07.08.2019
Dlaczego kociarze mruczą?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jesteśmy pewni, że rozmawiasz ze swoim kotem. Tylko ciekawe, w jaki sposób – mówisz do niego, a może miauczysz? A czy wiesz, dlaczego kociarze mruczą?
fot. Shutterstock
Koci opiekunowie rozmawiają ze swoimi pupilami. I nie ma w tym nic dziwnego – przynajmniej dla prawdziwego kociarza 😉 Tylko czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób porozumiewasz się z mruczkiem? Przemawiasz do niego normalnie? A może jednak naśladujesz kocią wokalizację? Dlaczego kociarze mruczą?
Dlaczego kociarze mruczą?
Naukowcy z Wydziału Etiologii na węgierskim Uniwersytecie Loránda Eötvösa znaleźli kilka interesujących wyjaśnień dotyczących sposobów, w jaki opiekunowie kotów komunikują się ze swoimi pupilami.
Péter Pongrácz i Julianna Szulamit Szapu do badania zaprosili 157 węgierskich kocich opiekunów. Zapytali ich o to, jakie mają relacje z kotami. Okazało się, że opiekunowie mruczków, którzy ukończyli szkoły wyższe, uważali swoje koty za bardziej komunikatywne i empatyczne. Z kolei ci młodzi częściej naśladowali wokalizację domowych tygrysków.
Badacze odkryli, że im częściej opiekunowie inicjowali zabawę ze zwierzakiem, tym bardziej prawdopodobne było użycie przez nich kociej wokalizacji. Ponadto doszli także do wniosku, że opiekunowie byli bardziej skłonni do naśladowania kociej mowy, kiedy to kot rozpoczął zabawę, a nie wtedy, kiedy sami ją inicjowali. Wyniki przeprowadzonego badania pokazały również, że opiekunowie traktują zwierzaków jak członków rodziny.
Chcą się podlizać?
Mimo to Pongrácz i Szulamit Szapu nie są pewni, dlaczego niektórzy kociarze m.in. mruczą czy miauczą i udają koty przed swoimi zwierzakami, zamiast – tak jak psiarze – po prostu do nich mówić. Zasugerowali, że być może w ten sposób komunikacja między człowiekiem a kotem jest znacznie lepsza. Możliwe też, że taki rodzaj komunikowania się może skutkować specyficzną reakcją ze strony zwierząt. Ale aby to potwierdzić potrzebne byłyby jednak dalsze badania.
Wychodzi więc na to, że kociarze mruczą do swoich kotów, bo w ten sposób chcą osiągnąć nić porozumienia w komunikacji. Ponadto to kot wybiera sobie ulubionego człowieka, dlatego ludzie próbują wkupić się w jego łaski na różne sposoby, m.in. właśnie poprzez naśladowanie kocich dźwięków. Wygląda na to, że po prostu chcemy zdobyć ich miłość i być jej godni.
A ty co o tym myślisz? Dlaczego kociarze mruczą?
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
27.11.2023
Pozytywne emocje u kota? Tych 10 zasad pomoże je wywołać u mruczka!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Zachowanie mruczków w dużym stopniu zależy od naszej relacji z nimi. Im są lepsze, tym mniej problemów emocjonalnych, a w konsekwencji behawioralnych przejawia kot. Jak jednak o nie zadbać?
undefined
20.11.2023
Czego potrzebuje starszy kot, aby zachować dobrą kondycję? Sprawdź!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Domowe koty niewychodzące żyją coraz dłużej. To zasługa opieki weterynaryjnej, ale i większej wiedzy o ich potrzebach. Każdy starszy kot wymaga jednak odpowiedniej troski, zwłaszcza że kocia starość trwa coraz dłużej.
undefined
14.11.2023
Herbata, koc i kot – czy macie już przygotowany jesienny zestaw przetrwania?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kot jesienią to najlepszy przyjaciel człowieka. No, przyznać się, kto już przygotował październikowo-listopadowy zestaw przetrwania: herbata, koc i kot?
undefined