11.03.2022
Rasy kotów, które lubią spacery – te mruczki chętnie wyskoczą na rundkę w szelkach
Joanna Żołnierkiewicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wyprowadzanie kotów na smyczy jeszcze kilkanaście lat temu było czymś… egzotycznym. Dziś staje się to zupełną normalnością. Widok mruczka w szelkach niemal nikogo już nie dziwi. A jak to jest z samymi mruczkami? Czy niektóre z nich mają większe predyspozycje do chodzenia na smyczy? Czy są rasy kotów bardziej lubiące spacery – chętniej wyjdą na zewnątrz upięte w szelki niż inne?
Fot. Shutterstock
Jedne mruczki uwielbiają ułożyć się w kłębek na kanapie bądź kocu i tak spędzać prawie całe dni, robiąc drobne przerwy na jedzenie, toaletę i zabawę. Są też takie, dla których aktywność… to życie!
Oto rasy kotów lubiące spacery – chętnie wyjdą z opiekunem na zewnątrz
Pamiętaj, że każdego kota należy najpierw odpowiednio przygotować do spacerów. Żaden mruczek, nawet rasy z predyspozycją do spacerów, nie wejdzie od razu w szelki i z pełną gotowością przekroczy próg drzwi.
No dobrze, jak zawsze mogą zdarzać się wyjątki. Jednak przed pierwszymi spacerami trzeba przyzwyczaić czworonoga do noszenia szelek. To będzie dla niego nowość i z początku może uważać je za pewien rodzaj zagrożenia. Obcy zapach, coś uwierającego na ciele. Koty często po założeniu szelek kładą się na podłodze albo zastygają bez ruchu. Ten sprzęt wręcz je paraliżuje. Dzieje się tak, ponieważ to zwierzęta, które zawsze muszą mieć możliwość swobodnej ucieczki. Zakładając im „uprząż”, pozbawiamy je tej wolności. Musimy zatem sprawić, by kot zaczął kojarzyć noszenie szelek z czymś przyjemnym – że chodzenie na smyczy, choć zabiera mu odrobinę wolności, to paradoksalnie… mu ją daje. Wychodzi bowiem na zewnątrz i może obserwować świat, który wcześniej widział wyłącznie zza szyby, z bliska.
To jakie mruczki mają większe predyspozycje do chodzenia na szelkach? Poznaj rasy kotów lubiące spacery bardziej niż inne!
Koniecznie to przeczytaj, zanim wyjdziesz z kotem na pierwszy spacer!
Kot syjamski
Nad wyraz inteligentne i ciekawskie. Uważa się, że mają wiele psich cech. Jedną z nich są predyspozycje do szkoleń. Lubią między innymi aportować. Chętnie chodzą na smyczy, jeśli zostaną do tego odpowiednio przygotowane. Musisz mieć jednak na uwadze ich ponadprzeciętną ciekawskość i aktywność – koty syjamskie mogą być czasem trudne w kontroli. Rozpiera je energia i będą chciały koniecznie zobaczyć coś, co dojrzą na spacerze.
POZNAJ TĘ RASĘ LEPIEJ: KOT SYJAMSKI
Kot burmski
To rasa kotów, która podobnie jak syjamczyki, ma wiele psich cech. Tworzą niezwykle silne więzi ze swoimi opiekunami. Polegają i w pełni ufają swojemu człowiekowi. Dają mu się z chęcią trenować i nie widzą problemu z wychodzeniem na spacer w szelkach. Szybko odnajdą w tym dużą dawkę przyjemności i radości. Wspólne spacery będą więc stanowić dla Was rozrywkę umacniającą relację.
POZNAJ TĘ RASĘ LEPIEJ: KOT BURMSKI
Kot bengalski
Jeśli jesteś opiekunem kota bengalskiego, to z pewnością zdajesz sobie sprawę, że nie jest to… typowy kot domowy. Są pełne ogromnych pokładów energii, często wokalizują, potrzebują stałej stymulacji fizycznej i psychicznej. Przygotowanie ich do chodzenia na smyczy i późniejsze spacery w dużym stopniu pozwolą im się „wyszaleć”. Bengale, choć mają wygląd dzikiego kota, są w pełni oddane opiekunowi. Jeden z najpopularniejszych kocich influencerów, który uwielbia podróże i wędrówki na szelkach, jest właśnie kotem tej rasy.
