Gdy kot się starzeje


U starszych kotów częstą przypadłością jest cukrzyca, nadczynność tarczycy, zwyrodnienia stawów, otyłość, niewydolność nerek, wątroby, głuchota, zaćma. Objawy starzenia się kota bardzo przypominają te, które występują u ludzi z Alzheimerem.

Starość przychodzi także do kotów. Jak sobie z nią radzić, jak opiekować się koci staruszkiem i cieszyć wspólnym czasem, który pozostał, pisaliśmy obszernie TUTAJ.
U starszych kotów częstą przypadłością jest cukrzyca, nadczynność tarczycy, zwyrodnienia stawów, otyłość, niewydolność nerek, wątroby, głuchota, zaćma. Część z tych niedomagań możemy łatwo wychwycić, po prostu obserwując kota i znając jego zachowania, przyzwyczajenia, wystarczy odrobina uwagi. Inne łatwo przeoczyć. Dlatego szczególnie u kotów po 10 roku życia tak ważne są coroczne badania kontrolne krwi i moczu. Badamy nie samą morfologię, ale też profil nerkowy, trzustkowy, wątrobowy, hormony tarczycy. Niektóre zmiany można wychwycić tylko poprzez zbadanie moczu, jak np. obecność kryształów w moczu czy stan zapalny dróg moczowych. Jak złapać mocz do badania – kliknij tutaj.
Czy szczepić starsze koty? Zdania są podzielone. Wielu lekarzy weterynarii skłania się ku poglądowi, iż szczepień takich możemy zaniechać w przypadku starszych kotów niewychodzących. Ryzyko zarażenia się takiego kota np. kocią białaczką czy wirusem kociego kataru jest nieduże, a większe niż ryzyko rozwoju zmian poinjekcyjnych (mięsaki). Wg niektórych, jeśli kot był regularnie szczepiony przez całe życie, z czasem szczepienia przypominające nie są już potrzebne, poprzednie szczepienia wytworzyły trwałą odporność.
„Objawy starzenia się kota bardzo przypominają te, które występują u ludzi, dotkniętych chorobą Alzheimera. Kot staje się nieznośny i marudzący, traci kontakt z otoczeniem, zapomina, po co przyszedł z kuchni do pokoju, wiele godzin leży bez ruchu. Takie objawy noszą nazwę zespołu zaburzeń poznawczych. Ale i w takim przypadku możemy jednak pomóc naszemu ulubieńcowi.” (Czytaj więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3566041,opieka-nad-starym-kotem,id,t.html
Zadbaj o ciało i duszę Twojego starszego kota.
To prawda, Twój starszy kot może Cię irytować swoim zachowaniem, tak jak i starsi ludzie czasami nas złoszczą – to naturalne i może się tak zdażyć, jednak pamiętajmy, że to wciąż nasi ukochani, z którymi łączą nas cudowne wspólne lata wspaniałych przeżyć, niezwykła przyjaźń, miłość i więź. Dajmy im więcej luzu i cieszmy się każdą wspólną minutą, pielęgnujmy ją i umilajmy czas – Wam obojgu.

 

 

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments