Jak samodzielnie zrobić miskę spowalniającą jedzenie?

fot. Shutterstock

Te zabawki sprawią, że twój kot przypomni sobie, iż jest urodzonym drapieżnikiem. Jedzenie stanie się angażującym wyzwaniem i pozwoli mruczkowi dać upust naturalnym instynktom. Najlepsze jest w nich to, że można wykonać je samemu w domu!

Miska spowalniająca jedzenie pojawia się w coraz większej liczbie kocich domów. Opiekunowie coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest, by pozwolić kotu być sobą i dawać mu przestrzeń, w której może zachowywać się tak, jak podpowiada mu instynkt. Jednym z obszarów, w których uaktywniają się stłumione odruchy natywistyczne, jest jedzenie, a ściślej mówiąc – zdobywanie go.

Dlaczego miska spowalniająca jedzenie przyda się twojemu kotu?

Kot został udomowiony przez człowieka około 9500 lat temu. Od tego czasu coraz lepiej przystosowywał się do życia u jego boku. Domostwo zapewniało mu schronienie i bezpieczeństwo, więc zanikło w nim wiele naturalnych instynktów i zachowań. Jeden był jednak przez setki lat pieczołowicie pielęgnowany przez kocich opiekunów: polowanie. Koty miały bardzo istotne zadanie w gospodarstwach domowych – miały zwalczać szkodniki, choćby takie jak myszy i szczury. Jednakże w pewnym momencie i tego przestaliśmy od nich oczekiwać, a gryzonie czy ptaki w ich diecie zastąpiliśmy karmą, którą podtykamy im pod noski w ich własnych miseczkach.

Żeby kot mógł być kotem, powinien mieć możliwość aktywizowania się przed zdobyciem pożywienia. Z tą potrzebą związane jest między innymi budzenie nas nad ranem przez mruczki. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ. Aby zapewnić kotu wyzwania i dać obszar do realizowania łowieckich potrzeb, dobrze jest wypróbować z nim miski spowalniające jedzenie (znane też pod nazwą food puzzles). Takie kreatywne rozwiązania będą wymagały od kota użycia sprytu i siły, dzięki którym zdobędzie swój posiłek. Poczuje się tak, jakby polował.

Czy to dobre dla mojego kota?

Wiele kotów niewychodzących spędza większość czasu na drzemkach lub snuciu się po domu. Nieważne, jaki charakter – aktywny czy flegmatyczny – ma twój mruczek. Miska spowalniająca jedzenie będzie dla niego doskonałą rozrywką. Pozwoli ona w ciekawy sposób zorganizować mruczkowi zajęcie, a jego samego pobudzi do działania. Pozytywnie zmęczony jedzeniowym wyzwaniem mruczek zapomni tak o nudzie, jak o kłopotliwych zachowaniach przez nią spowodowanych, np. wspinaniu się na meble lub namolnym dopraszaniu się o twoją atencję.

A czy mały kot, senior lub mruczek ze specjalnymi potrzebami mogą korzystać z miski spowalniającej jedzenie? Oczywiście! Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj jedzeniowej łamigłówki dla pupila wybierzesz. Jeśli opiekujesz się kotem, który ma problemy zdrowotne, wybierz taką miseczkę, z której korzystanie nie będzie sprawiało mu trudności. Dla małych lub starych kocurków także wybieraj te łatwe, stabilne i najlepiej przezroczyste wersje. Dzięki temu one też będą mogły świetnie się bawić podczas jedzenia i nie popaść we frustrację przez zbyt trudny do niego dostęp. Kolejną korzyścią, którą mruczki mogą czerpać z używania food puzzles, jest kontrola wagi i częstotliwości żywienia. Wiedziałeś, że te zwierzęta tycie mają w genach?! Gdyby miały taką możliwość, jadłyby od 8 do 15 posiłków dziennie. Miski spowalniające jedzenie pozwalają na spożywanie mniejszej ilości jedzenia, ale częściej. Zmęczony wyciąganiem smaczków kot chętniej zrobi sobie przerwę i wróci do miski nieco później. Tym samym przyjmie mniej pokarmu na raz, a na dłuższą metę uniknie niebezpiecznej dla zdrowia nadwagi.

