Auć, znowu mnie ugryzł! Dlaczego kot gryzie ręce?


Zapewne niejednokrotnie twój kot bez przyczyny zaczął cię gryźć po rękach i atakować dłonie. Radzimy, jak temu zapobiec.

Koty mają niezwykle rozwinięty instynkt łowiecki. A powiedzmy sobie szczerze – w  domowych warunkach kot, który jest niewychodzący i nie ma kociego towarzysza – nie ma zbytniej możliwości zaspokajania potrzeb swojej drapieżnej natury. Większość właścicieli uważa, że kiedy mały kot gryzie ręce to jest to niezwykle urocze i nie reaguje. I w tym tkwi błąd, bo starszy kot nauczony takich zachowań – gryzienia rąk czy stóp – sprawia większy ból swojemu opiekunowi.

Jeśli chcesz uniknąć niepożądanego zachowania kota, musisz przestrzegać trzech głównych zasad: zwracać uwagę na kocią mowę ciała, nie traktować dłoni jak zabawek i nie stosować kar fizycznych. Najczęstszym błędem popełnianym, gdy kot gryzie ręce, jest próba ich odsunięcia. Zwierzak jeszcze mocniej wgryzie się wtedy w ciało – to naturalna reakcja, gdyż czuje, że ofiara mu się wyrwa. Zamiast odsuwać dłoń, przesuń ją w stronę kota (jego szczęki), wówczas rozluźni uścisk.

Jak oduczyć kota gryzienia?

Gdy kot zaczyna gryźć rękę podczas zabawy i wydaje mu się, że gryzie zabawkę, natychmiast skieruj jego uwagę na jakiś przedmiot.

Absolutnie nie wolno pozwalać kotu na podgryzanie. Zwierzaki, którym pozwalamy robić to w czasie wspólnych zabaw czy pieszczot, zaczynają przejawiać tego typu zachowania na co dzień, a to może okazać się na dłuższą metę kłopotliwe – mówi behawiorystka Dagmara Mieszkis-Święcikowska.

kot nie lubi ludzi
fot. Shutterstock

Kot gryzie ręce

Koty już wcześniej dają nam ostrzegawcze sygnały. Uważny właściciel je dostrzeże. Co więcej, nie zignoruje tych ostrzeżeń. Agresywne zachowanie sugeruje wcześniej kocia mowę ciała. Do znaków ostrzegawczych należą:

  • marszczenie skóry,
  • uderzanie ogonem,
  • zmiana postawy,
  • położenie po sobie uszu,
  • koniec miłego mruczenia.

Ważne jest również, aby nagradzać kota po każdym dobrym zachowaniu. Nie należy tylko zabraniać. Dobrze zmotywowany kot będzie spokojniejszy i grzeczniejszy.

Pamiętaj, że bicie kota jest zabronione! Kary cielesne przynoszą odwrotny efekt od zamierzonego i tylko nasilą problem. A przecież chcemy, aby zarówno naszym mruczkom, jak i nam żyło się razem najlepiej.

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments