10.08.2020
Ten kot ssie własny kciuk! Nagranie kota, który wygląda jak noworodek, podbija internet
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jeśli jeszcze nie widziałeś tego filmiku, musisz to szybko nadrobić! Kot, który ssie własny kciuk, ma już ponad 150 tysięcy wyświetleń!
fot. Shutterstock
Wiedziałeś, że nie tylko małe dziecko ssie własny kciuk podczas zasypiania? Kociaki też mogą to robić… i jest to po prostu przeurocze!
Kot, który ssie własny kciuk, rozczuli każdego!
Twój malutki, rudy kociak zasnął ci na kolanach i zauważasz, że przez sen zaczął ssać swojego kciuka zupełnie, jakby był ludzkim dzieckiem. Co wtedy robisz? Oczywiście nagrywasz uroczy filmik, nie budząc zwierzaka i dzielisz się tą ogromną dawką słodyczy z całym światem! Tak właśnie zrobił autor nagrania na YouTube, które rozczuliło aż 150 tysięcy oglądających.
Nie jest to jednak jedyny kociak, u którego zauważono takie ludzkie zachowanie. W sieci można znaleźć wiele nagrań malutkich kotków, które jeszcze nie otworzyły oczu i ssą swoje własne palce lub palce swoich opiekunów. Podobny odruch zauważyć można także u dorosłych mruczków… Skąd to się bierze?
Dlaczego ten kociak ssie kciuk?
Odruch ssania jest kluczowy dla przetrwania kociaków i ujawnia się już w chwili ich narodzin. Dzięki niemu najmniejsze mruczki bez większego problemu znajdują wystający sutek kotki i zaczynają pobierać z niego pokarm. Kociak na filmie najprawdopodobniej natrafił pyszczkiem na własną łapkę i odruchowo wziął go do pyszczka. Ssanie koca czy ludzkich palców to także częste zachowanie u dorosłych kotów, które zbyt wcześnie zostały oddzielone od matki. Odruch ten sprawia, że mruczek staje się bardziej zrelaksowany, a w jego mózgu uwalniają się hormony szczęścia. Takie zachowanie może być objawem choroby sierocej, jeśli dotyczy kota, który pierwsze tygodnie życia ma już za sobą. W przypadku najmniejszych kocich dzieci jest jednak zupełnie normalny i zdrowy. A przy okazji… przeuroczy!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
22.05.2025
22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt. Dlaczego to ważna data?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt – święto ważne nie tylko dla aktywistów i organizacji prozwierzęcych, ale również dla każdej osoby, która traktuje zwierzaki z szacunkiem i troską. To idealna okazja do refleksji nad tym, jak chronimy naszych braci mniejszych i co jeszcze możemy zrobić, by zapewnić im życie wolne od cierpienia.
undefined
20.05.2025
„Narcomichi” – kot przemytnik złapany w Kostaryce
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć trudno w to uwierzyć, koty coraz częściej stają się niechlubnymi bohaterami przestępczych procederów. W Kostaryce po raz kolejny schwytano kota, który służył jako… żywy kurier narkotykowy. Nagranie z ujęcia kota obiegło świat.
undefined
14.05.2025
Nie tylko karmą żyje kot. Fundacja Psi Los rozpoczęła akcję „Bezpieczny Zwierzak”
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Bezdomne koty zmagają się z chorobami, pasożytami i zaginięciami. Dlatego Fundacja Psi Los rozpoczęła akcję „Bezpieczny Zwierzak”, w której każdy może pomóc za symboliczne 10 zł.
undefined