Jak zachęcić kota do korzystania z takiej miski?

Czy każdy kot chętnie skorzysta ze spowalniającej jedzenie miski? Niekoniecznie, ale warto starać się go do niej przekonać. Do wyboru jest naprawdę wiele wariantów food puzzles. Na mruczki czekają nieruchome pudełka, maty, platformy czy tablice oraz piłeczki, wałki i nakręcane zabawki, za którymi kot musi dodatkowo nieco się nabiegać.

Na początek lepiej używać prostych wersji, które stoją w miejscu. Nie chcemy przecież zniechęcić mruczka zbyt trudnym wyzwaniem. Stabilność i większa liczba sporych otworów to dobry wybór na początek. Warto też zadbać, by schowane jedzenie było dla kota widoczne – to pomoże mu zrozumieć, o co chodzi w tej zabawie. Z czasem można zwiększać poziom trudności, dodając kolejne elementy lub zmieniając miseczki. Aby zachęcić kota do udziału w jedzeniowym wyzwaniu, staraj się – przynajmniej na początku – ustawiać miski w miejscu, w którym na co dzień dostaje on swój posiłek. Możesz także rozsypać wokół trochę smaczków. W ten sposób ośmielisz zwierzaka z nową formą karmienia.

Miski spowalniające jedzenie. Zrób je sam!

Po co wydawać fortunę na kocie gadżety, skoro możesz wykonać je samodzielnie w domu? Poniżej znajdziesz inspiracje do stworzenia spowalniających misek na trzech poziomach trudności. Pamiętaj, by wybrać taką, która będzie dostosowana do wielkości, stanu zdrowia i nawyków żywieniowych twojego mruczka.

Czytaj też: Gadżety dla kota, na które jedynie niepotrzebnie wydasz pieniądze

1. Recyklingowa piramida

Miska spowalniająca jedzenie pojawia się w coraz większej liczbie kocich domów. To sposób na stworzeniu obszaru dla naturalnych kocich...
grafika: Koty.pl

Ta wersja miseczki-łamigłówki to jednocześnie fantastyczna inspiracja less waste dla każdego kociarza. Dzięki stabilnej konstrukcji i dużym otworom sprawdzi się zarówno dla kotów w pełni sprawnych, jak i tych ze szczególnymi potrzebami. To dobry wybór dla kotków mniejszych lub dla seniorów. Jedynymi rzeczami, których potrzebujesz do jej wykonania, są rolki po papierze toaletowym, taśma dwustronna i – opcjonalnie – drewniana podstawka, która usztywni konstrukcję.

To będzie ci potrzebne:

  • 10 rolek po papierze toaletowym
  • prostokątna deseczka
  • taśma klejąca
  • nożyczki

Czas wykonania: 10 minut

Poziom trudności: niski

Sposób wykonania: Za pomocą taśmy klejącej przyklej 4 rolki papieru do drewnianej podstawki. Ułóż je na niej poziomo tak, by stykały się ze sobą bokami. Następnie przyklej na ich wierzchu kolejne 3 rolki, potem analogicznie 2 i ostatnią jako wierzchołek. Sprawdź, czy konstrukcja jest stabilna. Jeśli jest taka potrzeba, podklej taśmą elementy, które zbytnio od siebie odstają. Voilà! Food puzzles gotowe! Teraz włóż do rolek chrupki karmy lub smaczki i obserwuj, jak mruczek świetnie się bawi, wydobywając je ze środka. Uwaga! Taśmę przyklejaj tak, by kot nie miał do niej dostępu. Żaden jej kawałek nie powinien wystawać spod rolek.

Przejdź na następną stronę, by zobaczyć kolejne inspiracje!

Autor: Julia Dzierżak
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments