13.04.2020
Jak przekonać do siebie kota?
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nie tak łatwo zdobyć przyjaźń mruczka! Istnieją jednak triki, które mogą sprawić, że zerknie na ciebie łaskawszym okiem.
fot. Shutterstock
Koty to specyficzne zwierzęta, które wybierają sobie sympatie i antypatie według własnego klucza. Ich preferencje bywają zaskakujące, a okazywana na ludzki sposób życzliwość czasem przynosi efekt odwrotny od zamierzonego… Jak więc przekonać do siebie kota? Sprawdź, co w tym temacie radzą specjaliści!
1. Oddaj mu pierwszy ruch
Banalne, ale w praktyce wcale nie jest to takie proste. Widząc uroczego kota, większość z nas koniecznie chce go dotknąć i pogłaskać – to po prostu odruch. Tymczasem, jeśli nie jesteśmy z nim w zażyłych stosunkach, powinniśmy zrobić coś odwrotnego – poczekać, aż sam do nas podejdzie. Możemy go zawołać, ale na tym koniec – cierpliwie siedzimy i pozwalamy mu zadecydować. Eksperymenty przeprowadzone przez szwajcarskich naukowców wykazały, że koty są znacznie bardziej skłonne do kontaktu, gdy to one są stroną inicjującą.
2. Pozdrawiaj po kociemu
Ciekawość zwyciężyła i mruczek do ciebie podszedł? A może ty wróciłeś np. z pracy i chcesz się przywitać ze swoim kocim domownikiem? W obu przypadkach rozegraj to po kociemu – wyciągnij dłoń na wysokość kociego nosa, by miał dostęp do opuszek palców. Kot najprawdopodobniej je obwącha i bardzo możliwe, że po chwili obetrze się o twoją rękę. Tak wyglądane udane powitanie w kociej wersji.
3. Nie przekarmiaj
Strategia pt. przez żołądek do serca bywa niebezpieczna (dla kociego zdrowia), ale także – zdaniem części naukowców – niezbyt skuteczna. Ostatnie badania nad otyłymi kotami przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu Cornella wykazały wręcz odwrotną tendencję. Mruczki w trakcie odchudzania stawały się bardziej kontaktowe i przyjacielskie. Początkowo chodziło oczywiście o wybłaganie od opiekunów przysmaków, jednak z czasem próby wyłudzenia ustawały, a lepsza relacja z ludźmi – pozostawała. Naukowcy spekulują, że prawidłowa dieta przekłada się na lepsze samopoczucie zwierzaka, które z kolei sprzyja nawiązywaniu przez niego przyjacielskich relacji.
4. Socjalizuj od małego
Udowodniono, że kocięta mające pozytywne doświadczenia z ludźmi częściej wyrastają na przyjaźnie usposobione do nich koty. Jeśli decydujesz się na adopcję malucha, upewnij się, że miał/ma kontakt z człowiekiem. Gdy znajdzie się w twoim domu, poświęcaj mu dużo czasu, przede wszystkim bawiąc się z nim. W ten sposób od samego początku stworzysz między wami podwaliny prawdziwej przyjaźni na lata.
5. Baw się jak najwięcej
Nie tylko maluchy potrzebują rozrywki – zabawa ma kluczowe znaczenie w życiu każdego kota, bez względu na jego wiek. Inicjuj polowania i zachęcaj pupila do udziału – w ten sposób zaspokoisz jego instynkt łowiecki, zadbasz o kondycję fizyczną i wzmocnisz łączącą was więź. Zabawa to także doskonała forma kontaktu w sytuacji, gdy mruczek nie ma ochoty na głaskanie.
6. Nie wypuszczaj samopas
Badania przeprowadzone we Włoszech wykazały, że koty, które spędzały większość czasu w domu ze swoim opiekunem (przez godzinę dziennie miały kontrolowany dostęp do niedużego ogródka) były bardziej z nimi zżyte niż te, które mogły swobodnie wychodzić na zewnątrz. Mruczki z pierwszej grupy w większym stopniu dostosowywały też swój rytm dnia do trybu funkcjonowania opiekuna – były aktywne w ciągu dnia i spały w nocy. Może to kolejny powód, by przedłożyć wspólne spacery na smyczy nad samodzielne kocie wycieczki?
Co ty robisz, by przekonać do siebie kota?
Czy korzystasz z wyżej wymienionych sposobów? A może znasz zupełnie inne metody pozyskiwania kociej sympatii? Czekamy na komentarze!
źródło: mentalfloss.com
Zobacz powiązane artykuły
10.12.2024
Dlaczego koty lubią się chować? Oto 6 najczęstszych powodów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W kartonie, w szafie, pod łóżkiem – każdy szanujący się mruczek ma w zanadrzu kilka sprawdzonych kryjówek. Ale dlaczego w ogóle koty lubią się chować? Sprawdź, dlaczego kot się ukrywa!
undefined
09.12.2024
Kocie rewiry – znaczenie terytorium
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dlaczego koty znaczą teren? Czy mogą tego nie robić w domu? Rozmawiamy z zoopsychologiem lek. wet. Jolantą Łapińską z Polskiego Stowarzyszenia Zoopsychologów.
undefined
08.12.2024
5 powodów, dla których kot przewraca różne rzeczy
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Tak się dziwnie składa, że kocia łapa podejrzanie często zahacza o różne przedmioty. Skąd bierze się ta skłonność do ich przewracania?
undefined