16.12.2018
Kot nizinny czy wysokopienny – którym typem jest twój mruczek?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Słynny zaklinacz kotów Jackson Galaxy dzieli koty na dwa typy: miłośników wysokości oraz te, które bardziej kochają niskie, płaskie powierzchnie. Sprawdź, do której z wymienionych kategorii należy twój kot i dowiedz się, w jaki sposób przekłada się to na wasze wspólne życie!
fot. Shutterstock
Do kota na dobre przylgnął mit wspaniale wspinającego się stworzenia i godzinami przesiadującego na dachach. Fakt – kiedy trzeba, koty potrafią balansować na dużych wysokościach, świetnie też wdrapują się na drzewa. Jednak nie wszystkie kochają to tak bardzo, jak może się wydawać! Okazuje się, że część z nich zdecydowanie woli płaskie, bezpieczne powierzchnie! A jaki jest twój mruczek? To kot nizinny czy wysokopienny?
Kot-wysokościowiec
Aby dowiedzieć się, który typ kota reprezentuje twój futrzak, wystarczy wnikliwe prześledzić jego codziennie zachowanie. Wychodzący kot-wysokościowiec spędza większość czasu na drzewach, płotach, dachach – jednym słowem pełno go wszędzie tam, gdzie dostępne są powierzchnie pozwalające mu na obserwację otoczenia z góry. Takie mruczki najlepiej wypoczywają także właśnie „nad poziomem morza” – często jako miejsce do spania wybierają podwyższenia, na przykład dachy aut. To sprytne rozwiązanie – rzadko kiedy narażone są wówczas na zagrożenia, choćby na atak psa.
Natomiast żyjące w domach futrzaki najchętniej sadowią się na drapakach czy szafach. Z upodobaniem eksplorują także okapy, meble, wskakują na drzwi – jednym słowem kochają wspinaczki, będąc tym samym niezłym utrapieniem dla swojego opiekuna! Uwielbiają także atakować i ścigać ofiarę właśnie z wysokości. podczas zabawy często wskakują na parapet czy stół, aby w odpowiedniej chwili rzucić się na wędkę jednym, zgrabnym susem.
Wielbiciel nizin i powierzchni płaskich
Część mruczków nie jest jednak tak skora do prowadzenia wysokościowego trybu życia. Zwykle są to koty wypoczywające na ziemi lub niskim podwyższeniu – wystarcza im raczej poduszka na kanapie czy posłanie ustawione bezpośrednio na podłodze. Rzadko kiedy można spotkać je na szafach czy pod samym sufitem. Mój kot – wielbiciel powierzchni płaskich – z uporem maniaka wyleguje się po prostu na dywanie, a sypia pod łóżkiem. Żadna siła nie zmusi go do wskakiwania na cokolwiek wyżej, niż stół! Drapak służy mu jedynie do ostrzenia pazurków, a nie przesiadywania tam godzinami w celu obserwacji terenu. Takie koty na wolności wybierają raczej nisko położone kryjówki – sypiają w krzakach, kartonach na ziemi, pod autami, ale nie na nich.
Zmiana wspólnego życia – na lepsze!
Teraz, gdy już wiesz, czy w twoim domu mieszka kot nizinny, czy wysokopienny, możesz łatwiej zaaranżować wasze życie – ku uciesze swojego pupila! To dość oczywiste – kot wysokopienny wymaga wyrozumiałości w eksplorowaniu przez niego wszystkiego, co zapewnia możliwość wspinania się. Możesz też zamontować kilka dodatkowych półek w ścianach, które umożliwią kotu podziwianie świata z góry. Jeśli domowa przestrzeń na to pozwala – zainwestuj w porządny, wielopiętrowy drapak – mruczek na pewno go pokocha! Podczas zabawy staraj się operować wędką tak, by kociak mógł szaleć po parapetach, stołach i szafach.
W przypadku wielbiciela nizin nie wolno absolutnie rezygnować z drapaka! Jest on niezbędny w każdym kocim domu – po prostu całkiem możliwe, że twój mruczek nie będzie wykorzystywał jego wyższych pięter. Zaobserwuj, gdzie twój pupil kocha spać i ustaw tam dodatkowe posłania. Niestety, prawdopodobnie czas pokochać poduszki leżące ziemi, a także zapewnić kotu bezpieczne kryjówki na poziomie parteru – na przykład kartonowe pudełka pod stołem. Widzicie? To wcale nie takie trudne, a gwarantujemy, że dostosowując mieszkanie do typu kota, na pewno sprawicie tym mruczkowi ogromną frajdę!
Kot nizinny czy wysokopienny?
Teraz czas na was – dajcie nam znać, z którą kategorią kota macie do czynienia w swoim domu. Czekamy na wasze komentarze!
Autor: Marta Martyniak
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
24.04.2025
Dlaczego kotka przynajmniej raz przenosi młode do nowego gniazda?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty mają wiele tajemnic, ale niektóre z nich jesteśmy w stanie odkryć. Dowiedz się, co kieruje kotkami, które przenoszą swoje gniazdo!
undefined
21.04.2025
Jakie zapachy lubią koty?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć powiadają, że to psy najlepiej „pracują nosem”, mruczki także nieźle radzą sobie z wykorzystywaniem zmysłu powonienia. Jakie zapachy lubią koty? Sprawdź!
undefined
16.04.2025
Jak zawołać kota w innych językach?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jesteś w Grecji, Hiszpanii, a może we Włoszech. Dostrzegasz kota, wołasz „kici kici”, a on nic! Czyżby nie rozumiał? Pomoże ci ściągawka zagranicznego „kiciania”.
undefined