17.12.2023
Choinka kocioodporna. Jak ochronić drzewko przed kotem?
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Święta Bożego Narodzenia bez choinki? Niemożliwe! A co zrobić z kotem, który próbuje zaprzepaścić wszelkie próby ustawienia drzewka bożonarodzeniowego? Sprawdźmy!
fot. Shutterstock
Choinka i kot? Czy to aby na pewno dobre połączenie? Nie po raz pierwszy okazuje się, że internet potrafi zaskakiwać. Istnieje bowiem tysiąc i jeden pomysłów na świąteczne drzewko. Nawet jeśli mieszka z tobą bardzo sprawny koci taternik, nie poddawaj się. Stwórz choinkę odporną na kocie zakusy – choinkę kocioodporną!
Przyszła choinka do kociego domu
Z punktu widzenia kota człowiek nie mógł wpaść na lepszy pomysł na świąteczny prezent dla kota niż wprowadzenie do mieszkania żywej choinki. Wszak iglaste drzewko to full wypas drapak! Dlatego mądrzy ludzie wymyślili kilka patentów, które mają ochronić choinkę przed kocimi harcami. Niestety, zwykłe „psik” to za mało. Psiknięcie gorzkim sokiem na gałązki również bywa zawodne – może i ustrzeże drzewko przed kocimi ząbkami, ale już nie przed zapędami wspinaczkowymi.
Istnieje pewien stuprocentowo skuteczny sposób na zachowanie w nienaruszonym stanie choinki przez czas dłuższy niż pięć minut. Wystarczy wystawić choinkę na balkon i zamknąć szczelnie drzwi. Ale co to za frajda… W końcu miejsce choinki jest w domu! Ale co z kotem? Nie trzeba biednego zwierzęcia zamykać w łazience na całe trzy dni ani wypraszać na zamknięty balkon. Wystarczy popatrzeć na choinkę… oczami kota.
1. Akceptacja
Na początek zaakceptuj fakt, że dla kota żywa choinka to wielka atrakcja. Postaraj się zadbać w okresie Świąt zarówno o bezpieczeństwo drzewka, jak i kota.
2. Kocie dziecko
Popatrz na kota jak na takie trochę inne dziecko. Dlaczego? Ponieważ mruczek jest częścią twojej rodziny. A czy dzieci wystawiasz na balkon tylko dlatego, że mogą przewrócić choinkę albo pozdejmować ozdoby? No właśnie!
3. Kot pomocnik
Spróbuj włączyć kota do świątecznego rytuału ubierania choinki. Może i trochę powspina się po gałęziach. Może i wtoczy bombkę pod szafę. Ale ile śmiechu będzie przy okazji! Nikt tak jak kot nie zadba o właściwy poziom humoru podczas świątecznych przygotowań. Niech obserwuje, jak wieszasz ozdoby i mocujesz lampki. Być może samo przyglądanie się mu wystarczy. Szczególnie jeśli po wniesieniu drzewka do domu dasz kotu czas na nacieszenie się nową zabawką.
Nie ubieraj choinki od razu. Najpierw porządnie ją osadź. W tym celu zaopatrz się w stabilny, ciężki stojak. Jeśli kupujesz choinkę w donicy – niech będzie szeroka i wysoka. Poza tym możesz dodatkowo wzmocnić całą konstrukcję, przywiązując drzewko do kaloryfera, sufitu lub mebli. Dopiero tak przygotowaną choinkę możesz pozostawić na kilka godzin do kociej dyspozycji.
Jeśli mruczek ma się wspinać, to niech zrobi to teraz (przy okazji sprawdzisz, czy drzewko stoi wystarczająco stabilnie). Zobaczysz, że dość szybko się znudzi i odejdzie do swoich spraw. Wtedy możesz przystąpić do dekorowania drzewka. Unikaj jednak szklanych ozdób, a już obowiązkowo – foliowych łańcuchów i lamety. Na koniec zamocuj lampki. Kabelki owiń wokół gałązek (niech nie kuszą kota) i schowaj końce luźno biegnące do gniazdka.
4. Zachowaj czujność, obserwuj i reaguj
Należy zdawać sobie sprawę, że zainteresowanie kota iglakiem może powrócić jak bumerang. Dlatego reaguj, gdyby zagrożone było zdrowie i życie pupila i/lub drzewka.
5. W rozbieraniu choinki koty są niedoścignione
Co prawda chętniej rozbiorą ją już w trakcie ubierania, a nie po świętach. Cóż, nikt nie jest doskonały.
6. Kocie zabawki twoimi przyjaciółmi
Miej je zawsze w pogotowiu i systematycznie ich używaj. Jeśli kot będzie wybawiony i wybiegany, to nie będzie już miał ochoty na wspinaczki czy inne zakazane psoty.
Podstawowe zasady bezpieczeństwa
Ten kodeks świątecznego kociego bhp powinien być obowiązkową pozycją w każdym kocim domu:
- solidnie umocuj choinkę w stabilnym stojaku lub dużej donicy wypełnionej ziemią,
- możesz zawiesić choinkę pod sufitem lub przymocować do ściany (przywiązać),
- używaj nietłukących się ozdób – słomianych, z patyczków, papieru, tektury, modeliny, plastiku itd.,
- absolutnie ZAKAZANA w kocim domu jest lameta (angielskie włosy)
- rolę choinki może spełniać zarówno sztuczne drzewko, jak i żywe: jodła, sosna, świerk, daglezja. Zakazany jest cis (trujący dla kota),
- w kocim domu rezygnujemy z żywych gwiazd betlejemskich,
- jemioła – jeśli już musi znaleźć się w domu – powinna być zawieszona wysoko pod sufitem, poza zasięgiem kocich łapek.
Choinka inaczej
Zamiast tradycyjnej choinki można postawić na… kartonowe drzewko. Pomysłów na nietypowe choinki (bezpieczne dla kotów) jest wiele. Przedstawiamy kilka ciekawych inspiracji:
Choinka kocioodporna – inne pomysły
Na koniec coś dla miłośników ekstremalnych pomysłów, choć z wyraźnym rysem tradycji:
Może twoje obawy są na wyrost i, po początkowej fascynacji świecidełkami, zwierzak zignoruje drzewko po 5 minutach zainteresowania? Niewykluczone, zwłaszcza że nasze katastroficzne wizje często mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Nie możesz być jednak pewien, czy kocie zainteresowanie nie powróci pod twoją nieobecność i nie skończy się katastrofą… Dlatego obserwuj zachowanie futrzaka, jego reakcje na samo drzewko i konkretne ozdoby i stosuj zasadę ograniczonego zaufania.
Zobacz powiązane artykuły
26.07.2024
Jaki drapak dla kota wybrać?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Idealnie dobrany drapak dla kota stanowi źródło niezbędnej aktywności i rozrywki dla futrzaka, zaspokajając jego podstawowe potrzeby. Jaki drapak dla kota wybrać? Czym powinien cechować się odpowiedni drapak dla Twojego kota i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
undefined
23.07.2024
8 rzeczy, o których wiedzą tylko opiekunowie kotów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jesteś opiekunem kota? Czy zauważyłeś, że kiedy dzielisz cały swój świat z miauczącym czworonogiem, zaczynasz pewne rzeczy postrzegać nieco inaczej?
undefined
08.07.2024
Koty też potrafią! Jak efektywnie szkolić i trenować kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Znany z indywidualizmu i uporu, a więc przysłowiowego chodzenia własnymi drogami, kot domowy raczej nie kojarzy nam się z posłuszeństwem czy wykonywaniem zabawnych sztuczek. To wyobrażenie jednak nieco mija się z prawdą. Koty jak najbardziej można szkolić i uczyć rozmaitych zachowań - ważne, by nauka sprawiała przyjemność obu stronom! Jak efektywnie ćwiczyć ze swoim kotem i jakie może to przynieść korzyści? Dowiedz się z nami!
undefined