12.05.2023
Dlaczego koty na nas śpią? To nie kaprys - mają naprawdę dobre powody!
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dawne przesądy mówiły, że kot śpi na tobie, by kraść oddech. No cóż… nie ma to wiele wspólnego z rzeczywistością.
fot. Shutterstock
Koty rzadko śpią tam, gdzie człowiek wymyśli, że spać powinny. Te zwierzaki w swoich wyborach kierują się jedynie własnymi kryteriami. „Ale dlaczego kot na mnie śpi?” – to pytanie zadają sobie opiekunowie, którzy zostali takim szczęściem przez kota obdarzeni. Jest na to kilka konkretnych odpowiedzi.
Dawne przesądy mówiły, że kot śpi na tobie, by kraść ci oddech. No cóż… do dziś borykamy się z wieloma krzywdzącymi mitami na temat kotów. Ale ten jest wręcz absurdalny.
1. Należysz do mnie
Koty są zwierzętami terytorialnymi i skrupulatnie zaznaczają swoje rewiry, jako że ty jesteś jego człowiekiem, nie możesz się dziwić, że traktuje cię on czasami jako miejsce do idealnego wypoczynku. Znajomy zapach daje kotu poczucie komfortu i błogości. Przy okazji wasze zapachy się mieszają. Inni też muszą wiedzieć, że jesteś już „zajęty”. Bliskość jest dla kotów bardzo ważna. Co prawda każdy kot inaczej interpretuje to pojęcie – dla niektórych mruczków maksymalną bliskością będzie przebywanie w tym samym pomieszczeniu. A to i tak oznaka akceptacji. Inne będą chciały wejść nam na głowę i to dosłownie.
2. Ciepełko
Twoja klatka piersiowa jest zdecydowanie cieplejsza od sofy, biurka czy tym bardziej legowiska usytuowanego gdzieś na podłodze. Koty lubią wysoką temperaturę, dlatego też układają się na laptopach, telewizorach i w słonecznych miejscach. Jednak miejscówka na tobie jest lepsza od tego wszystkiego z jednego ważnego powodu – w pakiecie otrzymuje się także… głaskanie!
3. Zaufanie
Jeśli kot jest w stanie na tobie usnąć, niezaprzeczalnie ci ufa. Jeśli jeszcze odwraca się przy tym tyłem albo bez skrępowania pokazuje swój brzuszek – to jest to zaufanie wyższego szczebla. A nie ma chyba niczego piękniejszego dla opiekuna niż świadomość, że naszemu pupilowi jest z nami dobrze. Koty nie są mistrzami w okazywaniu uczuć. Zaufanie jest jedną z form kociej miłości.
4. Regularność ruchu
Dobrze wiemy, że koty uwielbiają stałość i przewidywalność. Regularne bicie serca oraz unoszenie się i opadanie klatki piersiowej w równym tempie przy oddychaniu, pomagają zwierzęciu ukołysać się do drzemki. Przy okazji ma przy sobie osobistego bodyguarda, który czuwa nad jego bezpieczeństwem. A może to koty bronią nas?
5. Dlaczego kot na mnie śpi? Czy on mnie leczy?
Koty są w stanie znaleźć i leczyć miejsca bólu swego opiekuna. Zwalczają zmęczenie, stres, migrenę, obniżają ciśnienie krwi, normalizują bicie serca. Mają pozytywny wpływ na kości i stawy, niwelują ból. To prawdziwi cudotwórcy. Potrafią się odwdzięczyć za to, co my im dajemy. I to z nawiązką. Każdy wie, że nic tak nie uspakaja, jak hipnotyzujące mruczenie i możliwość dotykania kociego futerka (albo aksamitnej skóry w przypadku „łysolków„). I nie są to żadne wymysły – to udowodnione naukowo fakty.
Koty śpią przez większość dnia. Potrzebują do tego ciepłego, wygodnego miejsca, najlepiej z dobrym widokiem, ale przede wszystkim – bezpiecznego. Często zdarza się, że takim idealnym obszarem jesteś… ty. Należy się z tego jedynie cieszyć! Koci opiekunowie rzadziej odwiedzają lekarzy, dłużej żyją, a w ich domach panuje lepsza energia.
Polecane przez redakcję
Reklama
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
29.05.2023
Fontanna dla kota. Kiedy będzie potrzebna i jaka wybrać?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy fontanna dla kota to kolejny wymysł firm zoologicznych, które chcą jedynie zarobić, wciskając nam niepotrzebne gadżety? Nie! Fontanna dla kota to świetny pomysł i nieoceniona pomoc w dbaniu o kocie nawodnienie.
undefined
18.05.2023
Woliera dla kota - dlaczego warto ją mieć?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Woliera to spełnienie marzeń niejednego kota. Stanowi bezpieczny azyl, w którym zwierzę może poczuć zew wolności i zaspokajać swoje instynkty na świeżym powietrzu.
undefined
12.05.2023
Jesień życia. Jak dbać o kota seniora?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kot senior jest narażony na wiele przykrych dolegliwości. Część z nich nie daje objawów do momentu, kiedy choroba jest zaawansowana. Sprawdź, jak zadbać o starszego kota, aby cieszył się dobrym zdrowiem.
undefined