POZNAJ TĘ RASĘ LEPIEJ: KOT BENGALSKI
Kot abisyński
Rasa ta jest uznawana za jedną z najstarszych na świecie. Koty abisyńskie są bardzo towarzyskie, lubią mieć opiekuna w swoim zasięgu. Żywiołowe, potrzebujące dużej dawki aktywności. W dobry sposób spożytkują energię na częstych spacerach w szelkach. Uwaga, w przypadku abisyńczyków, w zasadzie podobnie jak innych żywiołowych ras (np. syjamskich czy bengali), szelki muszą być dobrej jakości i świetnie dopasowane. Rozpierająca te koty energia może sprawić, że wymkną się opiekunowi spod kontroli. Jednak z dobrym sprzętem spacery będą bezpieczne i pełne rozrywki – zarówno dla mruczka, jak i jego dwunożnego towarzysza.
POZNAJ TĘ RASĘ LEPIEJ: KOT ABISYŃSKI
Maine coon
Prawdziwy olbrzym! Jednak potulny, przyjazny, łagodny i skory do wspólnych przygód na szelkach. Wykazuje kilka psich cech, jedną z nich jest właśnie możliwość nauczenia kota rasy maine coon chodzenia na smyczy. Należy mieć jednak na uwadze, że to mruczki, które mogą być wycofane, gdy w pobliżu pojawi się nieznajomy. Być może wspólne spacery będą odbywać się jedynie w niewielkiej bezpiecznej odległości od domu bądź na terenach wyludnionych. Wielu opiekunów maine coonów chwali się podróżami z nimi w swoich mediach społecznościowych.
POZNAJ TĘ RASĘ LEPIEJ: MAINE COON
Predyspozycje do spacerów na smyczy mają też rasy kotów:
- ragdoll,
- brytyjski krótkowłosy,
- savannah,
- korat,
- syberyjski,
- bombajski,
- turecki van,
- orientalny,
- somalijski.
Czy ze zwykłym dachowcem też możesz wychodzić na szelkach? Oczywiście! Niektóre z kochanych nierasowych mruczków również polubią wspólne spacery. Musisz jednak najpierw dokładnie wybadać, czy wychodzenie z kotem na smyczy sprawia mu przyjemność, a nie jest czynnikiem stresogennym.
Miej to na uwadze, wychodząc z kotem na spacer
Zabieranie mruczka na zewnątrz w szelkach jest bezpieczniejszym rozwiązaniem, niż wypuszczanie go samopas bez kontroli. Jednak nawet wspólne spacerowanie nie jest wolne od zagrożeń dla kota. Musisz zawsze być w gotowości i zachować wszelkie środki ostrożności. Mruczek może po drodze natknąć się na wrogo nastawionego psa czy trujące rośliny. Kot wychodzący na smyczy jest także narażony na pasożyty i patogeny. Powinien być regularnie szczepiony, również przeciwko wściekliźnie, oraz odrobaczany. Kontrole u lekarza weterynarii należy wykonywać tak często, jak to potrzebne.
Była redaktor prowadząca portali Psy.pl i Koty.pl. Prywatnie opiekunka dwóch nierasowych kotek – Furii i Luny.
Zobacz powiązane artykuły
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined
27.08.2024
Co zrobić, gdy koty się biją?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak się zachować, gdy widzisz bijące się koty? Reagować, rozdzielać, a może brać nogi za pas?
undefined
16.08.2024
Dlaczego kot pije wodę z kranu i z… toalety?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kot omija miskę z wodą na rzecz innych źródeł? Ta z kranu, zlewu i toalety wydaje mu się smaczniejsza? Skąd bierze się to zachowanie?
undefined