Gorączka u kota – o czym świadczy i jak ją rozpoznać?

fot. Shutterstock

Podwyższona temperatura ciała naszego mruczka często zwiastuje problemy zdrowotne. Jakie zachowanie może świadczyć o gorączce?

Objawy gorączki u kota

Kot, któremu dokucza gorączka, przeważnie staje się osowiały i senny – rezygnuje ze zwyczajowych aktywności, takich jak zabawy czy wnikliwa obserwacja otoczenia. Może natomiast unikać kontaktu z ludźmi, chowając się w trudno dostępnych miejscach – także takich, z których nigdy wcześniej nie korzystał. Na próby nawiązania kontaktu lub zainicjowania zabawy przez właściciela może reagować agresją.

gorączka u kota
fot. shutterstock

Kolejnym alarmującym symptomem jest nagły spadek apetytu – gdy kot ma gorączkę, nierzadko ignoruje pełną miseczkę i nie daje się skusić nawet ulubionym smakołykiem. Może też mniej i rzadziej pić wodę. Zdarza się też, że koty cierpiące z powodu gorączki sygnalizują stan chorobowy poprzez niespokojne miauczenie.

Co zrobić, gdy nasz kot ma gorączkę?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta i jednoznaczna: jak najszybciej udajmy się z kotem do weterynarza. Niezależnie od tego, co jest jej przyczyną, gorączka u kota jest sygnałem, że w organizmie mruczka dzieje się coś niepokojącego. Należy bezzwłocznie mu pomóc. Pod żadnym pozorem nie próbujmy zbijać temperatury u kota na własną rękę – ludzkie środki przeciwgorączkowe są dla zwierzęcia śmiertelnie niebezpieczne!

gorączka u kota
fot. shutterstock

Gdy specjalista ustali, co dolega naszemu kotu, wdroży odpowiednie leczenie, które obniży także gorączkę (podwyższona temperatura jest objawem, nie chorobą samą w sobie). Do nas należy troskliwa i odpowiedzialna opieka nad mruczkiem – poświęcając mu odpowiednio dużo uwagi, na pewno zauważymy wszelkie niepokojące symptomy.

 

Autor: Agata Kufel
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments