22.10.2020
6 rzeczy, na które wydasz pieniądze, jeśli chcesz mieć kota
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Bierz kota, jego utrzymanie jest tanie! – ile razy to słyszałeś? Rzeczywistość z mruczkiem potrafi to jednak zweryfikować. Oto rzeczy, na które wydasz pieniądze, jeśli chcesz mieć kota.
fot. Shutterstock
Wbrew pozorom utrzymanie kota domowego wcale nie jest takie tanie. Będąc kocim opiekunem, powinieneś liczyć się z tym, że w trosce o dobro pupila jesteś zobowiązany wydać pieniądze na pewne niezbędne rzeczy. Co więcej, na większości z nich nie powinieneś oszczędzać – zwłaszcza gdy chodzi o jedzenie czy opiekę weterynaryjną. Chcesz mieć kota? Oto 6 rzeczy, na które wydasz pieniądze!
1. Opieka weterynaryjna
Każdy kot – czy to wychodzący, czy niewychodzący – powinien regularnie odwiedzać lekarza weterynarii. Umożliwia to kontrolowanie stanu zdrowia zwierzęcia. Świadomy i odpowiedzialny opiekun nie będzie uważał wizyt u weterynarza, szczepień, odrobaczania czy dbania o jamę ustną za zbędny wydatek. Ponadto profilaktyka jest zdecydowanie mniejszym wydatkiem niż leczenie nagłej, niespodziewanej choroby, która wiąże się z dodatkowymi nakładami finansowymi.
2. Zabieg sterylizacji
Wokół sterylizacji czy kastracji wciąż jest wiele kontrowersji. (W tym artykule obaliliśmy mity, które narosły wokół tych zabiegów chirurgicznych – KLIK). Niewątpliwie są to te zabiegi, które niosą za sobą wiele korzyści, m.in. w znacznym stopniu eliminują one powstawanie nowotworów (prostaty czy sutka). Zatem jednorazowy wydatek może uchronić cię od kosztów związanych z chorobami, np. ropomaciczem, które bardzo często rozwija się u niewysterylizowanych kotek. W przypadku, gdy nie jesteś w stanie jednorazowo pokryć kosztów zabiegu sterylizacji czy kastracji, możesz skorzystać z akcji, które co jakiś czas organizują niektóre fundacje bądź gabinety weterynaryjne.
3. Jedzenie
Jeśli chcesz mieć kota, na pewno wydasz pieniądze na karmę dla niego. Na jedzeniu nie ma co oszczędzać – w końcu ty też nie chciałbyś żywić się kiepskiej jakości pokarmem. Ponadto karma o wątpliwym składzie nie tylko nie dostarcza zwierzęciu niezbędnych składników odżywczych, ale może też doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Pamiętaj, jeśli chcesz, aby twój kot cieszył się zdrowiem przez długie lata, a także pełnym brzuszkiem, koniecznie inwestuj w jedzenie dobrej jakości.
4. Wyściółka kuwety
Mówi się, że kotu wszystko jedno, do jakiego żwirku będzie się załatwiał. Tak naprawdę to zależy od samego kota. Może ci się trafić na tyle wybredny mruczek, że zamiast najtańszej wyściółki będzie chciał korzystać jedynie ze żwirku konkretnej firmy – drewnianego bądź silikonowego. Niezależnie od tego, jaki żwirek dla kota będziesz kupował, z pewnością znajduje się on na stałej liście rzeczy niezbędnych.
5. Rzeczy (nie)codziennego użytku
Miski, kuweta czy drapak to kolejne rzeczy, na które wydasz pieniądze, jeśli chcesz mieć kota. (Więcej o kociej wyprawce przeczytasz TUTAJ). Zwierzęciu przydadzą się również zabawki. Nie musisz jednak od razu kupować ich w ogromnych ilościach. Wielu kocich opiekunów z doświadczenia wie, że koty bardziej potrafią cieszyć się z kartonów czy kuleczki zrobionej z papieru. Być może nie będziesz wybierał się z kotem w podróże, jednak transporter niewątpliwie jest niezbędny, kiedy trzeba przetransportować pupila do weterynarza. Nie musisz kupować od razu najdroższego, jednak pamiętaj, że musi być on przede wszystkim bezpieczny i komfortowy dla kota.
6. Zabezpieczenie okien czy balkonu
Dbając o bezpieczeństwo kota, będziesz musiał wydać pieniądze na zabezpieczenie balkonu czy osiatkowanie okien. Wbrew powszechnej opinii mruczki nie zawsze spadają na cztery łapy, a ty, drogi opiekunie, nie zdążysz złapać zwierzaka, gdy ten ruszy w pogoń za ciekawym obiektem. Nikomu chyba zatem nie trzeba mówić, jakie konsekwencje niosą za sobą niezabezpieczone okna. Pamiętaj, że ten jednorazowy wydatek, w porównaniu z kosztami leczenia, jakie mogą się pojawić, gdy nie zadbasz o bezpieczeństwo swego mruczka, jest naprawdę niewielki.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
01.05.2025
Aforyzmy dla tych, których ukochane koty odeszły za Tęczowy Most...
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzę jest z nami przez wiele lat, a potem od tak znika... Aforyzmy po śmierci kota sprawią, że oddamy się refleksji i zrozumiemy, że należy iść dalej. Sprawdźmy, które piękne cytaty mogą do nas przemówić i pokrzepić nasze serca, po tym, gdy nasz ukochany kot już odszedł...
undefined
29.04.2025
Rozmawiasz ze swoim kotem? Nie? Czas to zmienić!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Specjaliści nie mają wątpliwości – mówienie do kota przynosi korzyści i jemu, i tobie. Sprawdź, dlaczego warto rozmawiać z kotem!
undefined
22.04.2025
Zamień swój dom w koci raj! Must have każdego kociarza
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Gdy zapraszamy kota pod swój dach, decydujemy się na coś więcej niż tylko obecność zwierzęcia w domu. Przyjmujemy nowego domownika, który – choć chodzi własnymi ścieżkami – zasługuje na troskę, uwagę i przestrzeń dostosowaną do swoich potrzeb. To odpowiedzialność, która wynika z miłości i szacunku do naszego małego, futrzastego przyjaciela. Co powinno znaleźć się w domu każdego kociarza?
undefined