26.01.2018
Gdy bezdomne zwierzęta potrzebują pomocy – co robić?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Bezdomne zwierzęta są samotne i często cierpią, nim znajdzie się ktoś, kto pochyli się nad nimi i im pomoże.
fot. Shutterstock
Chorobom i wypadkom ulegają nie tylko nasze domowe zwierzęta – także te wolno żyjące koty niejednokrotnie potrzebują pomocy, by dojść do zdrowia lub godnie przejść na drugą stronę tęczy. Bezdomne zwierzęta są samotne i często cierpią, nim znajdzie się ktoś, kto pochyli się nad nimi i im pomoże. Obowiązek opieki nad bezdomnymi zwierzętami i kotami wolno żyjącymi spoczywa na gminie. Jednak to od nas, zwyczajnych ludzi zależy, czy ktokolwiek się dowie o potrzebie udzielenia pomocy takiemu zwierzęciu.
Nie bądź obojętny, reaguj!
Jeśli widzisz cierpiące zwierzę, wychudzone, bezsilne, ze zmianami na skórze – żądaj reakcji służb miejskich. Nie musisz narażać się i podchodzić do wolno żyjącego kota czy bezpańskiego psa, ale masz prawo żądać, by odpowiednio się nim zajęto.
Bezdomne zwierzęta nie są niczyje! Jak już wcześniej zostało wspomniane, obowiązek opieki nad nimi spoczywa na gminach i to one są odpowiedzialne za zapewnienie im dobrostanu. Dochodzenie praw zwierząt jest trudne i wymaga ogromnego samozaparcia, gdyż większość służb działa nieudolnie i nie potrafi poradzić sobie z odławianiem zwierząt zdziczałych czy wystraszonych. Im więcej jednak nacisku ze strony obywateli, tym większa szansa, że coś się w końcu zmieni i gminy przestaną uciekać od swoich obowiązków. Nie wahaj się więc – w razie odmowy pomocy służb miejskich– zgłaszać takie przypadki do prasy.
Bezdomne zwierzęta – poproś o pomoc Fundacje
Gdy znajdziesz chore zwierzę, zgłoś się do lokalnie działających fundacji czy stowarzyszeń. Nie zrzucaj jednak całej odpowiedzialności na nie. Poproś o pomoc w leczeniu, ale postaraj się samemu także włączyć w pomoc.
Musisz zrozumieć, że w Polsce organizacjom jest bardzo trudno. Większość z nich działa w oparciu o domy tymczasowe – tzn., że wolontariusze przetrzymują zwierzęta we własnych mieszkaniach, a fundacje finansują ich leczenie. Takich domów ciągle brakuje. Dlatego rozważ pozostanie domem tymczasowym dla znalezionego zwierzęcia – na pewno uzyskasz wsparcie – a może włączysz się przy okazji w działalność charytatywną i poznasz nowych przyjaciół?
Co ze zwierzętami po wypadkach komunikacyjnych?
Niejednokrotnie jadąc samochodem, widzimy ofiary wypadków komunikacyjnych na poboczach, lub – o zgrozo – leżące na środku ulicy. Jeśli masz chociaż cień podejrzenia, że zwierzę, które leży może żyć, zatrzymaj samochód, włącz światła awaryjne i sprawdź to. Jeśli widzisz oznaki życia natychmiast wezwij pomoc. Nie musisz sam zabierać zwierzęcia z ulicy. Pamiętaj, że nawet domowy, łagodny kot czy pies, cierpiący z bólu może zachować się nieoczekiwanie i ugryźć osobę, która próbuje mu udzielić pomocy. Jeśli więc nie wiesz w jaki sposób zabezpieczyć i przenieść ranne zwierzę – lepiej go nie dotykaj – zadzwoń po straż miejską, schronisko – żądaj reakcji.
To samo tyczy się zwłok zwierząt pozostawianych na poboczach. Miasta i gminy są zobligowane do ich niezwłocznego usuwania. Zgłaszaj takie przypadki i żądaj reakcji. Nie zgadzaj się na to, by tygodniami martwe zwierzęta leżały na ulicach.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
02.07.2025
Twój kot ma chrypkę lub traci głos? W ten sposób także próbuje ci coś powiedzieć
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój kot przestał miauczeć? Próbie oddawania głosu towarzyszy chrypka? Bądź czujny i nie bagatelizuj pozostałych objawów.
undefined
01.07.2025
Lizanie nie sprzyja gojeniu! Co zrobić, by kot nie lizał rany?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Szalone gonitwy, zabawy, skoki, wspinaczki, bitwy – możliwości do nabawienia się urazu czy kontuzji w kocim świecie nie brakuje. A czasami rana jest spowodowana operacją. Jak o nią dbać i co zrobić, by kot jej nie lizał?
undefined
29.06.2025
Złamany ogon u kota to poważny problem. Co robić, gdy kot złamie ogon?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ogon to dla kota prawdziwy skarb. Należy o niego dbać i obchodzić się z nim delikatnie, gdyż dość łatwo ulega urazom. Co zrobić, gdy kot złamie ogon?
undefined