10.05.2020
4 sposoby na pokazanie kotu, że jest częścią rodziny
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choć nie zawsze może to okazywać, dla mruczka jesteś całym światem. Sprawdź, jak pokazać kotu, że on również jest częścią rodziny!
fot. Shutterstock
Coraz więcej osób przyznaje się do tego, że traktuje mruczka jak członka rodziny. Z naszymi kotami rozmawiamy, idziemy na ustępstwa, wręczamy prezenty, zostawiamy włączoną lampkę czy muzykę podczas nieobecności domowników. A czy wiesz, jak pokazać kotu, że jest częścią rodziny, tak aby nie miał on żadnych wątpliwości?
1. Zaakceptuj kocią naturę
Chociaż wygląda jak pluszowa maskotka, to wcale nią nie jest. To żywa, czująca istota, która skrywa w swoim sercu dzikość i instynkty łowieckie. Pewne zachowania są nieodłączną częścią naturą kota, dlatego ich nie tłamś i pozwól mu być sobą. Mruczek ma również bardzo ciekawską naturę – chętnie wszędzie wejdzie i wszystko sprawdzi. Jeśli chcesz pokazać kotu, że jest częścią twojej rodziny – nie zmieniaj go, a zaakceptuj i kochaj takim, jakim jest.
Przykłady? Nie karć go za to, że wściubia swój ciekawski nos do torby z zakupami czy do talerza z obiadem. Nie krzycz, kiedy rozerwie na strzępy kanapę – zamiast tego zapewnij mu drapak, bo kot drapać i tak musi. Spraw, aby twój dom był dla mruczka bezpiecznym azylem i pozwól mu w nim… rządzić!
2. Nie odtrącaj
Mruczki okazują uczucia na swój własny sposób i… na swoich warunkach. Jeśli chcesz pokazać kotu, że jest częścią rodziny, to nie odtrącaj tzw. baranków, czyli uderzeń – niekiedy dość mocnych – pyszczkiem w twoją głowę. Nie zrzucaj z kolan, kiedy mruczek zaczyna je ugniatać, wbijając pazury (możesz wcześniej się przygotować i położyć na swoich nogach koc).
Pamiętaj też, że w tej relacji to ty powinieneś iść na ustępstwa. Kot potrzebuje wspólnego czasu i zabawy z tobą. Kiedy pupil przyjdzie do ciebie lub robi wszystko, aby zwrócić na siebie twoją uwagę, nie przepędzaj go ani nie ignoruj.
3. Szanuj przestrzeń prywatną
Każdy z nas potrzebuje swojej przestrzeni – kot również. Dlatego powinien mieć kilka bezpiecznych kryjówek. I niech ci nawet przez myśl nie przyjdzie siłą wyciągać z nich kota! Mruczek nie ma ochoty na bliższy kontakt? Uszanuj to. Nigdy nie osaczaj pupila. Jak będzie chciał być głaskany, zwróci się do ciebie o porcję pieszczot, a ty na pewno nie przegapisz łaszącego się kotka.
Zapewne sam nie lubisz, kiedy ktoś cię budzi, dlatego też nie przerywaj snu kotu. Zaakceptuj to, że mruczek śpi średnio od 12 do 16 godzin na dobę i nie jest to oznaka jego lenistwa, a potrzeba organizmu.
4. Ucz się
Jak jeszcze możesz pokazać kotu, że jest częścią rodziny? Naucz się rozpoznawać jego potrzeby. Poznaj jego mowę ciała i upodobania. Powinieneś wiedzieć, co kot do ciebie mówi – a uwierz nam, że mówi nieustannie. Aby się tego nauczyć, musisz zamienić się w dobrego obserwatora. Więcej o tym, jak zrozumieć kocią mowę ciała, przeczytasz TUTAJ. Warto ją poznać!
Zobacz powiązane artykuły
29.05.2023
Fontanna dla kota. Kiedy będzie potrzebna i jaka wybrać?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy fontanna dla kota to kolejny wymysł firm zoologicznych, które chcą jedynie zarobić, wciskając nam niepotrzebne gadżety? Nie! Fontanna dla kota to świetny pomysł i nieoceniona pomoc w dbaniu o kocie nawodnienie.
undefined
18.05.2023
Woliera dla kota - dlaczego warto ją mieć?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Woliera to spełnienie marzeń niejednego kota. Stanowi bezpieczny azyl, w którym zwierzę może poczuć zew wolności i zaspokajać swoje instynkty na świeżym powietrzu.
undefined
12.05.2023
Dlaczego koty na nas śpią? To nie kaprys - mają naprawdę dobre powody!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dawne przesądy mówiły, że kot śpi na tobie, by kraść oddech. No cóż… nie ma to wiele wspólnego z rzeczywistością.
undefined