Co to znaczy rasowy kot?


Kot rasowy to kot rodowodowy. Kot o wyglądzie rasowego, ale bez rodowodu - to kot nierasowy w typie rasy. "Nie kupuj kota byle gdzie, Ty też nie jesteś byle kim."

Zapobieganie bezdomności zwierząt, to także popieranie akcji „Rasowy=rodowodowy”.

Kot rasowy to kot z udokumentowanymi przodkami, wolny od chorób genetycznych, wychowany z dbałością, otoczony opieką weterynarza, posiadający niezbędne szczepienia, odrobaczenia a często także zaczipowany, odpowiednio zsocjalizowany, oddawany do nowych właścicieli w wieku najczęściej od 3 miesięcy wzwyż (wcześniej oddawane kocięta mogą cierpieć na chorobę sierocą).

Tzw. kot „na kolankach” to kot rasowy nie przeznaczony do dalszej hodowli/rozmnażania. Jest kastrowany zanim trafi do nowego właściciela, albo nowy właściciel jest zobligowany do przeprowadzenia zabiegu kastracji, gdy kociak będzie w odpowiednim wieku.
Kot „na kolanka” ma z reguły niższą cenę.

Pseudohodowle są nastawione na zysk – jak najmniej wydać, zaoszczędzić na zdrowiu i opiece wet, nie przestrzegają maksymalnej dopuszczalnej ilości miotów kotki w roku, kotka jest eksploatowana dopóki może rodzić, a potem… często trafia do schroniska czy na bruk – z poważnymi chorobami, nowotworami narządów rodnych, wyniszczonym organizmem. Kocięta po rasowym cornish rexie, kryte nierasowym kotem, mogą okazać się zwykłymi dachowcami buraskami (znamy taki przypadek), a potomstwo długowłosej kotki – nie musi wcale mieć dłuższego włosa. Co z takimi kociętami? Zasilą rzesze bezdomnych kotów w schroniskach, z małymi szansami na dom.

Dobra hodowla dba o czystość genetyczną, koty o stwierdzonych wadach budowy  – są kastrowane i nie są dalej rozmnażane.
Nie warto oszczędzać, kupując pseudorasowego kota – bo może się okazać że na jego leczenie wydamy o wiele więcej niż kosztuje rasowy kociak z dobrej hodowli.

Zapobieganie bezdomności zwierząt, to także popieranie akcji „Rasowy=rodowodowy”.

„Nie kupuj kota byle gdzie, Ty też nie jesteś byle kim.”

W naszym serwisie nie popieramy rozmnażania kotów nierasowych – wszelkie wpisy i anonse z propozycjami krycia/szukania kocura dla kotki, będą usuwane. Dotyczy to także ogłoszeń pseudohodowli.

Bardzo prosimy, by zgłaszać do moderatora wszelkie wpisy o treściach naruszających powyższe zasady.

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments