09.02.2022
Kot otulony w miękki kocyk… Nie ma nic bardziej rozczulającego… Ale czy koty potrzebują kocyków?
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koc jest taki ciepły i taki milusi… Zastanawiałeś się kiedyś, czy mruczka ucieszy nowe przykrycie albo czy koty faktycznie potrzebują kocyków?
fot. Shutterstock
Jeśli myślisz nad tym, czy nowy mięciutki koc sprawi, że twój pupil zacznie mruczeć, odpowiedź brzmi: najprawdopodobniej tak. Czy koty potrzebują kocyków, a miękkie przykrycie to coś niezbędnego? Czy koc daje mruczkom coś innego poza ciepłem? Poznajmy odpowiedzi na te pytania.
Czy koty potrzebują kocyków?
Zimą często zadajemy sobie pytanie „czy koty potrzebują kocyków?”. Otóż nie! Koce nie są niezbędne, a mruczki nie potrzebują ich do prawidłowej egzystencji. Nie są koniecznością. Koty intuicyjnie szukają ciepła, gdy jest im zimno. Nawiewy ogrzewania, laptopy, routery do wi-fi, blaty kuchenne, grzejniki… To wszystko okupowane przez koty lokalizacje pomagające w dodatkowym ogrzaniu się. Jednakże nie znaczy to, że mruczki nie lubią kocyków – większość z nich uwielbia te ciepłe, mięciutkie przykrycia. Koce są dodatkowym źródłem ciepła, potencjalnym miejscem do ukrycia się i do zabawy, a także… przypominają zwierzakowi ulubioną osobę (tak, o tobie mowa!).
Dlaczego kot i koc to dobre połączenie?
Koty lubią koce, ponieważ zapewniają im ciepło, poczucie bezpieczeństwa i przypominają im więź z ulubionymi ludźmi. Nawet jeśli nigdy oficjalnie nie podarujesz mruczkowi jego własnego kocyka, to i tak „zaklepie” sobie jeden, jeśli nie wszystkie z mięciutkich okryć dostępnych w twoim domu. Kot może zacząć przejawiać rutynowe zachowania związane z jego ulubionymi kocami. Na przykład obracanie się przed ułożeniem się, zakopywanie się w kocu lub ssanie tkaniny.
Ciepło
Gdy mruczek wtula się w koc, to nie tylko po to, żeby uroczo wyglądać… Wówczas wykazuje się także sprytem i używa tkaniny, aby pomóc sobie w regulacji temperatury ciała. W ten sposób utrzymuje ciepło organizmu. Według „Merck Veterinary Manual” standardowa temperatura ciała kota wynosi od 37,2 do 39,2 stopni Celsjusza. Dokładna temperatura zależy od wieku, rasy, wielkości i wagi mruczka. Zatem kocyk to nie tylko rekwizyt na lutową sesję zdjęciową kociej gwiazdy Instagrama… To także przydatne akcesorium na co dzień, szczególnie wtedy, gdy robi się zimniej.
Poczucie bezpieczeństwa
Tak jak my lubimy wtulić się w miękki kocyk po ciężkim dniu, tak i koty uwielbiają czuć komfort przytulania się do czegoś przyjemnego w dotyku. Kocyk sprawi, że mruczek poczuje się bezpiecznie, a także może skłonić go do zabawy. Poczucie bezpieczeństwa jest jednym z głównych zmartwień kota. Mruczek spędza dużo czasu na obserwowaniu potencjalnych zagrożeń (dla terytorium, dla zapasów żywności). Tak mówią jedne ze szwajcarskich badań, które analizowały interakcje między człowiekiem a kotem w warunkach domowych. Jeśli twój pupil zagrzebuje się w kocu bądź kładzie się na jego miękkiej powierzchni, to z pewnością pomaga mu to ponownie poczuć się bezpiecznie.
„Substytut człowieka”
Twój kot cię kocha, a wspomniane wyżej szwajcarskie badania potwierdzają, że twoja pościel, koce i ubrania są oznaczone twoim zapachem. Kiedy mruczek czuje twoje feromony, zaczyna się uspokajać i daje mu to poczucie bezpieczeństwa. Co więcej, ponieważ ty i twój kot należycie do tej samej grupy rodzinnej, on również chce oznaczyć twoje przedmioty swoim zapachem, tym samym pogłębiając relacje w domu.
Ugniatanie
Charakterystyczne ugniatanie łapkami kocyka to bardzo częste kocie zachowanie. Większość mruczków ugniata koce tak samo, jak piekarz wyrabia ciasto na chleb czy pizzę. To zachowanie jest głównie pozostałością z czasów bycia kociakiem, gdy malec ugniatał matkę podczas karmienia. Jednak dorosłe koty stosują ten chwyt także z dodatkowych powodów. Działa to na nie uspokajająco, przygotowują w ten sposób przestrzeń do spania oraz zostawiają swój zapach poprzez gruczoły zapachowe obecne w łapach.
Czy koty lubią, gdy koc jest na nich?
Czy mruczki lubią być nakryte kocem? Nie wszystkie koty to lubią. Nawet mruczki, które uwielbiają kocyki, mogą nie czerpać przyjemności z przebywania pod nimi. Powody potencjalnej antypatii do bycia przykrytym zależą od osobowości konkretnego kota i są następujące:
- poczucie niepokoju;
- klaustrofobia;
- zbyt duża ilość ciepła.
Najlepsze koce dla kotów
Według recenzji portali Amazon i Walmart wiele kotów preferuje tkaniny, takie jak flanela, polar, bawełna i len. Ponadto w recenzjach wiele gwiazdek zdobywały koce z zabawnymi teksturami, które zachęcają mruczka do zabawy (wystające elementy, frędzelki itp.). Uważaj na koce z dużymi dziurami, gdyż kot może się o nie zaczepić i uszkodzić swoje pazury. I co najważniejsze… Najlepszym kocem dla twojego mruczka najprawdopodobniej okaże się ten, którego sam/sama używasz, ponieważ twoje feromony to prawdziwa gratka dla kotka.
Alternatywy
Jeżeli twój mruczek nie przepada za kocami, nie przejmuj się. Są inne sposoby, które pomogą mu rozgrzać się podczas zimnych miesięcy. Alternatywą dla kocyka może być:
- poduszka rozgrzewająca (uważaj na poziom grzania, by kot się nie poparzył);
- łóżeczko dla kota (legowiska bywają bardzo mięciutkie i atrakcyjne, np. forma namiotu z poduszkami);
- drapak z kryjówkami (podwójna korzyść: bezpieczeństwo oraz możliwość drapania i wspinania się po konstrukcji – szansa na sen i na aktywność fizyczną w jednym).
Podsumowanie
W miesiącach zimowych, gdy temperatura spada, wielu właścicieli zastanawia się, czy koty potrzebują kocyków. Koc zwykle nie jest konieczny, jednak z pewnością jest to przyjemny dodatek, którym mruczek będzie się cieszył. Możesz poszukać kocyków przeznaczonych specjalnie dla pupili. Jednak kot domowy jest przyzwyczajony do „przygarniania” i eksplorowania wszystkiego, co znajdzie w domu – w tym twoich (pięknie pachnących tobą) kocyków.
Zapisz się do newslettera Koty.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
źródło: https://www.cuteness.com/13769761/do-cats-need-blankets
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
12.09.2024
Gdy twój kot ma cię dość! Kocie sygnały, których nie powinieneś ignorować
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Kot mówi do nas całym swoim ciałem. Czy dobrze rozumiemy jego mowę? Oto kilka kocich sygnałów, które nie zawsze znajdują zrozumienie.
undefined
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined
01.09.2024
Wieczorne rytuały z mruczkiem - jak wyciszyć kota na noc?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nadchodzi noc - udajesz się do łóżka z nadzieją na porządny wypoczynek przed kolejnym dniem. Tymczasem twój kot ma inne plany! Szalone galopady o czwartej nad ranem mogą skutecznie wytrącić z równowagi! Jak sprawić, żeby kot dostosował się do twojego rytmu dnia i spokojnie przesypiał noce? Sprawdź, co możesz zrobić!
undefined