Jak szukać domu dla kota? Co powinno zawierać dobre ogłoszenie adopcyjne?

fot. Shutterstock

Stało się - znaleźliśmy bezdomnego kota. Co robić? Odstawić zwierzę do schroniska, wezwać Straż Miejską, a może poszukać mu domu?

W życiu układa się różnie. Może właśnie znaleźliśmy bezdomnego kota albo z jakichś względów nie możemy dłużej zajmować się własnym mruczkiem lub zaopiekować się kotem po zmarłej cioci? O wiele lepszym rozwiązaniem niż oddanie kota do schroniska jest samodzielne znalezienie mruczkowi nowego domu lub poproszenie o pomoc lokalnie działającą fundację prozwierzęcą. Nawet jeśli z braku miejsce nie będą mogli przejąć zwierzaka, pomogą w poszukiwaniu nowego opiekuna. Jak szukać domu dla kota, aby go szybko znaleźć?

Co zwiększa szanse kota na nowy dom?

 • kot jest wykastrowany/wysterylizowany
 • kot załatwia się zawsze do kuwety
 • wiek – im młodszy, tym łatwiej znajdzie dom
 • zwierzę jest zdrowe, ma aktualne szczepienia, odrobaczenia
 • kot jest prokoci, czyli toleruje inne koty
 • kot lubi lub przynajmniej akceptuje inne zwierzęta (psy) i/lub małe dzieci
 • ma atrakcyjne umaszczenie (rudy, trójkolorowy) lub jest w typie rasy
 • ma zrównoważony charakter, łatwo się zaprzyjaźnia
 • mieszkamy w dużym mieście lub oferujemy transport do przyszłego miejsca zamieszkania zwierzęcia
 • dobre ogłoszenie adopcyjne

Na niektóre z tych rzeczy mamy wpływ, na inne nie. Pamiętajmy – skupiamy się na dobru kota i jego zaletach. Naszym celem jest znalezienie zwierzakowi dobrego, kochającego miejsca do dalszego życia. Nie chodzi o „pozbycie się” problemu. Kot to nie problem. To żyjące, czujące stworzenie, które kocha, cierpi, tęskni i zasługuje na dobre słowo oraz miejsce w ludzkim domu i sercu.

bezdomny rudy kotek
fot. Shutterstock

Gdzie szukać domu dla kota?

Domu dla kota możemy szukać na wiele sposobów. W obecnych czasach nowego opiekuna dla mruczka najszybciej znajdziemy za pomocą portali społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram.

Poczta pantoflowa

Rozsyłamy wici, czyli rozpowiadamy wśród znajomych, sąsiadów, rodziny, współpracowników, koleżanek, dzieci – mamy do wydania kota.

Drukowane ogłoszenia

Domu dla kota możemy szukać poprzez tradycyjne ogłoszenia. Przygotowujemy je i drukujemy – obowiązkowo z ładnymi zdjęciami, najlepiej kolorowe i rozwieszamy na tablicach ogłoszeniowych, słupach, w pobliskich lecznicach, sklepach zoologicznych, sklepach spożywczych, kioskach itp. Najlepiej zapytać wcześniej o zgodę właściciela lub sprzedawcę! Rzadko się zdarza, by ktoś odmówił. Ostrożnie z dużymi marketami, takie miejsca mają swoje własne, wewnętrzne procedury.

Internet

Przygotowujemy ogłoszenia w formie cyfrowej i zamieszczamy w internecie (portale społecznościowe – Facebook, Instagram, Twitter, GoldenLine itd., strony fundacji prozwierzęcych, strony schronisk, portale o tematyce kociej, portale ogłoszeniowe). Zapisujmy ich adresy – łatwiej będzie zdjąć ogłoszenie, gdy zwierzak znajdzie już dom.

kotek za kratką
fot. Shutterstock

Co powinno zawierać dobre ogłoszenie adopcyjne?

Jak już wiemy, domu dla kota możemy szukać na kilka sposobów. A co powinno zawierać ogłoszenie adopcyjne, by szybko znalazł się nowy i kochający opiekun?

