17.11.2019
Dlaczego kot kładzie się na klatce piersiowej?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mruczki lubią zasypiać w różnych miejscach, również na opiekunie. Bardzo często kot kładzie się na klatce piersiowej. Dlaczego właśnie tam?
fot. Shutterstock
Układasz się wygodnie na plecach, by poczytać książkę, obejrzeć film bądź po prostu się zdrzemnąć i nagle czujesz „to” – ciężar swojego kota na klatce piersiowej. Pupil drepcze po twoim tułowiu, aby znaleźć jak najlepsze miejsce do odpoczynku, ale nie obok ciebie, a na twoim ciele. Jemu jest wygodnie, tobie niekoniecznie – zwłaszcza gdy mruczuś waży o kilka kilogramów za dużo. Nie pozostaje ci nic innego, jak „przyjąć to na klatę” 😉 Chciałbyś to także zrozumieć? Oto kilka powodów, które wyjaśniają, dlaczego kot kładzie się na klatce piersiowej.
Duża powierzchnia
Każdy z nas podczas snu pragnie wygody – koty nie są wyjątkami. Najczęściej odpoczywamy czy zasypiamy na plecach. Tułów ma sporą powierzchnię, dlatego mruczki bardzo często wybierają to miejsce, by udać się na spoczynek. Mogą się nie tylko wygodnie rozłożyć, ale też być blisko opiekuna.
Regularny rytm i ruch
Dlaczego kot często odpoczywa na twojej klatce piersiowej? Wielu behawiorystów wskazuje na naturalne dźwięki – stały rytm bicia serca i oddychanie – które są dla kota kojące. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w ten sposób przypominasz mu jego mamę, która się nim opiekowała. Ponadto twoje ciało wydziela dużo ciepła, a jak wiadomo, koty są ciepłolubne. Zatem wybór między kanapą a klatką piersiową wydaje się oczywisty!
Blisko głowy
Koty, które mają bliską więź ze swoimi opiekunami, chcą przebywać nieopodal ich twarzy. Tułów wydaje się zatem odpowiednim miejscem. Mruczki, leżąc na klatce piersiowej, są wystarczająco blisko, aby poczuć ciepły oddech opiekuna, a nawet i „strzelić baranka„. To wszystko sprawia, że są szczęśliwe, ponieważ mogą się zrelaksować blisko ukochanego człowieka.
Nawyk z okresu kocięctwa
Jeśli kot trafił pod twoją opiekę, kiedy był małym kociakiem, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że często przytulałeś go do swojej klatki piersiowej – a może nawet i sam ci się tam kładł – aby go ogrzać, pocieszyć czy nakarmić. Nic dziwnego, że to miejsce kojarzy się kotu z samymi pozytywnymi emocjami, dlatego zawsze będzie chciał tam wracać. Nawet gdy będzie już dorosłym zwierzęciem 😉
Kot kładzie się na klatce piersiowej, bo czuje się tam bezpiecznie
Koty podczas snu stają się bezbronnymi zwierzętami. Dlatego do odpoczynku wybierają jedynie te miejsca, w których czują się bezpiecznie. Jeśli twój pupil zasypia ci na klatce piersiowej, to możesz być z tego naprawdę dumny. To oznaka dużego zaufania z jego strony. W zamian odwzajemnij się pieszczotami i pozwól mu usnąć na klatce piersiowej. A twój kot kładzie się na twojej klatce piersiowej?
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
12.09.2024
Gdy twój kot ma cię dość! Kocie sygnały, których nie powinieneś ignorować
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Kot mówi do nas całym swoim ciałem. Czy dobrze rozumiemy jego mowę? Oto kilka kocich sygnałów, które nie zawsze znajdują zrozumienie.
undefined
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined
27.08.2024
Co zrobić, gdy koty się biją?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak się zachować, gdy widzisz bijące się koty? Reagować, rozdzielać, a może brać nogi za pas?
undefined