kot himalajski pers colorpoint

RASY

KOT PERSKI COLORPOINT (KOT HIMALAJSKI)

Kot perski colorpoint, inaczej himalajski lub khmerski, to pers o umaszczeniu syjama.

Historia

Początki rasy sięgają roku 1931, kiedy to Virginia Cobb i Dr. Clyde Keeler rozpoczęli eksperymentalny program, w którego efekcie narodziły się pierwsze persy colourpoint, nazwane „Newton’s Debutante”. W latach 50 XX wieku w Kanadzie Ben Borrett rozpoczął podobny program hodowlany. Znaczący wpływ na powstanie kota himalajskiego miała również Marguerita Goforth.

Kot perski colorpoint, nazywany dawniej kotem birmańskim dla ubogich, dziś jest uważany za jedną z najefektowniejszych odmian persów.

Kot perski colorpoint, nazywany także himalajskim (od rasy królików o podobnym umaszczeniu), znany jest od kilkudziesięciu lat. Pierwotnie nie było długowłosych kotów z genem odpowiadającym za powstawanie kolorowych znaczeń. Nowa odmiana powstała dzięki świadomej ingerencji człowieka. Hodowcy skojarzyli kota syjamskiego, który wniósł kolorowe znaczenia, z kotem perskim, prawdopodobnie czarnym lub niebieskim. Pierwsze próby podjęto już w 1924 r., ale szczegółowe programy hodowlane opracowano dopiero w latach 30. XX w.

Początkowo efekty nie były zadowalające. Udało się co prawda uzyskać pożądane umaszczenie, ale ogólna budowa i szata pozostawiały wiele do życzenia. Okrywa włosowa była zbyt krótka i rzadka, tułów znacznie wydłużony, a ogon cienki; wiele zastrzeżeń wzbudzał także kształt głowy. W następnych pokoleniach dodawano prawdopodobnie już tylko krwi kotów perskich, choć niektórzy uważają, że być może udział w tworzeniu colorpointa miał również kot birmański.

Krzyżowanie z persami o różnych umaszczeniach zaowocowało pojawieniem się oznaczeń w wielu kolorach. Odmianę ulepszano przez wiele lat i w końcu udało się uzyskać u himalajczyka budowę ciała i kształt głowy takie, jak u pozostałych kotów perskich. Angielski Związek Hodowców Kotów (GCCF) uznał go oficjalnie w 1955 r.; w Stanach Zjednoczonych zarejestrowano go w 1957 r.

kot himalajski pers colourpoint
fot. Shutterstock

Wzorzec

Kot perski colorpoint – kot himalajski – himalayan cat – Koty egzotyczne i perskie – I kat. FIFe

kod EMS: PER

Kot himalajski jest długowłosym, dosyć dużym, o mocnej budowie, dobrze umięśnionym zwierzęciem. Jego ciało sprawia wrażenie okrągłego.  Waży od 3,5 do 7 kg. Jego głowa jest dość masywna i szeroka, czoło wypukłe, policzki pełne a broda dobrze rozwinięta.  Koty te mają krótkie nosy. Uszy u tej rasy są małe, nisko osadzone, zaokrąglone na końcach, z kępkami włosów wewnątrz małżowiny. Tułów i kończyny mocne i masywne, stopy małe i owalne. Ogon jest obficie owłosiony, niezbyt długi i zaokrąglony na końcu. Charakterystyczną cechą umaszczenia są znaczenia typu syjamskiego, które występują na części twarzowej głowy (oznaka powinna zaczynać się na wysokości uszu i rozciągać aż na poduszeczki z wąsami), uszach, kończynach i ogonie; plamki lub białe włosy są niedopuszczalne; barwa zasadnicza waha się od prawie białej po ciemny beż i powinna wyraźnie odcinać się od znaczeń. Znaczenia w kolorach: brązowym (sealpoint), niebieskim (bluepoint), czekoladowym (chocolatepoint), liliowym (lilacpoint), rudym (redpoint), kremowym (creampoint), szylkretowym (tortiepoint), pręgowanym (tabbypoint). Kot perski colourpoint żyje od  14 do 18 lat.

Charakterystyczną cechą colorpointa są kolorowe znaczenia, które występują na części twarzowej głowy (oznaka powinna zaczynać się na wysokości uszu i rozciągać aż na poduszeczki z wąsami), uszach, kończynach i ogonie; plamki lub białe włosy są niedopuszczalne. Barwa zasadnicza waha się od prawie białej po ciemny beż i powinna wyraźnie odcinać się od znaczeń.

kot perski red cream point
fot. Shutterstock

Charakter

Miłośnicy tej odmiany uważają, że wyróżnia ją spokój i dostojeństwo persa, połączone z energią syjama. Kot himalajski ma średni temperament, jest zrównoważony, łagodny, o przyjaznym i miłym usposobieniu. Mocno przywiązuje się do domowników, ale nie jest natrętny i nie nadużywa cierpliwości opiekunów.

kot himalajski
fot. Shutterstock

Niezbyt skoczny, nie wspina się i nie wykazuje niszczycielskich skłonności. Będzie dobrym przyjacielem dla dziecka, ponieważ nie okazuje agresji, a nadmiernie niepokojony po prostu się oddali. Colorpoint jest towarzyski i dobrze czuje się w grupie, ale może być także jedynym pupilem w rodzinie. Chętnie zaprzyjaźni się z psem. Jak wszystkie persy jest z natury domatorem i nie domaga się wychodzenia na zewnątrz.

kot himalajski pers colorpoint
fot. Shutterstock

Zdrowie

U persów może zdarzać się wrodzona wielotorbielowatość nerek (PKD), wady zgryzu, nadmierne łzawienie oczu, problemy z oddychaniem z powodu skrócenia nosa oraz dziedziczne postępujące zwyrodnienie siatkówki (na szczęście to ostatnie nie prowadzi do ślepoty, jak bywa to u kotów abisyńskich).

Pielęgnacja

Pielęgnacja szaty jest pracochłonna i musi być systematyczna, ponieważ gęsty, miękki podszerstek łatwo się kołtuni (można używać specjalnego pudru ułatwiającego rozczesywanie). Do czesania trzeba przyzwyczajać już małe kocięta, gdy ich sierść nie wymaga jeszcze intensywnych zabiegów. Trzeba również pamiętać o przemywaniu oczu, ponieważ z powodu skróconego nosa, mają one tendencje do nadmiernego łzawienia. Systematycznie sprawdzamy również uszy i przycinamy pazury.

kot perski colorpoint himalajski
fot. Shutterstock

Wady i zalety

Wady
 • bardzo wymagający w pielęgnacji
 • możliwa wrodzona wada nerek (PKD)
 • możliwe wady zgryzu
 • łzawiące oczy wymagają szczególnej uwagi
 • nie nadaje się raczej na kota wychodzącego
 • łatwo akceptuje inne koty i psy
 • sierść łatwo ulega sfilcowaniu
Zalety
 • łagodny i miły w obejściu
 • spokojny domator
 • świetnie sprawdza się w felinoterapii
 • nadaje się dla dzieci oraz osób starszych
 • może być jedynakiem
 • lubi zabawy
kot perski colorpoint kot himalajski
fot. Shutterstock

Ciekawostki

Aby zachować efektowne, kontrastowe umaszczenie colorpointy kojarzy się głównie pomiędzy sobą, choć sporadycznie dopuszcza się też krzyżowanie z jednobarwnymi osobnikami.

Chcesz oceniać i komentować?
Dołącz do nas – zarejestruj się!
Ocena użytkowników
Przeczytaj także

Przeczytaj także