28.05.2024
Dlaczego kot wybiega z kuwety jak oparzony?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Niektóre koty po skorzystaniu z kuwety zachowują się tak, jakby ktoś je ścigał. Co kryje się za tym zachowaniem?
fot. Shutterstock
Kociarze są zakochani w swoich pupilach. Czasami wręcz obsesyjnie – obserwują każdy ich ruch, by zrozumieć, co robią i dlaczego. I chociaż psy mają różne rytuały, to jak się okazuje, nie tylko one mają swoje dziwactwa. Co prawda koty próbują udawać, że są bardziej dostojnym gatunkiem zwierząt domowych, ale i tak mają swój własny zestaw zachowań, które mogą wydawać się nam niezrozumiałe. Jedną z rzeczy, nad którą zastanawiają się opiekunowie tych zwierząt, jest ta kwestia: dlaczego kot wybiega z kuwety jak oparzony i zachowuje się jakby… ktoś go ścigał?
Kot wybiega z kuwety jak oparzony, bo…
Chociaż wciąż brakuje badań, które dałyby jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, to behawioryści mają kilka pomysłów. Uprzedzamy jednak, że większość z nich to jedynie domysły.
… są lżejsze i szczęśliwsze
Jedna z najczęściej wygłaszanych teorii zakłada, że koty po odbyciu wizyty w kuwecie czują się po prostu lżejsze i szczęśliwsze. Zarówno ludzie, jak i koty posiadają nerw błędny, który jest stymulowany po wizycie w toalecie. Zatem mruczki mogą czuć się pobudzone i odczuwać pragnienie spalenia energii poprzez jedno z ich ulubionych zajęć, jakim jest bieganie po domu.
…odczuwają dyskomfort
Niektóre koty mogą uciekać z kuwety, kiedy po załatwieniu się odczuwają dyskomfort spowodowany infekcją, stanem zapalnym układu moczowego czy zaparciami. Dlatego zawsze należy wykluczyć wszelkie problemy medyczne.
…demonstrują swoją niezależność
Według kociego terapeuty Carole Willbourn, koty takim zachowaniem „obnoszą się” ze swoją niezależnością. Dlaczego? Ponieważ nie potrzebują już swojej mamy, która nie tylko poprzez lizanie tylnych części kociąt stymuluje je do załatwiania się, ale później też je w taki sam sposób myje. Zatem koty biegając lub skacząc zaraz po wizycie w kuwecie, demonstrują swoją dorosłość. Ponadto mruczki chcą zwrócić uwagę swoich opiekunów na ich osiągnięcia – w końcu same potrafią się umyć.
…chcą zwiększyć szanse na przeżycie
Niektórzy lekarze weterynarii uważają, że wspomniane zachowanie jest elementem instynktu przetrwania. To próba uniknięcia konfrontacji z innymi drapieżnikami, które mogłyby wytropić je po zapachu – na wolności koty zazwyczaj zakopują swoje odchody. Uciekając z kuwety po załatwieniu swoich potrzeb, mruczki dystansują się od tego miejsca najszybciej, jak to jest możliwe i tym samym próbują zwiększyć swoje szanse na przeżycie. Teoria ta jednak nie ma swojego potwierdzenia w badaniach, dlatego można uznać je jedynie za domysły.
…chcą uciec od zapachu
Są też i tacy, którzy spekulują, że kot wybiega z kuwety jak oparzony, bo nie może znieść zapachu własnych odchodów. Ostatnia teoria głosi, że mruczki, jak przystało na czyściochy, dzięki sprintowi po mieszkaniu chcą się oczyścić i pozbyć np. żwiru, który przykleił im się do tylnych łapek.
Niezależnie od faktycznych powodów takiego zachowania, kiedy widzimy, że nasz pupil kieruje się w stronę kuwety, sięgajmy po łopatkę i czym prędzej po nim posprzątajmy.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
10.12.2024
Dlaczego koty lubią się chować? Oto 6 najczęstszych powodów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W kartonie, w szafie, pod łóżkiem – każdy szanujący się mruczek ma w zanadrzu kilka sprawdzonych kryjówek. Ale dlaczego w ogóle koty lubią się chować? Sprawdź, dlaczego kot się ukrywa!
undefined
09.12.2024
Kocie rewiry – znaczenie terytorium
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dlaczego koty znaczą teren? Czy mogą tego nie robić w domu? Rozmawiamy z zoopsychologiem lek. wet. Jolantą Łapińską z Polskiego Stowarzyszenia Zoopsychologów.
undefined
08.12.2024
5 powodów, dla których kot przewraca różne rzeczy
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Tak się dziwnie składa, że kocia łapa podejrzanie często zahacza o różne przedmioty. Skąd bierze się ta skłonność do ich przewracania?
undefined