04.05.2021
Jak wprowadzić psa do kociego domu
Redakcja
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
fot. Shutterstock
Witam, mam pytanie. Mam kota, ma już 8 lat, chcieliśmy wziąć do domu malutkiego szczeniaka, niecałe 2 miesiące, jak to zrobić, żeby nasz kot go zaakceptował, a przynajmniej, żeby nie zrobił szczeniakowi krzywdy? Czy w ogóle jest możliwe, żeby kot przyjął pieska w domu? Wiem, że koty są terytorialne i nie zawsze akceptują inne zwierzę w domu, może ktoś wie, ma sposób, żeby można bezpiecznie wprowadzić pieska do domu? Będę wdzięczna za podpowiedź. 🙂
Dzień dobry,
to prawda, koty są terytorialne i wprowadzenie nowego zwierzaka zawsze oznacza dla kota teoretyczne zagrożenie. Oczywiście wiele zależy od kota i jego osobowości. Jeden lepiej zniesie nowego lokatora, inny gorzej. Silniejszy psychicznie kot ustawi szczenię, używając siłowych argumentów, natomiast słabszy może zupełnie wycofać się z życia i popaść w depresję. Dlatego w procesie tym należy w większej mierze skupić się na rezydencie – czyli w tym przypadku na kocie. To on traci część zasobów: miejsce, uwagę opiekunów, dostęp do jedzenia, wody itp. To jemu świat wali się na głowę. Wprowadzanie psa, gdy w domu mamy już mruczka jest trudniejsze, niż gdyby było odwrotnie. Ale są na to sposoby.
1. Na początek można zrobić próbę kontaktu kot-pies. Dobrym pomysłem jest zaproszenie do domu znajomych z czworonogiem. Oczywiście pies powinien być spokojny, by kot na skutek negatywnych doświadczeń nie nabrał urazu do wszystkich przedstawicieli psiego gatunku. To nam pokaże jaki stosunek mruczek ma do innych zwierząt w ogóle.
2. Dobrze byłoby również zwrócić uwagę na temperament nowego lokatora. Wiadomo, że szczeniaczki są niesamowicie aktywne. Ale niech przyszły charakter psa (np. tendencja do nadmiernego i głośnego szczekania) nie będzie nam obojętna.
3. Zapewnijmy kota, że niczego nie traci. Zabezpieczmy jego zasoby: miski, legowiska, zabawki, a nawet podwójmy je. Niech mruczek nie ma się czym martwić. Kocie miski powinny stać oczywiście w miejscu niedostępnym dla psa. Karmienie powinno przebiegać osobno.
4. Proszę zorganizować dla kota wiele miejsc na wysokości. Czyli drapaków, półek. Ważna jest możliwość wskoczenia na szafki, czy komody. Koty lubią obserwować wszystko z wyższego pułapu. Przebywanie wyżej od innych, daje im poczucie kontroli oraz bezpieczeństwa.
5. Dobrze, aby mruczek miał swoją „oazę spokoju”, do której zawsze może się udać, bez towarzystwa, gdzie się wyśpi i odpocznie. Miejsce, w którym pies nie zakłóci jego równowagi.
6. Proszę nie dopuszczać do nękania kota przez psa. Mruczek musi mieć spokój, dlatego należy pomóc szczeniakowi pożytkować jego energię, a nie zostawiać jego i kota, aby same się dogadały i wybawiły. Pies nie może ścigać kota, zaganiać go w kąt, czy pod łóżko, godzinami szczekać na niego itp. Wszystko to doprowadzi w końcu u kota do nerwicy.
Więcej rad i informacji przeczytać można TUTAJ: https://www.koty.pl/zyc-jak-pies-z-kotem-w-jednym-domu/ oraz TUTAJ: https://www.koty.pl/pies-w-kocim-domu/
Zobacz powiązane artykuły
29.11.2024
Czym najlepiej czesać kota i jak robić to prawidłowo?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jesień i wiosna to dwie pory roku, gdy nasze domowe koty intensywniej linieją. Jak sobie poradzić z wszechobecną sierścią i czym czesać kota?
undefined
28.11.2024
Kot chodzi własnymi drogami. Ile w tym prawdy?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Skąd wzięło się powiedzenie, że kot chodzi własnymi drogami? Czy jest ono zgodne z prawdą? Przyjęło się mówić, że kot to samotnik, ale czy naprawdę tak jest?
undefined
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined