Jak najlepiej wykorzystać czas na zabawę z kotem?


Koty to żądni przygód łowcy. Jeśli chcesz, aby pupil był szczęśliwy, powinieneś się z nim bawić. I to codziennie! Tylko jak najlepiej wykorzystać czas na zabawę?

Każdy opiekun kota wie, że mruczki mają zabawę we krwi. Jest ona bardzo ważnym elementem kociej rutyny. Stymulacja psychiczna i fizyczna pomaga rozładować nagromadzone u zwierzęcia napięcie i korzystnie wpływa na jego zdrowie. Przeciwdziała też niszczycielskim zachowaniom i nudzie. Idealna zabawa to taka, która zaspokaja instynkt polowania i odbywa się w towarzystwie opiekuna. Podpowiadamy, jak najlepiej wykorzystać czas na zabawę z pupilem!

Czas na zabawę!

Nikt nie lubi podejmować wyzwań, które są z góry skazane na porażkę. Zabawa u kotów jest pewnego rodzaju wyzwaniem. W końcu do upolowania zdobyczy trzeba podejść zadaniowo – najpierw jest prześladowanie, skakanie, upolowanie, a ostatecznie skonsumowanie zdobyczy.

Nie frustruj kota

Jeśli bawisz się z kotem wskaźnikiem laserowym, to musisz wiedzieć, że spełniasz jedynie dwa pierwsze kroki w drapieżnej sekwencji. Zwierzę nigdy nie upoluje nieuchwytnej czerwonej kropki. To w konsekwencji prowadzi u kota jedynie do narastającej frustracji. Zwłaszcza gdy na koniec nie zapewnisz mu zabawy zabawką, którą rzeczywiście będzie mógł upolować. Czas, jaki przeznaczamy na zabawę, powinien być dla kota w pełni satysfakcjonujący zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Jeśli twój kot goni, rzuca się, skacze i atakuje zabawkę, ale nigdy nie zdoła jej uchwycić, ponieważ trzymasz ją poza jego zasięgiem i mu na to nie pozwalasz, to zabawa staje się czymś wyczerpującym i frustrującym. A to nie jest dobrze wykorzystany czas!

Dopasuj zabawy do preferencji kota

Każdy kot jest inny, dlatego najlepiej wypróbować różnych zabawek, aby sprawdzić, które najlepiej angażują zwierzaka. Jak trafić w gusta pupila? Wystarczy uważnie przyjrzeć się, w jaki sposób się bawi, czyli poluje. Sklepy mają bardzo bogaty asortyment kocich zabawek – piłeczki, wszelkiego rodzaju wędki z piórkami, tunele czy zabawki interaktywne… Jest w czym wybierać. Więcej o dopasowaniu zabawki do stylu polowania kota przeczytasz TUTAJ.

Baw się krócej, ale częściej

Lepiej bawić się z kotem krócej i częściej niż raz, a dłużej. Pamiętaj, aby nie dopuszczać do tego, by mruczek podczas gonitwy za wędką był znudzony. Staraj się angażować kota w zabawę przez 10-15 minut kilka razy dziennie. Koty nie są przystosowane do długich dystansów, dlatego krótsze, ale skondensowane aktywności są dla nich o wiele lepszym rozwiązaniem. Ponadto zabawa powinna również angażować koci umysł – zatem bieganie wyłącznie w kółko za wędką zdecydowanie odpada.

Wymieniaj zabawki

Koty mogą się szybko znudzić, jeśli wciąż bawią się jedną i tą samą zabawką, dlatego staraj się je wymieniać. Nie musisz kupować nowych, wystarczy, że od czasu do czasu będziesz wyciągał te starsze. Co więcej, doskonałą rozrywkę mogą zapewnić również przedmioty z gospodarstwa domowego. Wiele kotów nie przejdzie obojętnie obok papierowych toreb (usuń uchwyty, aby mruczek się w nie nie zaplątał), długopisów, słomek czy zwykłej kulki zrobionej z papieru. Pamiętaj jedynie, aby zabawki były dla kota bezpieczne!

Autor: Magdalena Olesińska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments