Czy dajesz kotu wystarczająco dużo miłości? Poznaj oznaki mówiące o tym, że mu jej brakuje
Marianna Adamska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy opiekun z pewnością chociaż raz spotkał się z krzywdzącym stereotypem, że koty to stworzenia antyspołeczne, mało uczuciowe, a nawet wredne i fałszywe. Nic bardziej mylnego! Zwierzęta te potrzebują kontaktu z człowiekiem, co potwierdzają rozmaite badania oraz obserwacje behawiorystów. Twój kot nie otrzymuje wystarczająco dużo miłości? Z pewnością cię o tym poinformuje.
Fot. Shutterstock
Chociaż symptomy upominania się o uwagę przez pupila nie są charakterystyczne i mogą świadczyć także o innych problemach, jeżeli zauważysz takie objawy u swojego domowego tygrysa, przyczyną może być właśnie niedostateczna ilość uwagi, czasu i czułości, za którymi on tęskni. Wbrew stereotypom, koty bardzo przywiązują się do swoich ludzi i cierpią, kiedy są ignorowane przez opiekunów.
Co powinno obudzić twoją czujność?
Głośny „płacz”, zwłaszcza w nocy
Wokalizacje to jeden z najczęstszych kocich sposobów na zwrócenie uwagi domownika. Intensywnie miaucząc, zwierzę może poinformować cię o tym, że czuje się samotne, a jego potrzeby emocjonalne nie są zaspokajane. Pupil może być nieszczęśliwy, ponieważ brakuje mu kontaktu z opiekunem, wspólnych zabaw i czułości. Koty, które nie otrzymują wystarczająco dużo uwagi, z czasem mogą stać się smutne i apatyczne – to zdecydowanie ostrzegawcze sygnały, które mogą świadczyć między innymi o potrzebie silniejszej relacji z człowiekiem.
Depresja
Zwierzęta, których potrzeby są ignorowane, podobnie jak ludzie, mogą zachorować na depresję. Najczęstszymi objawami tej choroby są spadek aktywności i przesypianie całych dni, brak apetytu, nawet na ulubione przysmaki, brak chęci na zabawę oraz obojętność w stosunku do opiekuna. Leczenie depresji nie jest proste i wymaga dużo cierpliwości, a jego sukces jest uzależniony od tego, czy czynnik ją wywołujący zostanie zniwelowany. Dlatego nie bagatelizuj potrzeb psychicznych swojego kota i zadbaj o to, żeby każdego dnia podarować mu odrobinę swojej uwagi.
Agresja i niszczycielskie zachowania
Twój spokojny dotąd pupil stał się agresywny „bez powodu”, złośliwy i drażliwy oraz regularnie doskonali domowy armagedon? Skoki na nogi opiekuna, uporczywe drapanie różnych powierzchni, zrzucanie przedmiotów na podłogę, a nawet załatwianie się poza kuwetą – to jedne z symptomów, które mogą świadczyć o tym, że twój mruczek czuje się zaniedbywany. Nie wiń zwierzęcia za straty w domu, a raczej potraktuj zmianę jego zachowania jako próbę zakomunikowania ci, że brakuje mu twojego towarzystwa, zabaw czy głaskania.
Ciągła potrzeba bycia tam, gdzie człowiek
Twój pupil chce być ciągle koło ciebie – domaga się uwagi, gdy pracujesz, siada na twoim laptopie albo trąca łapką czytaną właśnie książkę, sypia na twoich ubraniach albo w miejscu, które zazwyczaj zajmujesz (czując zapach ukochanej osoby), kiedy wychodzisz, miauczy pod drzwiami, a gdy wracasz, wita cię już w progu. W ten sposób mruczek pokazuje, że potrzebuje kontaktu z opiekunem, ceni jego towarzystwo oraz tęskni za jego nieobecnością. Nie ignoruj kota, kiedy ten darzy cię tymi „oznakami miłości”. Warto zrobić dla niego przerwę w codziennych obowiązkach i odwzajemnić jego przywiązanie.
Ale zbyt mała ilość uwagi opiekuna na pupilu to nie tylko droga do tego, aby kot czuł się nieszczęśliwy. Człowiek, który poświęca czas swojemu mruczkowi, jest bardziej wyczulony na rozmaite niepokojące objawy, które mogą świadczyć na przykład o pojawiającej się właśnie chorobie. Miłość do zwierzęcia to nie tylko zabawy i przytulanie, lecz także uważna obserwacja zachowania zwierzęcia oraz regularne wizyty kontrolne u weterynarza. Kot, chociaż nie zna ludzkiego języka, rozmaitymi sposobami próbuje opowiedzieć człowiekowi, co go trapi. Bądźmy wyczuleni na kocie potrzeby!
Zobacz powiązane artykuły
23.09.2023
Czy środki odplamiające są bezpieczne dla kotów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jako opiekunowie kotów jesteśmy pewni jednego: są one z natury czystymi zwierzętami. I choć potrafią być wręcz obsesyjne w dbaniu o higienę, to czasami zdarzają się im wypadki. Wtedy w ruch idą środki do usuwania plam i zapachu z dywanów czy tapicerek. Czy jednak są one bezpieczne dla kotów?
undefined
18.09.2023
Nowotwór u kota – objawy, leczenie i profilaktyka
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Rak u kota to poważna sprawa. Najczęściej spotykane nowotwory u kotów to nowotwór listwy mlecznej, mięsak poszczepienny i chłoniaki. Jakie objawy mogą świadczyć o nowotworze? I jakie są rokowania dla kota z rakiem?
undefined
04.09.2023
Primordial pouch, czyli dlaczego kot ma wiszący brzuch?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niejeden koci opiekun z przerażeniem zauważa, że jego zwinnemu kotu nagle urósł brzuch. Czy to nadwaga? A może skutek kastracji lub choroba? Na szczęście w większości przypadków to tylko... primordial pouch!
undefined