14.05.2019
Top 15 roślin bezpiecznych dla kotów
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Lista roślin niebezpiecznych dla kotów jest bardzo długa. Dziś jednak prezentujemy roślinki, które są całkowicie niegroźne dla mruczków.
fot. Shutterstock
Przeglądając długie listy roślin trujących dla kotów, możemy dojść do wniosku, że mając w domu mruczka, musimy na zawsze pożegnać się z kwiatami. Czy rzeczywiście jesteśmy zmuszeni wybierać między kocim bezpieczeństwem, a domem pełnym zieleni? Niekoniecznie – są przecież rośliny całkowicie bezpieczne dla zwierząt, które – nawet spożyte – nie zagrażają życiu ani zdrowiu naszych pupili. Jednocześnie pięknie się prezentują, cieszą oczy i oczyszczają powietrze. Oto nasze top 15 – poznaj rośliny bezpieczne dla kota.
Zioła bezpieczne dla kota
Zioła są doskonałymi dodatkami do potraw. Świeże, hodowane na własnym parapecie są źródłem witamin i dostarczają ważnych przeciwutleniaczy. Potrafią także być piękne – warto więc założyć „ogródek z ziołami” i cieszyć się zarówno ich wyglądem, jak i smakiem oraz zapachem. Oto kilka ziół bezpiecznych, a nawet zdrowych dla kotów.
1. Bazylia (Ocimum basilicum) – należy do rodziny mięty i jak wszystkie zioła z tej grupy, jest bezpieczna dla kota w przypadku konsumpcji. Nie martw się, gdy twój mruczek ze smakiem obgryza listki bazylii. Poprawiają trawienie i samopoczucie zestresowanych zwierząt (i ludzi). Działają też bakteriobójczo i przeciwwirusowo.
2. Niemiecki rumianek (Matricaria chamomilla) – należy do rodziny stokrotek. Doskonale sprawdza się dodany do herbatki – orzeźwia w upalny dzień. UWAGA! Polski rumianek (Chamaemelum nobile) jest toksyczny dla kotów. Upewnij się, że kupiłeś właściwą roślinę.
3. Kolendra (Coriandum sativum) – jest kluczowym ziołem w kuchniach niemal całego świata. Jej liście są powszechnie stosowane w kuchni meksykańskiej, chińskiej i azjatyckiej. Nie szkodzą naszym pupilom, działają moczopędnie, uspokajają i poprawiają trawienie.
4. Koper ogrodowy (Anethum graveolens) – doskonały do mizerii, urozmaica także smak innych letnich sałatek, polecany jest do ryb. Niezbędny do kiszenia ogórków. Nie wyrządzi krzywdy kotu. Wręcz przeciwnie – wspomaga procesy trawienne, poprawia apetyt, lekko obniża ciśnienie krwi – dlatego może wspomóc koty cierpiące na niewydolność nerek.
5. Pietruszka (Petroselinum Hortense) – także jest bezpieczna dla kotów a przy tym bardzo przydatna w kuchni. Doskonała do posypywania ziemniaczków, do zup i sałatek. Ma właściwości moczopędne. To silny przeciwutleniacz i wzmacniacz odporności. Jest polecana kotom z problemami urologicznymi.
Rośliny ogrodowe bezpieczne dla kota
Nie tylko kucharze mogą cieszyć się zielonym i bezpiecznym dla kotów domem. Jeśli nie jesteś fanem gotowania, także i dla ciebie znajdzie się mnóstwo pięknych roślin, które możesz bezpiecznie hodować w domu czy ogrodzie bez obawy o narażanie swoich pupili na ryzyko w przypadku ich spożycia.
1. Chaber (Centaurea cyanus) – zwany także bławatkiem – urzeka pięknym błękitem. Ma jadalne kwiaty, więc możesz go dodać także do sałatki!
2. Niecierpek (wszystkie gatunki) – ma kwiaty w tak wielu kolorach i kształtach, że z pewnością wybierzesz wariant, który upiększy twój balkon.
3. Storczyk (Phalaenopsis amabilis) – jeśli jesteś doświadczonym ogrodnikiem i masz rękę do kwiatów, możesz cieszyć się pięknymi storczykami – są bezpieczne dla kotów. Niestety, są to rośliny bardzo delikatne, więc w starciu z kocimi łapkami i ząbkami raczej nie mają żadnych szans.
4. Cynia, jakobinka (Zinnia L.) – również występuje w różnych kolorach. Pięknie się prezentuje a dodatkowo jej kwiaty przyciągają motyle.
5. Aster – ten popularny jesienny kwiat nie jest szkodliwy dla kotów, ale należy uważać, żeby nie pomylić z niektórymi odmianami chryzantem.
Rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota
Czasami decyzja o adopcji kota oznacza konieczność pozbycia się wielu roślin doniczkowych z domu. Bezpieczeństwo zwierzaka staje się w tym momencie z oczywistych względów ważniejsze niż estetyczne akcenty wystroju wnętrza. Wiele kotów w ogóle nie interesuje się roślinkami, jednak nie należy narażać zdrowia, a czasami nawet życia mruczków, które wykazują tendencję do podgryzania roślin. Jak się jednak okazuje, niektóre kwiaty możemy z powodzeniem hodować w domu, w którym mieszka miauczący lokator.
1. Fiołek afrykański (Saintpaulia ionantha) – jest jednym z bezpiecznych kwiatów doniczkowych, który z pewnością nie zaszkodzi naszym miauczącym pupilom. Jest łatwy w uprawie, kwitnie na wiele różnych kolorów.
2. Maranta – to roślina bezpieczna dla kotów. Jest również niewymagająca w pielęgnacji i toleruje słabe oświetlenie. Wszystko to dzięki temu, że w naturalnym środowisku żyje ukryta głęboko na dnie lasów deszczowych Amazonii. To doskonałe rozwiązanie dla kociarzy mieszkających w blokach.
3. Szwedzki bluszcz (Plectranthus nummularius) – to gatunek wiecznie zielonego pnącza, a także jedna z najbezpieczniejszych roślin doniczkowych dla zwierząt domowych.
4. Sukulenty (succulentus) – cała rodzina sukulentów eszeweria nie stanowi zagrożenia dla zdrowia naszych kotów. Występują w wielu różnych kształtach, rozmiarach i kolorach.
5. Fuksja (Fuchsia) – popularna roślina o bardzo dekoracyjnych kwiatach. Nieszkodliwa dla kociego ogrodnika.
Uwaga!
Aby rośliny uprawiane w domu nie stanowiły zagrożenia dla kota, nie można spryskiwać ich preparatami nabłyszczającymi ani chemicznymi środkami ochrony roślin. Zjedzenie wraz z liściem lub zlizania takiego preparatu może skończyć się zatruciem.
Jak widzisz, istnieje wiele roślin, które z powodzeniem mogą rosnąć w domu, w którym urzędują koty. Przed wprowadzeniem każdej roślinki upewnij się, że jest ona bezpieczna i nie zaszkodzi mruczkowi w przypadku podgryzania. Rozwolnienie, wymioty, czy kłopoty z apetytem to najlżejsze objawy zatrucia, jakie mogą dręczyć kota, który struje się toksyczną rośliną. Pamiętaj jednak, że nawet nietoksyczne rośliny mogą powodować rozstrój żołądka i wywoływać wymioty, jeśli kot zje ich zbyt dużo.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.