06.08.2018
Używasz preparatów na owady? Uważaj – możesz zaszkodzić kotu!
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Permetryna to popularny środek służący do odstraszania kleszczy i komarów. Znajduje się w wielu preparatach, kosmetykach oraz lekach.
Fot. Shutterstock
Insekty potrafią dogryźć każdemu i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Chronimy się przed nimi, jak tylko możemy. Pamiętajmy jednak, że w wielu „antyinsektowych” preparatach znajduje się permetryna. Dla nas jest neutralna, ale dla naszych kocich pupili… trująca!
Czym jest permetryna?
Permetryna jest związkiem syntetycznym występującym w chryzantemach. Dowiedziono, że jest zabójcza dla kleszczów, komarów i innych insektów. W związku z tym masowo zaczęto dodawać permetrynę do wszelkich środków opryskowych na odzież i ciało, kosmetyków, leków i maści, których zadaniem jest odstraszanie owych nieprzyjemnych gości.
Przez lata była wykorzystywana w armii, gdzie nasączano nią mundury, moskitiery i namioty żołnierzy, którzy przebywali w lasach równikowych. Dziś używa się jej praktycznie na co dzień. Jest też powszechnie stosowana jako środek sanitarny do zwalczania owadów bytujących w pomieszczeniach gospodarskich i mieszkalnych.
Nie wszyscy jednak wiedzą, że koty są bardziej wrażliwe na permetrynę niż inne ssaki. Np. psy nic sobie nie robią z owej substancji – z tego względu dedykowane im preparaty często są oparte właśnie na permetrynie (jej stężenie wynosi nawet 45%). M.in. dlatego ogromnym błędem jest stosowanie psich preparatów u kotów. To zupełnie inne zwierzęta i nie można wymiennie stosować leków czy innych substancji w ich przypadku!
Jak permetryna działa na koty?
Wydaje się, że koty mają niedobór jednego z podstawowych mechanizmów metabolizmu permetryny. Dlatego są bardziej podatne na działanie tej substancji chemicznej. Ponieważ zwierzę nie jest w stanie normalnie jej metabolizować i wydalać z organizmu, permetryna może się kumulować i powodować problemy zdrowotne.
Niektóre koty są tak wrażliwe, że nawet zwykły kontakt z psem, który został „potraktowany” preparatem z permetryną, jest wystarczający, by spowodować objawy kliniczne, w tym drżenie, drgawki, a w najgorszym przypadku – śmierć…
Permetryna – objawy nietolerancji u kotów
Najczęstsze objawy to podrażnienia skóry – zaczerwienienie, swędzenie i inne oznaki dyskomfortu. Z powodu swędzenia kot może kompulsywnie się drapać, wylizywać, a nawet turlać. Te reakcje skórne są zazwyczaj łatwe do wyleczenia. Wystarczy przemyć kota łagodnym, płynnym mydłem lub preparatem do kociej kąpieli. Jeśli jednak kot wciąż cierpi, wartp zabrać go do weterynarza na kąpiel z prawdziwego zdarzenia.
Inne reakcje, które należy obserwować, to ślinienie się lub szczypanie w jamie ustnej. Można temu zaradzić, delikatnie wypłukując pyszczek lub oferując kotu trochę wody lub mleka, aby usunąć zły smak.
Jeśli zauważysz oznaki problemów neurologicznych, takie jak drżenie czy drgawki, nie zwlekaj i jak najszybciej biegnij z kotem do lekarza. Koniecznie powiedz mu, co się stało i weź ze sobą preparat, który prawdopodobnie zaszkodził mruczkowi.
Jednak nie wpadajmy w panikę. Miłośnicy kotów mogą używać tych insektycydów, o ile są ostrożni – mówią weterynarze.
W ludzkich preparatach stężenie permetryny jest o wiele niższe niż np. w środkach dla psów. Wynosi zazwyczaj mniej niż 1%. A przy stężeniach 5% lub mniejszych, rzadko występują jakiekolwiek problemy. Oczywiście, zawsze możemy mieć akurat do czynienia z kotem, który jest bardziej wrażliwy na tę substancję, ale u większości zwierząt będą występowały minimalne objawy kliniczne. Wystarczy tylko ostrożność.
Środki koniecznej ostrożności przy stosowaniu preparatów z permetryną
Istnieje kilka prostych zasad, które pomogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia negatywnych objawów u kotów:
- nie przybliżaj produktów nasączonych permetryną do kota,
- jeśli rozpylasz produkt na ubrania, zrób to gdzieś, gdzie kot nie ma dostępu,
- pozwól ubraniom dokładnie wyschnąć, zanim wtuli się w nie twój kot,
- najlepiej jednak unikaj kontaktu kota z rzeczami spryskanymi preparatem,
- przeczytaj etykietę produktu z permetryną, którego używasz. Sprawdź stężenie i używaj go tylko zgodnie z instrukcją,
- nigdy nie używaj zamiennie preparatów przeznaczonych dla psów i dla kotów. Nie myj kota ludzkimi ani psimi szamponami. W weterynarii i ochronie zdrowia, perymetryna często występuje jako składnik szamponów przeciw wszom, pchłom oraz w maściach przeciw świerzbowcom.
Używając środków przeciwko komarom czy kleszczom i innym insektom, zawsze pamiętaj, dla kogo są przeznaczone. Nie używaj ich zamiennie. Sprawdzaj też, jak wysokie jest stężenie toksycznej dla kotów permetryny i najlepiej unikaj kontaktu z kotem po użyciu jej. Najniebezpieczniejszym scenariuszem dla kotów jest przypadkowa ekspozycja na wysoko skoncentrowany produkt przeznaczony dla psów. Nigdy nie pomyl preparatów przeznaczonych dla psów i dla kotów. W razie uciążliwych objawów natychmiast zabierz kota do weterynarza!
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined
08.10.2024
Koci pazur – czyli wszystko co tyczy się kociego manicure i nie tylko
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy ktokolwiek wyobraża sobie kota bez pazurów? Ten atrybut jest nieodłączną częścią naszego małego drapieżnika.
undefined
07.10.2024
Do czego przydaje się soda w kocim domu?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mamy ją w domu wszyscy. Jest skuteczna, tania, bezpieczna i… wciąż niedoceniana. Do czego przydaje się soda w kocim domu?
undefined