03.05.2023
Twojego kota użądliła osa lub pszczoła? Sprawdź, jak mu pomóc!
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Bliskie spotkania mruczków z niektórymi owadami czasem niestety bywają bolesne. W okresie wiosennym i letnim wzrasta ryzyko tego, że kota użądli osa lub pszczoła. Sprawdź, jak wtedy reagować!
fot. Shutterstock
Lato to sezon na otwarte okna i balkony (pamiętajcie o zabezpieczeniach). Ponadto w przypadku kotów wychodzących to też dobry moment na dłuższe wycieczki i zabawy w ogrodzie. Nieodłącznym elementem tych „zabaw” są polowania na owady – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz mieszkania. Pół biedy, jeśli na celowniku mruczka znajdzie się zwykła mucha. Gorzej, gdy obiektem polowania stanie się owad wyposażony w żądło – wówczas finał może być nieprzyjemny. I co wtedy? Co zrobić, gdy kota użądliła osa lub pszczoła?
Po czym rozpoznać, że kota użądliła osa?
Pszczoły, osy i szerszenie wydzielają jad, który powoduje ból i pieczenie. W miejscu użądlenia pojawiają się obrzęk i zaczerwienienie. Kot, którego użądliła osa lub pszczoła, z dużym prawdopodobieństwem będzie intensywnie wylizywał bolesne miejsce.
Jeśli mruczek jest uczulony na jad, reakcją będzie widoczne osłabienie. Mogą pojawić się wymioty, biegunka oraz gorączka. O wstrząsie świadczą też takie objawy jak przyspieszony oddech i bicie serca oraz bladość dziąseł. Każdy z tych symptomów powinien postawić opiekuna w stan gotowości. Reakcja uczuleniowa zagraża zdrowiu i życiu zwierzęcia – cierpiący kot potrzebuje natychmiastowej pomocy!
Kota użądliła osa lub pszczoła – jak postępować?
Jeśli podejrzewamy, że nasz mruczek został użądlony, podejdźmy do niego ostrożnie (zwierzę może być nerwowe) i delikatnie obejrzyjmy jego pyszczek i łapki oraz resztę ciała. Gdy zlokalizujemy miejsce użądlenia, powinniśmy pozbyć się żądła, wyjmując je pęsetą (jedynie pszczoły pozostawiają żądło).
Nie wolno wyciskać miejsca, w które kota użądliła osa lub pszczoła! Możemy przygotować kompres z lodu, by zmniejszyć ból i obrzęk. Jeśli kot został użądlony np. w łapkę, warto zabezpieczyć to miejsce przed wylizywaniem. Bolesność i opuchlizna ustępują samoistnie po kilku dniach.
Sytuacja wygląda inaczej, gdy zauważymy u kota niepokojące objawy, mogące świadczyć o wystąpieniu reakcji alergicznej. Wówczas powinniśmy jak najszybciej zabrać mruczka do weterynarza, który poda kotu odpowiednie leki. Po pomoc należy udać się bezzwłocznie także w sytuacji, gdy kot został użądlony w pyszczek (okolice nosa, oczu bądź we wnętrzu jamy ustnej) lub podejrzewamy, że mógł próbować połknąć owada. Nie ma chwili do stracenia!
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Nie jesteśmy w stanie uchronić przed podobnymi „przygodami” kota, który swobodnie wychodzi na zewnątrz. Możemy za to zwiększyć bezpieczeństwo mruczka, który na co dzień nie opuszcza mieszkania. Jeśli do naszego domu często wlatują nieproszeni goście (bo np. mieszkamy na parterze, w pobliżu są drzewa owocowe, mamy kwiaty na parapecie, etc.) warto rozważyć montaż moskitiery. Na osy odstraszająco działają też niektóre zioła, m.in. mięta, tymianek i majeranek. Jeśli kot ma do nich dostęp, sprawdź, czy są dla niego bezpieczne.
Przede wszystkim jednak powinniśmy zwracać uwagę na to, co robi nasz kot. Polowanie to jego instynktowna potrzeba – nie możemy mu tego zabronić, ale zawsze musimy się upewnić, czy potencjalna ofiara nie zagraża jego bezpieczeństwu. Nie zostawiajmy go samego przez pół dnia na balkonie.
Charakterystyczne bzyczenie powinno zawsze postawić nas na nogi – jeśli jego źródłem okaże się osa lub pszczoła, jak najszybciej pozbądźmy się jej z mieszkania i zarazem spoza zasięgu łapek naszego pupila. Pamiętajmy też, że częsta obecność owadów w domu może świadczyć o tym, że w pobliżu jest ich gniazdo – w jego likwidacji pomoże specjalna firma zajmująca się dezynsekcją.
Zobacz powiązane artykuły
29.11.2024
Czym najlepiej czesać kota i jak robić to prawidłowo?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jesień i wiosna to dwie pory roku, gdy nasze domowe koty intensywniej linieją. Jak sobie poradzić z wszechobecną sierścią i czym czesać kota?
undefined
28.11.2024
Kot chodzi własnymi drogami. Ile w tym prawdy?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Skąd wzięło się powiedzenie, że kot chodzi własnymi drogami? Czy jest ono zgodne z prawdą? Przyjęło się mówić, że kot to samotnik, ale czy naprawdę tak jest?
undefined
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined