperaturach nie będą wskazane szczególnie dla kotów otyłych i ze spłaszczonymi pyszczkami, które mogą mieć problemy ze schłodzeniem się poprzez ziajanie. Dlatego jeśli zauważysz, że twój kociak szybciej się męczy w upały, sesje zabawy przeprowadzaj wyłącznie wieczorem, a w ciągu dnia postaw na spokojne pieszczoty.
Artykuł sponsorowany
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
26.05.2023
Czkawka u kota – co robić, kiedy kot ma czkawkę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czkawka u kota? A i owszem! Czkawka to nie tylko ludzka przypadłość – może pojawić się też u niektórych zwierząt, m.in. u kotów i psów. Czy rzeczywiście jest to powód do zmartwień?
undefined
23.05.2023
Trudne noce z kotem – 6 zachowań, które potrafią doprowadzić do rozpaczy
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Gdy w domu gasną światła, dla niektórych kotów to znak, że zabawę czas zacząć! Co zrobić, gdy jednak chcesz się wyspać? Jakie kocie zachowania mogą doprowadzić do obłędu... z niewyspania? Sprawdź, co może się czekać!
undefined
19.05.2023
Jak pomóc kotu schudnąć? 5 sprawdzonych sposobów
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wielu opiekunów domowych mruczków uważa, że odchudzanie kota to trudny i nieprzyjemny proces. Wcale nie musi tak być! Dzięki tym sposobom bez trudu zadbasz o sylwetkę swojego pupila.
undefined