22.12.2020
Czym poczęstować kota w Święta?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Raz, nie zawsze. W święta możemy poczęstować kota czymś dla niego niecodziennym!
fot. Shutterstock
Kto z nas nie lubi rozpieszczać podniebienia smakowitym jedzeniem? Mruczki również uwielbiają dobrze zjeść. Chciałbyś poczęstować kota w Święta czymś pysznym, ale nie bardzo wiesz, po co sięgnąć, by mu nie zaszkodzić? Skorzystaj z naszych propozycji!
1. Ciastka z tuńczykiem
Tuńczyk z puszki to dla kota prawdziwy przysmak! By sprawić mu od święta wyjątkową przyjemność, upiecz ciasteczka z tą rybą. Zagnieć ćwierć szklanki mąki owsianej, ćwierć szklanki pszennej, zawartość puszki tuńczyka, jajko i łyżkę oliwy. Uformuj małe ciasteczka i piecz je na blasze wyłożonej papierem przez 15-20 minut w 180 stopniach C. Pamiętaj, że to tylko dodatek do codziennej diety mruczka!
2. Zielony groszek
Zawarty w zielonym groszku błonnik może być pomocny w wypadku zaparć, natomiast mała ilość cukru sprawia, że mogą go jeść nawet kociaki będące lekko przy kości. Jednak nie należy go podawać pupilowi za często, ponieważ zbyt duża ilość groszku w diecie kota może spowodować wymioty lub biegunkę!
3. Oliwki
Niektóre mruczki dadzą się za nie pokroić! Nic dziwnego – ich zapach przypomina kociakom… zapach kocimiętki! Podawanie futrzakom zbyt dużych ilości oliwek na pewno nie jest dobrym pomysłem. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by od czasu do czasu uraczyć naszego pupila takim przysmakiem!
4. Serowe kuleczki
Zagnieć ciasto z dwóch szklanek mąki razowej, połowy szklanki oleju roślinnego, szklanki tartego żółtego sera i pięciu łyżek wody. Kuleczki z ciasta piecz w temperaturze 200 stopni C przez 15 minut. Smakowitość gwarantowana!
5. Jajko
Jajka to prawdziwa bomba witaminowa! Można podawać je na surowo lub gotowane (bez soli!). Zbyt częste karmienie kotów jajkami może być jednak przyczyną biegunek lub nadwagi. Dlatego to idealny przysmak do serwowania mruczkom od święta!
6. Kawałeczek karpia
Karp należy do tych ryb, których nie można zbyt często dawać kotu na surowo. Zawiera tiaminazę – enzym rozkładający witaminę B1. Możemy jednak poczęstować kota w Święta kawałeczkiem surowego karpia, szykując wigilijną kolację!
7. Wątróbka
Za wiele wątróbki w diecie kota prowadzi do zatruć witaminami A i D oraz biegunek. Jednak idealnie nadaje się ona na przekąskę od święta! Mały kawałeczek wątróbki drobiowej, króliczej czy jagnięcej można zaserwować kociakowi na surowo lub delikatnie ją sparzyć. Nie wolno jej tylko przyprawiać!
Autor: Dakota Świątkowska
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
01.09.2023
Wieprzowina w karmie dla kota – hit czy kit?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jak to jest z wieprzowiną? U ludzi jej nadmierne spożycie ma być odpowiedzialne za zwiększanie ryzyka wielu schorzeń – w tym problemów z układem krążenia i nowotworów. Czy jednak to samo odnosi się do naszych mięsożernych pupili? Które przekonania o jedzeniu wieprzowiny są w tym przypadku faktem, a które mitem? Czy wieprzowina dla kota w karmie to dobry pomysł? Sprawdź z nami.
undefined
28.08.2023
Choroby wątroby u kota – objawy, leczenie i dieta
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Choroby wątroby u kota stanowią poważne zagrożenie dla życia zwierzaka. Dlatego każdy opiekun czworonoga powinien wiedzieć, jak rozpoznać pierwsze objawy problemów z wątrobą i kiedy zgłosić się do lekarza weterynarii.
undefined
08.08.2023
Dieta BARF dla kotów. Poznaj wady i zalety tego sposobu żywienia!
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
BARF dla kotów – dieta budząca kontrowersje i ciesząca się skrajnymi opiniami. Lekarze weterynarii wypowiadają się o niej ostrożnie bądź są jej przeciwni. Ma swoich zagorzałych „wyznawców”. Przestawić kota na BARF czy nie?
undefined