18.04.2020
Dlaczego kot ma otwarty pyszczek?
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Masz czasem wrażenie, że twój mruczek zapomniał o zamknięciu pyszczka? Sprawdź, o co może chodzić.
fot. Shutterstock
Koty – poza małymi wyjątkami – raczej nie słyną ze zbyt wyrazistej mimiki. Tym większą uwagę zwraca otwarty pyszczek u mruczka, zwłaszcza, jeśli pozostaje niedomknięty przez dłuższy czas. Co może na to wpływać i jak rozumieć to zachowanie?
Dlaczego kot ma otwarty pyszczek?
Widok mruczka z uchylonym pyszczkiem bywa określany przez niektórych, jako „ta głupia/dziwna mina” i jest na ogół kojarzony z tzw. flehmingiem. Rzeczywiście, w kocim podniebieniu zlokalizowane jest ujście narządu Jacobsona – organu, który umożliwia kotom odbiór feromonów. Chcąc za jego pomocą dokładniej zbadać jakiś zapach, mruczek węszy z otwartym pyszczkiem. Choć częsta, w rzeczywistości nie jest to jednak jedyna sytuacja, w której kot prezentuje swoje uzębienie. Niestety, otwarty pyszczek u kota może zwiastować problemy zdrowotne…
„Chcę miauczeć, ale nie mogę”
Uchylony pyszczek może być oznaką, że kot próbuje wokalizować, ale z jakiegoś powodu nie jest w stanie. Najczęstszą przyczyną utraty głosu są infekcje górnych dróg oddechowych. Ból gardła może sprawiać, że mruczek będzie wydawał z siebie tylko cichutkie odgłosy lub wręcz żadnych. Wprawdzie rzadziej, ale jednak może się też zdarzyć, że kotu coś utknie w gardle – na przykład zbyt duży kłąb sierści. Wówczas może sygnalizować problem poprzez trzymanie uchylonego pyszczka, ale także zmieniony oddech i ogólne zdenerwowanie. Jeśli zaobserwujesz, że twój kot zachowuje się w nietypowy sposób, zabierz go do weterynarza – może potrzebować pomocy!
Problemy z oddychaniem
Zdrowy kot oddycha przez nos. Jeśli jest inaczej, z pewnością potrzebuje szybkiej wizyty u weterynarza. Oddychanie przez pyszczek może świadczyć o niedrożnym nosku, ale także o dusznościach, które z kolei mogą towarzyszyć wielu poważnym schorzeniom. Astma, zapalenie płuc, choroby wątroby – to tylko niektóre z niepokojących możliwości. Szybka reakcja ma kluczowe znaczenie – zwiększa szanse na prawidłową diagnozę i skuteczne leczenie.
Kłopoty z uzębieniem
Otwarty pyszczek u kota może występować także w przypadku bólu zębów. Niestety, choroby dziąseł nie należą do rzadkości. Objawy towarzyszące, oprócz bólu, to także m.in. cuchnący oddech, przebarwienia zębów, problemy z jedzeniem i piciem. Niemożność domknięcia pyszczka występuje także w przypadku wad zgryzu – jeśli pojawia się nagle, może mieć związek z kontuzją w obrębie szczęki.
„Zaraz cię ugryzę!”
Obnażone zęby mogą pojawić się także w chwili wzburzenia, gdy kot przygotowuje się do ataku. Wówczas może na chwilę zastygnąć z uchylonym pyszczkiem, rozważając, gdzie i kiedy uderzyć. O zdenerwowaniu będzie świadczyła również jego postawa: położone uszy, szybkie ruchy ogona, napięte mięśnie. Gdy do tego wszystkiego zobaczysz, że kot otwiera pyszczek, możesz równie dobrze brać nogi za pas – nic przyjemnego z tego nie wyniknie!
Jeśli twój mruczek ma uchylony pyszczek tylko sporadycznie, to raczej nie musisz się martwić – w większości przypadków będzie po prostu badał różne zapachy. Jednak gdy kot często chodzi z otwartymi ustami, zachowuje się niespokojnie lub zdradza inne, niepokojące objawy – zabierz go do weterynarza. Niewykluczone, że potrzebuje pomocy medycznej.
Zobacz powiązane artykuły
07.10.2024
Do czego przydaje się soda w kocim domu?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mamy ją w domu wszyscy. Jest skuteczna, tania, bezpieczna i… wciąż niedoceniana. Do czego przydaje się soda w kocim domu?
undefined
03.10.2024
Dlaczego kot tak uparcie unika legowiska?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kota do legowiska nie przekona ani jego wysoka cena, ani uroczy kolor. Jak więc go namówić, by w nim spał? I dlaczego tak uparcie się przed nim broni?
undefined
27.09.2024
Dlaczego nie powinieneś bawić się z kotem na łóżku?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pozwolisz raz, a później kolejny i następny. Tym sposobem z łóżka zrobisz… atrakcyjny plac zabaw dla kota.
undefined