1. Kocie personalia

 • Imię kota, wiek (choćby przybliżony), płeć, nazwa miejscowości, miejsce pobytu (dom tymczasowy/schronisko/lecznica). Warto dobrać atrakcyjne, zwracające uwagę imię. Propozycje kocich imion znajdziecie TUTAJ.
 • Jeśli kot jest starszy, warto dopisać, że koty żyją do 15-20 lat, podawać plusy adopcji starszego kota – nie niszczy mieszkania, nie wiesza się na firankach, śpi w nocy, wie, co to kuweta, raczej nie zachoruje na FIP (na FIP chorują głównie młode koty), jest zdrowy.
 • Oczywiście nie możemy kłamać! Piszemy zgodnie z prawdą – nawet jeśli kotu coś dolega i wymaga np. diety, poinformujmy o tym.

2. Trafny tytuł

 • Powinien być zwracający uwagę i stanowiący coś w rodzaju sloganu reklamowego – podkreślający zalety tego konkretnego kota, zabawny lub poruszający emocje.

3. Opis kota

 • Charakter, wygląd, zachowanie, stan zdrowia, sterylizacja/kastracja, czy lubi inne koty, czy jest samotnikiem, czy lubi psy/dzieci, czy preferowany dom wychodzący, czy niewychodzący, itp. Ważne, by był niezbyt długi (kto lubi czytać długie wywody?), prawdziwy i chwytał za serce. Akcentujemy zalety danego zwierzaka.
 • Dobrze jest poinformować w ogłoszeniu, czy kot posiada aktualną książeczkę zdrowia, szczepienia, odrobaczenia i zaznaczyć, jeśli będzie wydawany za podpisaniem umowy adopcyjnej. Jeśli wymaga diety, poinformujmy jakiej – odstraszać może niewiedza, a nie samo hasło „dieta” czy „chory kot”. Jeśli odstraszy – to te „domki”, które i tak nie nadają się dla naszego tymczasowego podopiecznego.

4. Dane kontaktowe

 • Imię, adres mailowy, nr telefonu. Możliwość dowozu. Zasady adopcji np. czy podpisywana będzie umowa adopcyjna.

5. Zdjęcia

 • To bardzo ważny punkt. Ładne fotografie przyciągają uwagę – ludzie zakochują się oczami. Dużą uwagę zwracajmy na dobór zdjęcia głównego (pierwszego) – idealnie jest, gdy kot patrzy w obiektyw, nawiązując kontakt wzrokowy z patrzącym. Dobrze, by było to kilka zdjęć ukazujących zwierzę w różnych sytuacjach – portretowe, w całości, kot bawiący się, śpiący, głaskany itd.

Jeśli ogłoszenie długo już znajduje się w internecie, a nie ma na nie odzewu, warto zmienić jego treść, usunąć stare zdjęcia, dodać nowe.

Gdy ogłoszenie gotowe…

Mamy już treść ogłoszenia, ruszamy na portale ogłoszeniowe oraz społecznościowe. Im więcej miejsc, w których jest ogłaszany kot, tym większa szansa, że znajdzie w miarę szybko dom. W jakich serwisach najlepiej ogłaszać kota do adopcji?

W takich, których nazwa pokazuje się na pierwszej stronie wyszukiwarki Google w odpowiedzi na hasła: kot do adopcji, szukam kota, adopcja kota.

Na koniec jeszcze jedna istotna uwaga – gdy już nasz tymczasowy podopieczny znajdzie nowy dom, pamiętajmy o usunięciu nieaktualnych ogłoszeń z internetu! To bardzo ważne, gdyż nic tak nie zniechęca potencjalnych adoptujących, jak kolejna odpowiedź „ogłoszenie nieaktualne”. Róbmy to choćby jako pomoc dla tych kocich nieszczęśników, którzy wciąż szukają swojego nowego domu.

Pamiętajmy – nie chodzi o to, by kot znalazł dom, ale by ten dom był dla niego wystarczająco dobry! Tylko wtedy pomaganie jest skuteczne, gdy wybierzemy osobę, która pokocha kota i będzie umiała o niego zadbać.

I tylko takich, dobrych domów na dobre i na złe, życzymy wszystkim kotom bezdomnym!

Autor: Joanna Nowakowska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments