04.08.2023
Jak umyć kocią pupę?
Dorota Jastrzębowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W dowód miłości i zaufania kot podtyka ci pod nos tyłek. Jak umyć kocią pupę, by nie wkurzyć mruczka?
fot. Shutterstock
Jak umyć kocią pupę? Po co w ogóle ją myć? Przecież koty to z natury czyściochy. Toaleta zajmuje im mnóstwo czasu. Jednak gdy są chore, czasem nie starcza im sił na dokładne umycie całego ciała. Starsze mruczki, które mają problemy z poruszaniem się, też mogą zaniedbywać higienę osobistą. Bez względu na przyczynę, twoim obowiązkiem jako opiekuna kota jest utrzymywanie jego pupy w czystości. Pozostawienie pupila w nieczystościach jest nie tylko niehigieniczne. Może być wręcz niebezpieczne zarówno dla ciebie, jak i twojego mruczka. Choroby takie jak toksoplazmoza są bowiem przenoszone z kałem. Na szczęście mycie kociej pupy nie jest wcale trudne.
Czym umyć kocią pupę?
Masz do wyboru kilka opcji:
- wilgotna myjka,
- antybakteryjne chusteczki dla kota,
- mokre waciki,
- szampon dla kotów.
Jeśli twój mruczek ma sporo zaschniętych odchodów na pupie, być może będziesz musiał użyć szmatki nasączonej szamponem dla kotów, a dopiero potem doczyścić sierść chusteczkami lub wacikami. Pamiętaj, by po tym zabiegu dokładnie umyć ręce, a najlepiej wykonywać go w jednorazowych rękawiczkach!
Co zrobić, by koci tyłek się nie brudził?
- Utrzymuj kuwetę swojego kota w czystości. Większość mruczków unika brudnych kuwet, mogą się też nie myć po użyciu śmierdzącej kuwety.
- Natychmiast wylecz biegunkę u kota, nie zwlekaj z wizytą u weterynarza.
- Lecz choroby, które wpływają na to, że kot się nie myje, takie jak problemy ze stawami.
- Jeśli masz długowłosego kota, skróć mu włosy na pupie.
Dlaczego kot sam się nie myje?
Koty nie lubią być brudne, więc jeśli twój kot nagle zaniedbuje toaletę, coś może być nie tak. Oto powody, dla których mruczek nie myje sobie pupy.
- Ograniczona możliwość ruchu – to najczęstszy powód, dla którego koty same się nie myją. Czyszczenie okolic pod ogonem wymaga elastyczności ciała. Dla starszych zwierząt, u których rozwinęło się zapalenie stawów, taka gimnastyka może być zbyt bolesna. Jeśli mruczek nie może zginać ciała, by się wylizać, przestanie to robić. Otyłe koty też mają z tym problem, dlatego tak ważne jest, aby pupila nie utuczyć.
- Długa sierść – koty długowłose mają większe problemy z utrzymaniem czystości pod ogonem. Ich włosy się plączą, co powoduje, że wylizywanie się może sprawiać im ból. Regularne przycinanie włosów wokół odbytu może temu zapobiec.
- Biegunka – koty, które na nią cierpią, mogą mieć trudności z utrzymaniem czystości. Skonsultuj się z weterynarzem, jeśli biegunka trwa dłużej niż dobę. I nie chodzi tylko o bałagan pod ogonem. Kot może się odwodnić!
- Brudna kuweta – należy ją czyścić co najmniej raz dziennie!
- Opuchnięte gruczoły okołoodbytowe – gruczoły okołoodbytowe mogą puchnąć, mogą się tworzyć stany zapalne i ropnie. Czasami podczas wypróżniania się dochodzi do wycieku ich zawartości i wydzielina brudzi pupę. Dopóki gruczoły odbytu nie zostaną oczyszczone, tyłek pozostanie brudny. Jeśli nie nauczyłeś się sam opróżniać gruczołów, weterynarz może to zrobić za ciebie.
- Pasożyty jelitowe – są dość powszechne u kotów i mogą powodować swędzenie odbytu, a czasem też zabrudzenie pupy. Możesz zobaczyć robaki zwisające z odbytu lub po prostu stwierdzić, że twój pupil czuje się nieswojo i trze pupą o podłogę. Odrobaczenie kota rozwiąże problem.
Miłośniczka psów, szczególnie terierów. Obecnie opiekunka przygarniętej yoreczki Adelki, wolontariuszka opiekująca się kotami wolno żyjącymi w warszawskiej dzielnicy Ochota, była redaktor prowadząca czasopismo „Mój Pies i Kot".
Zobacz powiązane artykuły
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined
27.08.2024
Co zrobić, gdy koty się biją?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak się zachować, gdy widzisz bijące się koty? Reagować, rozdzielać, a może brać nogi za pas?
undefined
16.08.2024
Dlaczego kot pije wodę z kranu i z… toalety?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kot omija miskę z wodą na rzecz innych źródeł? Ta z kranu, zlewu i toalety wydaje mu się smaczniejsza? Skąd bierze się to zachowanie?
undefined