11.08.2023
Nadczynność tarczycy u kota. Rozpoznanie i leczenie nadczynności tarczycy
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nadczynność tarczycy u kota to najczęstsza choroba endokrynologiczna, na którą zapadają nasi mruczący towarzysze. Jej konsekwencje mogą być naprawdę poważne, dlatego nigdy nie bagatelizuj jej objawów.
fot. Shutterstock
- Czym jest nadczynność tarczycy?
- Przyczyny nadczynności tarczycy u kotów
- Objawy nadczynności tarczycy u kotów
- Rozpoznanie i leczenie chorób tarczycy u kotów
- Profilaktyka chorób tarczycy u kotów
Tarczyca to niewielki gruczoł produkujący hormony niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Hormony tarczycy wpływają między innymi na metabolizm, pracę serca, ciśnienie krwi i utrzymanie prawidłowej temperatury organizmu. Zarówno niedoczynność tarczycy, jak i jej nadczynność, będą dawać poważne objawy i mogą stanowić zagrożenie dla życia chorego zwierzęcia. U kotów niedoczynność tarczycy występuje niezwykle rzadko. Domowe mruczki znacznie częściej chorują na nadczynność tego narządu. Jak objawia się nadczynność tarczycy u kotów? I jak dbać o kota cierpiącego na nadczynność tarczycy?
Czym jest nadczynność tarczycy u kotów?
Nadczynność tarczycy u kotów to choroba, w której dochodzi do nadmiernego wytwarzania hormonów tarczycy, czyli tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Nadczynność tarczycy dotyka przede wszystkim koty w wieku 12-13 lat, choć choroba ta może rozwinąć się także u znacznie młodszych mruczków. Szacuje się, że na niedoczynność tarczycy zapada około 10% kotów w średnim wieku – jest to więc najczęstsza choroba endokrynologiczna kotów.
Jakie są przyczyny nadczynności tarczycy?
W 98% przypadków przyczyną nadczynności tarczycy u kota jest łagodny rozrost nowotworowy tego gruczołu. Pozostałe 2% przypadków atakuje złośliwy rak tarczycy. U większości kotów choroba dotyczy obu płatów tarczycy.
Pośrednie przyczyny schorzenia nie są do końca poznane. Przypuszcza się, że zwiększone ryzyko powiększenia tarczycy związane jest z żywieniem gotową karmą (szczególnie z puszki) i korzystaniem z zapachowych żwirków.
Wykazano, że niektóre koty mogą mieć genetyczne predyspozycje do tej choroby – na niedoczynność tarczycy rzadziej chorują koty syjamskie i birmańskie, natomiast najwięcej chorych kotów zanotowano w rasie himalajskiej.
Objawy nadczynności tarczycy u kotów
Początkowo nadczynność tarczycy u kotów przebiega bezobjawowo. Symptomy choroby pojawiają się najczęściej dopiero w zaawansowanym stadium i mogą obejmować:
- utratę masy ciała,
- wzmożoną aktywność fizyczną,
- wzmożone pragnienie (polidypsja),
- wielomocz (poliuria),
- osłabienie sierści kota,
- bardzo pobudzony apetyt (polifagia),
- biegunkę z wymiotami.
Wielu opiekunów bagatelizuje te objawy, uznając je za typowe oznaki starości lub ciesząc się, że zwierzak zaczął chętnie jeść swoją karmę i do późnego wieku zachował młodzieńczą energię. Zachowanie kota w domu faktycznie ulega zmianie – może obejmować nadaktywność, ale także niepokój, stany lękowe lub agresję.
Jak rozpoznać nadczynność tarczycy?
Zróżnicowane objawy niedoczynności tarczycy utrudniają prawidłowe postawienie diagnozy. Mogą świadczyć o zarobaczeniu, zapaleniu trzustki, chorobie wątroby czy nerek. By rozpoznać niedoczynność tarczycy u kota, należy przede wszystkim wykonać badanie krwi z oznaczeniem poziomu T4 w surowicy. Podwyższone stężenie tego hormonu we krwi świadczyć będzie o nadczynności gruczołu.
W badaniu klinicznym zaobserwować można również przyspieszoną pracę serca i nadciśnienie, a badania biochemiczne krwi często ujawniają podwyższony poziom parametrów wątrobowych. Kotu z podejrzeniem choroby należy także wykonać badania moczu oraz USG – pozwoli to wykryć ewentualne dodatkowe choroby przewlekłe.
Leczenie nadczynności tarczycy u kota
Celem leczenia nadczynności tarczycy u kota jest przywrócenie prawidłowego poziomu hormonów tarczycy. Wyróżnia się cztery metody leczenia:
- terapia jodem radioaktywnym
- chirurgiczne usunięcie tarczycy,
- leczenie farmakologiczne,
- wprowadzenie specjalistycznej diety.
Leczenie cząsteczkami radioaktywnego jodu i operacyjne usunięcie tarczycy to metody stosowane najczęściej u kotów młodych, u których ogólny stan zdrowia jest bardzo dobry. W leczeniu farmakologicznym stosuje się leki przeciwtarczycowe, które blokują produkcję hormonów w tkance tarczycy. Prawidłowy poziom hormonów uzyskuje się zazwyczaj po 2-3 tygodniach leczenia. Po tym czasie należy przeprowadzić ponowne badania krwi i skorygować dawkę leku.
Dieta dla kotów z nadczynnością tarczycy
Do produkcji hormonów tarczyca kota potrzebuje odpowiedniej dawki jodu przyjmowanego z pożywieniem. Podawanie kotu diety o znacznie obniżonym poziomie jodu może być pomocne w leczeniu choroby tarczycy. Trzeba przy tym pamiętać, że diety specjalistyczne zawsze muszą być podawane pod nadzorem lekarza weterynarii.
Profilaktyka chorób tarczycy u kotów
U 10% starszych kotów dochodzi do rozwoju nadczynności tarczycy. Ze względu na częstość występowania choroby zaleca się, by każdy kot powyżej 8. roku życia miał wykonywane kontrolne badania krwi z oznaczeniem parametrów tarczycowych. Szybkie wykrycie podwyższonego poziomu hormonów tarczycy pozwoli na szybsze wprowadzenie odpowiedniego leczenia i znacznie poprawi rokowanie zwierzaka.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
02.10.2024
Kot niewychodzący i pchły - czy to możliwe?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy kot niewychodzący może złapać pchły? Okazuje się, że tak! Jak domowe mruczki zarażają się pchłami i co zrobić, by uchronić pupila przed tymi uciążliwymi pasożytami?
undefined
01.09.2024
Kiedy kocia kupa powinna nas zaniepokoić? Objawy, na które warto zwrócić uwagę!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy sprzątanie może mieć wpływ na zdrowie? Tak, jeśli chodzi o… sprzątanie kociej kuwety! Regularna ocena odchodów kota to bardzo cenna wskazówka dotycząca zdrowia zwierzaka, która może nawet uratować mu życie. Na co zwrócić uwagę, sięgając po łopatkę?
undefined
01.09.2024
Mistrzowie kamuflażu. Jak rozpoznać, że kot ma chore nerki?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choroby nerek u kotów to niestety dość częsty problem zdrowotny. Mimo to zdarza się, że ich opiekunowie nie potrafią prawidłowo i na czas rozpoznać objawów. Jak sprawdzić, czy kot ma problem z nerkami i jak dbać o kociego przyjaciela z taką chorobą?
undefined