30.07.2017
Gdy żar leje się z nieba. Jak pomóc kotu przetrwać upały?
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Skwar dokucza także naszym mruczącym przyjaciołom. Jak pomóc kotu przetrwać upały? Co robić?
fot. Shutterstock
Jak ułatwić kotom przeżycie tropikalnej aury? Co robić, gdy na zewnątrz szaleje skwar? Oto 13 sposobów, jak przynieść ulgę kotu w upał.
1. Lód
Jeśli wiesz, że nie będzie Cię przez cały dzień w domu, a szykuje się gorące popołudnie, wrzuć trzy lub cztery kostki lodu do kociej miseczki z wodą do picia.
Jeśli Twój kot należy raczej do niechętnie pijących wodę, je głównie suchą karmę lub jest kotem nerkowym (cierpiącym na przewlekłą niewydolność nerek), warto wcześniej zamrozić kostki bulionu – wrzucone do wody nadadzą jej wyjątkowo atrakcyjny dla kota smak.
2. Jeszcze więcej lodu
Napełnij małą plastikową butelkę po napoju zimną wodą i włóż ją na noc do zamrażalnika. Rano wyjmij butelkę, zawiń w ręcznik i włóż do kociego posłanka (lub miejsca, gdzie kot najchętniej przebywa).
Pamiętaj, by nie napełniać wodą całej butelki, lecz zostawić nieco pustego miejsca – woda zamarzając, rozszerza się, co mogłoby doprowadzić do pęknięcia butelki. Z podobnej przyczyny nie używaj do tego celu szklanych butelek.
3. Kocie legowisko w górę
Połóż kocie legowisko na podwyższeniu, z wolną przestrzenią między nim a podłożem – to może być niskie krzesło lub stoliczek, najlepiej ażurowe. Swobodnie przepływające powietrze pod legowiskiem znacznie je ochłodzi. Możesz też położyć pod legowiskiem butelkę z lodem lub miskę z lodem – nie musi dotykać do legowiska, wystarczy że parując, będzie chłodzić kocie łóżko od dołu.
4. Jak pomóc kotu w upały? Wentylator
Włączony wentylator (byle niezbyt głośny) też przyniesie ulgę nie tylko nam, ale i kotom. By zachęcić je do przebywania obok wentylatora, możesz rozłożyć blisko niego ulubione kocie zabawki.
Uwaga: raczej nie pozostawiaj kotów w pomieszczeniu z wentylatorem bez nadzoru. Na wszelki wypadek. Kotom różne pomysły przychodzą do głowy…
5. Mokra szmatka
Koty instynktownie ochładzają się, wylizując futerko. Nie zieją, jak psy. A ściślej mówiąc – robią to bardzo bardzo rzadko. Kocie zianie może być oznaką niepokojącą – oto mruczek uruchomił swoją ostatnią deskę ratunku. Okresowe przetarcie kociego futerka mokrym ręcznikiem też przyniesie ulgę. Mokry ręcznik spełni tu rolę kociego języka – tylko o o wiele większej powierzchni.
Jeśli Twój kot lubi kąpiele, możesz puścić zimną wodę z kranu do wanny. Jednak nie kąp kota na siłę.
6. Zacienienie
Zasuń żaluzje i zasłony. Ograniczą dostęp promieni słonecznych do pomieszczenia.
7. Laserek odpoczywa
Koty kochają bieganie na światełkiem laserków, ale w szczególnie gorące dni lepiej ograniczyć im tę zabawę – poczekać na chłód wieczoru. Zbyt duża aktywność i wysiłek (a takim jest ściganie światełka) w połączeniu z gorączką i duchotą mogą zaszkodzić kociemu zdrowiu. Kotom też zdarzają się udary.
8. Nigdy nie zostawiaj kota w aucie
Nigdy, przenigdy nie zostawiaj kota w nagrzanym aucie, nawet jeśli zamierzasz wyskoczyć z samochodu tylko na chwilę, na przykład by kupić gazetę. Temperatura wewnątrz zamkniętego samochodu jest o wiele wyższa niż na zewnątrz! Kotu grozi udar i śmierć z przegrzania!
Jeśli musisz po drodze z lecznicy wstąpić na zakupy, zabierz ze sobą kota w transporterku. Zapytaj w sklepie, czy możesz go wnieść ze sobą, ewentualnie zostaw mruczka na przechowanie w lecznicy na czas zakupów. A najlepiej – prosto z lecznicy jedź do domu, zostaw kota w mieszkaniu i dopiero ruszaj na miasto.
