30.04.2019
Czy kot wolno żyjący, który trafia do domu, może być szczęśliwy?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wiele osób opiekuje się kotami wolno żyjącymi – dokarmia je, kastruje, często także poszukuje im domów, choćby tymczasowych. Prawie każdy zadaje sobie wtedy pytanie: czy taki mruczek, który trafia „z ulicy” do zamkniętej przestrzeni, może być szczęśliwy?
fot. Shutterstock
Czy taki futrzak kiedykolwiek zapomina o biednym, lecz wolnym (w naszym pojęciu) kocim życiu i swobodzie? Czy człowiek, choć ma dobre intencje, nie sprowadza jego życia do zamknięcia w „złotej klatce”? Kot wolno żyjący w domu – czy to zawsze dobry pomysł?
Kot wolno żyjący w domu – tak czy nie?
Już na początku rozwiewamy wątpliwości i odpowiadamy: jasne, że tak! Kot wolno żyjący w domu może być naprawdę szczęśliwy. To mit, że futrzaki, które zaznały dużych przestrzeni, nie odnajdą się w domu. Oczywiście, zwłaszcza pierwsze dni mogą być dla nich szokiem, jednak z reguły naprawdę szybko przystosowują się do nowych warunków.
Najmniejszy kłopot jest z maluchami. Jeśli trafia do ciebie kilkumiesięczny kotek – możesz być pewny, że jego dążenie do wolności jest bardzo niewielkie. Jednak również starsze futrzaki dobrze radzą sobie z tym wyzwaniem. Jeśli wahasz się, czy kociak z ulicy powinien trafić do bezpiecznego domu, w którym będzie miał zapewnioną właściwą opiekę, w każdym przypadku odpowiedz sobie: tak! Warto przy tym zadbać o kilka podstawowych kwestii…
Jeśli chcesz, by kot lepiej zaaklimatyzował się w nowym domu:
- Okazuj czułość – na tyle, na ile futrzak ci pozwala (na początku może być przestraszony). W pewien sposób zrekompensujesz tym samym mruczkowi harce na podwórku. Trafił wprawdzie do zamkniętej przestrzeni, lecz takiej, w której jest rozumiany i kochany – to poczucie będzie dla niego bezcenne!
- Baw się, baw się i jeszcze raz… Baw się! To najlepsza metoda rozładowania nadmiaru kociej energii! Bądź przy tym kreatywny – koty szybko się nudzą, zwłaszcza te, które do tej pory harcowały po drzewach ? . Zadbaj też o wieeelki, stabilny drapak!
- Przez żołądek do serca – to staropolskie przysłowie dotyczy także (albo zwłaszcza!) mruczków. Oczywiście nie przesadzaj – nie warto zamieniać kota w grubą kulkę wymagającą odchudzania. Jednak odrobina pyszności nie zaszkodzi.
- Jeśli masz już w domu innego futrzaka – pamiętaj! Zasada socjalizacji z izolacją obowiązuje także w tym przypadku!
- Jeśli mruczek bardzo się stresuje w ciągu pierwszych dni – pomyśl o zastosowaniu feromonów. Wybierz raczej te, które są rozpylane z wkładu podłączanego do gniazdka. Obróżka feromonowa to zbyt wiele jak na sam początek.
Spacery… tak czy nie?
Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie: czy spacery przypomną kotu chwile wolności? Czy uszczęśliwią go, czy odwrotnie – sprawią, że przypomni sobie, co „stracił”?
Wszystko zależy od charakteru mruczka i jego eksploracyjnych zapędów. Na pewno warto wstrzymać się od spacerów w ciągu pierwszych kilku tygodni od momentu, gdy trafi on pod twój dach. Będzie miał wystarczająco dużo atrakcji związanych z przystosowaniem się do nowych warunków życia. Poza tym, nauka chodzenia na smyczy może wymagać trochę cierpliwości – zarówno kociej, jak i twojej. To dodatkowe wyzwanie warto zostawić sobie na później.
Jeśli jednak zobaczysz, że kot wcale nie pała miłością do takich aktywności – nie zmuszaj go. Może też wydarzyć się coś odwrotnego: tak spodobają mu się spacery na smyczy, że… będzie ci o tym dawał znać, miaucząc pod drzwiami. Jednak takie sytuacje zdarzają się także w przypadku kotów, które od początku mieszkały w domu i zakosztowały spacerowego trybu życia – nie ma tu reguły.
Jedno jest pewne – jeśli rozważasz dom dla wolno żyjącego kota, a jedyne, co powstrzymuje cię przed decyzją, to obawa, czy taki mruczek będzie szczęśliwy – nie wahaj się! Naprawdę warto!
Czy jest wśród was ktoś, kto przygarnął pupila „z ulicy” i może potwierdzić, że także takie futrzaki są szczęśliwe? Podzielcie się swoimi historiami i pokażcie na zdjęciach waszych czworonożnych przyjaciół!
Autor: Marta Martyniak
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
27.12.2024
Czego potrzebuje twój kociak, by wyrosnąć na silnego kota?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kociarz chce, by jego ukochany mruczek wyrósł na silnego kota. Jak należy dbać o kociego malucha, by zapewnić mu najlepszy start w życiu?
undefined
24.12.2024
Zabawki dla kota – które z nich powinny być zakazane?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty kochają zabawy i zabawki – także przedmiotami codziennego użytku. Niestety nie wszystkie zabawki dla kota są bezpieczne...
undefined
10.12.2024
Dlaczego koty lubią się chować? Oto 6 najczęstszych powodów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W kartonie, w szafie, pod łóżkiem – każdy szanujący się mruczek ma w zanadrzu kilka sprawdzonych kryjówek. Ale dlaczego w ogóle koty lubią się chować? Sprawdź, dlaczego kot się ukrywa!
undefined