23.03.2021
Kot połknął sznurek? Sprawdź, co zrobić, a co tylko pogorszy sytuację!
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Sznurki, tasiemki, folijki – choć brzmi kocio, kocim być nie powinno. Linearne ciała obce stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia naszego pupila!
fot. Shutterstock
Koty są z natury ciekawskie i uwielbiają odkrywać nowe rzeczy. Interesują się wszelkimi dźwiękami, zapachami, smakami. Czasami jednak te wszechstronne zainteresowania mogą być kłopotliwe. Tak jest na przykład ze wszelakimi sznureczkami, wstążeczkami, nitkami, tasiemkami czy włóczkami, które w ferworze zabawy lub zwyczajnej ciekawości mogą trafić do mruczkowego żołądka. Dowiedz się, co zrobić, gdy twój kot połknął sznurek!
Sznurkowe stereotypy
Zarówno kocięta, jak i dorosłe koty uwielbiają się bawić poruszającymi się elementami. Różnego rodzaju sznurki i sznureczki łatwo wprawić w ruch, dlatego też są one częstym obiektem zainteresowania mruczków, a także pierwszym typem opiekunów na najlepszą zabawkę dla pupila. Stereotyp kota bawiącego się włóczką wełny jest tak silnie zakorzeniony w naszej podświadomości, że czasami niejako automatycznie traktujemy ten obrazek jak wzór najlepszej kociej rozrywki. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Jak to bywa ze stereotypami – zaskakująco często nie mają one nic wspólnego z prawdą. Czasami nawet mogą prowadzić do nieszczęścia.
Dlaczego kot połyka sznurki?
Skoro sznurki są dla kotów niebezpieczne i ich połknięcie wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, to dlaczego zwierzęta te nie tylko się nimi bawią, ale czasami także starają się je zjeść? To proste: nawet domowe koty zachowują się tak, jak ich pobratymcy żyjący poza czterema ścianami. A to znaczy, że zabawę traktują jak polowanie, które w naturze kończy się spożyciem zdobyczy. Żucie i połykanie podłużnych przedmiotów przypomina kotom spożywanie wnętrzności ofiary. Tym bardziej, jeśli owe tasiemki pachną jedzeniem, tak jak jest w przypadku sznurków od wędlin czy folii po parówkach.
Innym powodem może być zachowanie obsesyjno-kompulsywne. To zaburzenie polegające na jedzeniu przedmiotów niejadalnych. Jeśli podejrzewasz tego rodzaju przypadłość u swojego kota, dowiedz się więcej na ten temat TUTAJ.
Uwaga!
Kot może chcieć bawić się, a następnie próbować zjeść: nici dentystyczne, sznurówki, gumki do włosów, gumki recepturki, żyłkę wędkarską, nitkę nawleczoną na igłę, sznurki i kolorowe paski foliowe przyczepione do zabawek, ozdoby choinkowe (szczególnie włosy anielskie). Warto trzymać pod kluczem tego typu przedmioty i pozbyć się potencjalnie niebezpiecznych nitek i folijek z kocich akcesoriów.
Czym grozi połknięcie linearnego ciała obcego przez kota?
Istnieje wiele poważnych komplikacji, które mogą wystąpić po połknięciu przez kota niejadalnego przedmiotu. Podłużne i cienkie ciało obce w przewodzie pokarmowym prowadzi przede wszystkim do zadławienia, niedrożności, perforacji, zablokowania przewodu pokarmowego, a w skrajnych przypadkach – do pęknięcia ściany żołądka albo jelita lub do zapalenia trzustki czy otrzewnej. Sznurek może owinąć się wokół podstawy języka lub zakotwiczyć w żołądku, a wtedy jelita nie będą w stanie go wydalić. Może to doprowadzić do skręcenia i „marszczenia się” jelit. Jeśli linearne ciało obce zakończone było czymś ostrym, np. igłą, może dojść do przebicia narządów wewnętrznych i krwotoku. Podobne konsekwencje może wywołać połknięta folijka, która w toku wydalania zwinie się w ostrą kulkę.
Co zrobić, gdy kot połknął sznurek?
W wielu przypadkach opiekunowie nie są świadomi, że ich kot połknął sznurek lub inne ciało obce. Jeśli jednak uda nam się zaobserwować któreś z następujących objawów, to wiedz, że z pupilem dzieje się coś złego i nie zwlekaj z wizytą u lekarza:
- zmniejszony apetyt
- wymioty
- odruchy wymiotne
- biegunka
- trudności z wypróżnieniem się/zatwardzenie
- niepokój
- spięta pozycja
- bolesny brzuch
- wycofanie, wyraźne ukrywanie się
- nagła agresja
- gorączka
- letarg
Ważne!
Jeśli widzisz sznurek wystający z gardła lub z odbytu zwierzaka – nigdy go nie ciągnij! Dlaczego? Bo jeśli sznurek zahaczył się o któryś z narządów wewnętrznych, próbując go usunąć, możesz wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Zabierz kota do weterynarza. Linearne ciało obce należy usunąć w bezpieczny sposób.
A co, jeśli zauważysz, że kot wydalił coś, co mogło być sznurkiem, nitką itp.? Problem polega na tym, że często niemożliwe jest ustalenie, ile i co dokładnie mruczek zjadł, a tym bardziej, czy coś jeszcze pozostało w jego układzie pokarmowym. Dlatego uważnie obserwuj pupila, a jeśli zauważysz niepokojące objawy – odwiedź lekarza.
Miej kota na oku
Jeżeli widziałeś, że twój kot bawił się sznureczkiem, a potem nie możesz go znaleźć – bądź czujny. Obserwuj zachowanie pupila i w razie czego bądź w kontakcie z lekarzem. Wczesna interwencja ma kluczowe znaczenie i może mieć wpływ na życie lub śmierć zwierzaka! Czasami tylko chirurgiczne usunięcie ciała obcego jest jedyną szansą na przeżycie. To jednak zawsze trudna operacja, której skutki mogą być różne. Lepiej zapobiegać niż leczyć, w związku z czym usuń z kociego zasięgu potencjalnie niebezpieczne przedmioty i ostrożnie wybieraj mruczkowi zabawki.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
12.09.2024
Gdy twój kot ma cię dość! Kocie sygnały, których nie powinieneś ignorować
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Kot mówi do nas całym swoim ciałem. Czy dobrze rozumiemy jego mowę? Oto kilka kocich sygnałów, które nie zawsze znajdują zrozumienie.
undefined
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined
27.08.2024
Co zrobić, gdy koty się biją?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak się zachować, gdy widzisz bijące się koty? Reagować, rozdzielać, a może brać nogi za pas?
undefined