Polecane przez redakcję
Reklama
9. Wystaw więcej misek z wodą do picia
Jedna miska w upalne dni to stanowczo za mało. Postaw miski w kilku pomieszczeniach, na tarasie w cieniu, w ogrodzie pod drzewkami, w miejscach zacienionych. Tak, by Twój kot mógł z łatwością się napić w każdej chwili. Dodatkowo – woda w ogrodzie pomoże przetrwać upał także bezdomnym lub wolno żyjącym kotom. Najlepiej sprawdzą się miski spore i dość głębokie – woda wolniej z nich paruje.
10. Jak jeszcze pomóc kotu w upał? Kocia fontanna
Nie masz? To dobra pora, by rozważyć jej zakup. Szczególnie polecamy fontanny ceramiczne, dość drogie, ale łatwe w utrzymaniu w czystości i – nie trzeba w nich zmieniać filtra. Na dłuższą metę to zakup wygodniejszy i bardziej ekonomiczny.
11. Pozwól kotu zostać w domu
Na szczęście chyba nikomu nie przyszło do głowy, by wiązać kota na łańcuchu przy budzie. A ponieważ kot może się swobodnie przemieszczać, pozwól mu wybrać takie miejsce do odpoczynku i spania, jakie sobie zażyczy. Nie przeganiaj kotów wychodzących z domu – często temperatura w pomieszczeniach bywa niższa niż na powietrzu. Nawet jeśli Twój pupil ma krótką sierść, daj mu wybór – jeśli będzie chciał spędzić upalne popołudnie w domowym zaciszu, pozwól mu na to.
Jeśli Twój kot jest sfinksem lub inną rasą bezwłosą, nie wypuszczaj go na mocne słońce – grozi to nawet udarem. Niektórzy hodowcy polecają smarowanie kocich uszu i ciała „łysolków” specjalnymi kremami z filtrem, w celu ochrony przed poparzeniami.
12. Kocia letnia stołówka
Koty są odporne na działanie jadu kiełbasianego. Jednak zjedzenie nieświeżego pokarmu może skończyć się biegunką i wymiotami. Nie wspominając o ryzyku połknięcia jaj much i zarażenia się mruczka bakteriami lub robakami.
Latem częściej myj miski, szczególnie po mokrej karmie. Otwarte puszki przechowuj w lodówce.
13. Pamiętaj o kotach bezdomnych
Wystaw miski w piwnicy, na zewnątrz budynku pod zadaszeniem, w cieniu. I pamiętaj o ich uzupełnianiu wodą.
Piwnice i pomieszczenia poniżej poziomu gruntu to naturalne chłodnie – nie przepędzaj kotów piwnicznych, im też trudniej żyć w upale.
Jeśli dokarmiasz „piwniczniaki”, lepiej podawaj im latem suchą karmę, mniej narażoną na złożenie jaj przez muchy i wolniej się psującą. Jeśli już dajesz mokrą karmę – to w ilości, jaką koty są w stanie zjeść za jednym podejściem. Po zakończonym posiłku umyj miski lub zdecyduj się na jednorazowe talerzyki i pojemniki. Łatwiej będzie utrzymać kocią stołówkę w czystości.
Możemy pomoc kotom w upały w jeszcze jeden sposób – wyrozumiałością.
Domowe futrzaki mogą przestawić latem aktywność z dziennej na nocną – upalne dnie przesypiając i rozrabiając nocą. Szczególnie po balkonach. Obowiązkowo osiatkowanych.
Zobacz powiązane artykuły
07.06.2023
Choroby zębów u kotów – objawy i przyczyny
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Choroby zębów u kotów początkowo nie dają zbyt wielu objawów. Jednak nieleczone mogą znacząco skrócić życie twojego pupila! Jakie są najczęstsze choroby przyzębia u kotów i jak się objawiają?
undefined
26.05.2023
Czkawka u kota – co robić, kiedy kot ma czkawkę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czkawka u kota? A i owszem! Czkawka to nie tylko ludzka przypadłość – może pojawić się też u niektórych zwierząt, m.in. u kotów i psów. Czy rzeczywiście jest to powód do zmartwień?
undefined
23.05.2023
Trudne noce z kotem – 6 zachowań, które potrafią doprowadzić do rozpaczy
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Gdy w domu gasną światła, dla niektórych kotów to znak, że zabawę czas zacząć! Co zrobić, gdy jednak chcesz się wyspać? Jakie kocie zachowania mogą doprowadzić do obłędu... z niewyspania? Sprawdź, co może się czekać!
undefined