Astma u kota – objawy, przyczyny, leczenie i postępowanie w chorobie


Nasi milusińscy oddychają tym samym powietrzem, co my i równie często zapadają na te same choroby. Czym jest astma u kota? Poznaj objawy, przyczyny, leczenie i postępowanie w chorobie.

Astma u kota jest zapalną chorobą dolnych dróg oddechowych, o podłożu alergicznym (inaczej bronchit). To stan zapalny oskrzeli związany z ich nadmierną reakcją na różnego rodzaju bodźce. Skutkiem jest zwężenie dróg oddechowych oraz wzrost liczby komórek produkujących śluz zalegający w oskrzelach.

Przebieg astmy oraz czynniki determinujące jej pojawienie się u kota są podobne jak u ludzi. Nie stwierdzono predyspozycji płciowych, natomiast w niektórych badaniach wykazano, iż częściej zapadają na nią koty syjamskie. U ludzi astma może mieć podłoże genetyczne. Choć nie potwierdzono tego w przypadku kotów, to i w tym przypadku dziedziczność nie jest wykluczona. Astma u kota rozwija się powoli i często nie daje klasycznych objawów. Sprawdź, jak ją rozpoznać i leczyć.

Astma u kota – objawy

Astma u kota najczęściej rozwija się między 2 a 8 rokiem życia. Jednak zachorować mogą zwierzaki w każdym wieku. Koty cierpiące na astmę mają zwężone drogi oddechowe i często męczy je zapalenie płuc. Najbardziej rozpoznawalnym objawem astmy u kota jest oddychanie przez pyszczek. Głośne sapanie jest dowodem na to, że zwierzakowi oddychanie sprawia trudność. Nie wolno tego bagatelizować ani mylić z zadławieniem kulką włosową. Główne objawy to:

 • świszczący oddech,
 • sapanie,
 • oddychanie przez otwarty pyszczek,
 • kaszel (najczęściej suchy), prowadzący czasami do odruchów wymiotnych,
 • kichanie,
 • duszności,
 • ostre zaburzenia oddechowe, mogące prowadzić nawet do śmierci.
astma u kota
fot. Shutterstock

Chore koty zazwyczaj dodatkowo tracą apetyt, stają się ospałe i unikają aktywności.

Uwaga!

Nie u wszystkich kotów objawy są równie łatwe do rozpoznania – niektóre zwierzęta przechodzą chorobę niemal niezauważalnie. Koty lekko zainfekowane kaszlą okazyjnie, a te poważnie chore – codziennie.

Postępowania

Jeśli zauważyłeś, że twój kot ma problemy z oddychaniem, niezwłocznie zgłoś się z nim do weterynarza. Lekarz po przeprowadzeniu podstawowych oględzin zaleci zapewne rentgen płuc, ewentualnie zdecyduje się na pobranie wydzieliny z płuc czworonoga (w znieczuleniu ogólnym).

Astma u kotów jest niestety nieuleczalna (podobnie jak u ludzi). By ułatwić kotu życie w chorobie, stosuje się leki zwiększające przepustowość płuc (zazwyczaj doustnie, w zastrzykach, ewentualnie jako inhalacja – ten sposób jest najskuteczniejszy, lecz najtrudniejszy). Mniej popularne metody to kocia akupunktura lub domowa kuracja tlenowa. Istnieją także specjalne komory, w których kot otrzymuje konieczną dawkę inhalacji. Celem wszystkich tych metod jest ułatwienie kotu oddychanie w czasie ataku i pogłębianie jego oddechu na co dzień. Niektóre koty wymagają pomocy jedynie w trakcie ataku astmy, inne potrzebują leczenia przez cały czas do końca życia. Wszystko zależy od stopnia rozwoju astmy.

Należy pamiętać, aby chronić pupila przed alergenami mogącymi wywoływać napady. Jest to jednak bardzo trudne, gdyż istnieje ogromna ilości potencjalnych alergenów. Możliwość uniknięcia kontaktu z nimi wszystkimi jest praktycznie niemożliwa. Alergenami mogą być:

 • pyłki roślin, traw i drzew,
 • kosmetyki (np. perfumy, dezodoranty, odświeżacze powietrza, lakier do włosów),
 • kadzidełka,
 • farby malarskie,
 • puch z poduszek i kołder,
 • pył z kuwety,
 • dym z papierosów,
 • dym z kominka,
 • spaliny,
 • smog,
 • alergeny pokarmowe.

Również choroby pasożytnicze płuc nieodrobaczonych kotów mogą prowadzić do rozwoju astmy. Istotnym aspektem w walce z astmą jest zatem regularne odrobaczanie kota – dzięki temu można uniknąć niebezpiecznej dla astmatyka inwazji nicieni płucnych.

Otyłość a astma u kota

Otyłość sprzyja rozwojowi astmy. Dbajmy o to, aby nasz kot miał prawidłową wagę. Kota chorego na astmę koniecznie należy odchudzić.

Podsumowanie

Aby pomóc kotu cierpiącemu na astmę, wskazane byłoby wyeliminowanie znanych lub potencjalnych alergenów. Zmiana pylącego żwirku, zaprzestanie palenia papierosów w domu, zamykanie okien w okresie pylenia roślin i niewypuszczanie kota w tym czasie na dwór – to podstawowe postępowanie. Poza tym należy zaprzestać używania pylących kosmetyków. Czasami na wpływ objawów astmy ma wpływ suche powietrze, dlatego warto stosować różnego rodzaje nawilżacze.

Niezbędne będzie także wprowadzenie leczenia. Co więcej, z chorym kotem należy często odwiedzać weterynarza i przeprowadzać kontrole zdrowia, aby móc skutecznie panować nad przebiegiem tej dożywotniej choroby. Niezbędne będą raz na jakiś czas badania krwi, gdyż stosowane na astmę leki nie pozostają bez wpływu na funkcjonowanie całego organizmu.

Autor: Nikoletta Parchimowicz
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments