Zapotrzebowanie kota na składniki pokarmowe


Ile białka, tłuszczu i węglowodanów potrzebują domowe mruczki? Sprawdź, jakie jest zapotrzebowanie kota na składniki pokarmowe!

Co powinno znaleźć się w kociej misce i w jakich ilościach? To pytanie zadają sobie nie tylko kociarze chcący karmić BARF-em, ale także osoby poszukujące najlepszej karmy dla swojego podopiecznego. Jakie jest zapotrzebowanie kota na składniki pokarmowe? Wyjaśniamy!

Zapotrzebowanie kota na składniki pokarmowe

By prawidłowo się rozwijać, zachować zdrowie, piękny wygląd i mieć energię do zabawy koty potrzebują określonej dawki składników pokarmowych. Zbyt mała lub zbyt duża ich ilość może być nie tylko powodem osłabienia czy wychudzenia, ale także przyczynić się do poważnych chorób, a nawet śmierci zwierzaka!

Białko

Białko to najważniejszy składnik diety każdego kota. Liczy się jednak nie tylko jego ilość, ale przede wszystkim jakość. Białko jest bowiem źródłem aminokwasów egzogennych, których organizm domowego mruczka sam nie potrafi produkować, a które niezbędne są do jego prawidłowego funkcjonowania. Aminokwasy te można znaleźć przede wszystkim w białku zwierzęcym i to właśnie ono powinno znaleźć się w kociej misce. Podawanie zwierzakowi wyłącznie białka roślinnego skutkować będzie przeróżnymi chorobami i zaburzeniami metabolizmu, które mogą doprowadzić zwierzaka nawet do śmierci. Jednym z aminokwasów, o którym z pewnością słyszał każdy opiekun kota, jest tauryna. Znaleźć ją można wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego! Białko zwierzęce jest dla kotów także bardziej lekkostrawne.

Tłuszcz

W diecie kota tłuszcz stanowi główne źródło energii. Jest także niezbędny do budowy i funkcjonowania komórek jego organizmu. W diecie kota nie powinno zabraknąć także ważnych kwasów tłuszczowych omega-3 i -6, które znaleźć można przede wszystkim w tłuszczu zwierzęcym. Ich niedobór powodować będzie zaburzenia neurologiczne i przeróżne wady rozwojowe.

Ile dziennie białka i tłuszczu potrzebuje zdrowy kot?

Kociaki (ok. 1 kg masy ciała)Koty dorosłe (ok. 4 kg masy ciała)
Białko10 g12,5 g
Tłuszcz5 g5,5 g

 

Kalorie

Koty potrzebują energii (kalorii) do podtrzymania funkcji organizmu i codziennej aktywności. Energia ta pochodzi z białka, tłuszczu i węglowodanów. Węglowodany nie są obowiązkowym składnikiem diety mięsożernego kota, jednak zawarte w karmach składniki roślinne również mogą być źródłem kalorii.

Ile dziennie kalorii potrzebuje zdrowy kot?

2 kg4,5 kg7 kg
Kocięta200
Szczupłe koty170280360
Koty z nadwagą180240280
Koty ras egzotycznych100-480170-810230-1000

 

Witaminy

Witaminy biorą udział w szeregu procesów metabolicznych. Niektóre z nich koci organizm produkuje sam, inne bezwzględnie muszą znaleźć się w kociej diecie. Ich niedobory będą skutkować poważnymi zaburzeniami zdrowotnymi. Trzeba jednak pamiętać, że ich nadmiar również jest szkodliwy!

Składniki mineralne

W żywieniu kotów kluczowe znaczenie ma 12 substancji mineralnych. Wapń i fosfor odpowiadają za zdrowe zęby i mocne kości. Magnez, sód i potas konieczne są do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśni. Wiele tych składników występuje w diecie kota w śladowych ilościach, jednak są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania kocich narządów i wytwarzania przeróżnych enzymów. Zbyt duża ilość niektórych składników mineralnych lub ich nieprawidłowe proporcje mogą przyczynić się do powstawania kamieni nerkowych, spowolnienia wzrostu i różnych wad rozwojowych.

Ile dziennie witamin i składników mineralnych potrzebuje zdrowy, dorosły kot?

Przeciętny kot o wadze 4 kg potrzebuje dziennie…
Witamina A63 μg
Witamina D0,4 μg
Witamina E2,5 mg
Wapń0,18 g
Fosfor0,16 g
Sód42 mg
Potas0,33 g
Żelazo5 mg
Cynk4,6 mg

 

Zapotrzebowanie kota na składniki pokarmowe – jak mu sprostać?

Opiekunowie kotów, którzy karmią swoich podopiecznych pełnoporcjową karmą suchą lub mokrą wysokiej jakości, nie muszą przejmować się zawartością poszczególnych składników pokarmowych w kociej diecie. Jeśli mruczek dostanie od nas odpowiednią ilość karmy – najczęściej będzie ona zgodna z dawkowaniem rozpisanym na etykiecie produktu – otrzyma wraz z nią wystarczającą dawkę białka, tłuszczu, witamin i składników mineralnych. Zapotrzebowanie kota na składniki pokarmowe powinny znać te osoby, które chcą samodzielnie układać dietę pupilowi.

Autor: Aleksandra Prochocka
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments