KOT DEVON REX (REX DEWOŃSKI)

fot. shutterstock

Devon rex to kot o karakułowym futrze i prawdziwie psim charakterze. Jest wspaniałym i radosnym przyjacielem całej rodziny.

 

Charakter rasy devon rex

Devon rex to kot o umiarkowanym temperamencie i wesołym usposobieniu. Niezwykle towarzyski, lubi być w centrum zainteresowania i aktywnie uczestniczyć w życiu rodziny. Interesuje go nie tylko zabawa – devon rex towarzyszyć nam będzie także przy zmywaniu naczyń, ścieraniu kurzu czy przy pracy na komputerze. Bardzo przywiązuje się do opiekuna – w rodzinie devon rex wybiera jedną osobę, którą kocha i której bezgranicznie ufa. Jest odważny i bardzo kontaktowy, wylewnie wita wszystkich gości, natychmiast domagając się pieszczot. Devony, kiedy są ignorowane, wynajdują sobie wszystkie możliwe zajęcia, dzięki którym odzyskają uwagę człowieka. Devon rex uwielbia także spanie w łóżku wraz ze swoim opiekunem.

Koty rasy devon rex bardzo źle znoszą samotność – mieszkając z osobą wychodzącą z domu na wiele godzin będą bardzo nieszczęśliwe. W takim wypadku powinny mieć zapewnione jakieś towarzystwo, najlepiej drugiego kota… lub psa! Devony doskonale dogadują się nie tylko ze zwierzętami swojego gatunku. Devon rex potrafi także tworzyć przyjaźnie z innymi domowymi czworonogami.

Devon rex to także dobry przyjaciel dla starszych dzieci – uwielbia zabawy i jest dość cierpliwy. Nie zachowuje się agresywnie, choć czasami zdarza mu się okazać niezadowolenie. Jednak odpowiedzialne hodowle kotów rasy devon rex dbają, by wśród tych zwierząt nie pojawiły się osobniki agresywne.

Devony są z natury bardzo ciekawskie. Wyjątkowo skoczne, dostaną się w każde możliwe miejsce w domu. Również drzwiczki od szafek czy szuflady nie stanowią dla nich problemu. Koty rasy devon rex są bardzo inteligentne i szybko się uczą. Cierpliwa osoba będzie w stanie nauczyć swojego kota aportowania drobnych przedmiotów oraz innych prostych komend. Odważny devon rex wybierze się z nami także na spacer na smyczy.Wady i zalety rasy devon rex

Devon rex – jaki jest? Poznaj jego wady i zalety!

Wady

 • wrażliwy na zimno i wilgoć
 • nie lubi samotności

Zalety

 • przyjacielski i towarzyski
 • łatwo akceptuje inne koty i psy
 • nadaje się dla dzieci i osób starszych
 • mniej uczulający
 • inteligentny, łatwo się uczy


Zdrowie rasy devon rex

Devon rex to rasa długowieczna. Pomimo pozornie delikatnej budowy, koty tej rasy są silne, energiczne i odporne na choroby. Bardzo rzadko w rasie devon rex zdarza się kardiomiopatia przerostowa, dysplazja biodrowa czy zakażenia skóry drożdżakami z rodzaju Malassezja.

devon rex
fot. Shutterstock

Żywienie

Dexon rex, podobnie jak inne koty, powinien być żywiony wysokiej jakości pokarmem, gotowym lub naturalnym typu BARF. Koty kastrowane i sterylizowane powinny otrzymywać specjalny pokarm dla kastratów.

Pielęgnacja

Devon rex nie linieje i prawie nie wymaga pielęgnacji. Delikatną szatę wystarczy wygładzić ręką lub miękką szmatką. Czasami na jego ciele występują miejsca z prostym włosem lub małe łysinki. Jeśli na skórze nie ma zmian chorobowych, nie trzeba się tym martwić.

Devon rex ma nieco podwyższoną temperaturę ciała, dlatego może być wrażliwy na wilgoć i niskie temperatury. Należy systematycznie sprawdzać oczy i uszy, w miarę potrzeby można także przycinać pazury.Historia rasy devon rex

Devon rex to rasa stosunkowo młoda. Pochodzi z Anglii, z hrabstwa Devonshire.

Mieszkająca w Buckfastleigh w hrabstwie Devonshire Beryl Cox dokarmiała koty pochodzące z pobliskiej, nieczynnej kopalni cynku. W 1960 roku zauważyła wśród swoich podopiecznych kocura z nietypowym, pofalowanym futrem. Jakiś czas później jedna z kotek, którymi się opiekowała urodziła kocięta – wśród nich znalazł się samiec o kędzierzawym futrze koloru dymnego. Beryl postanowiła go przygarnąć i nazwała go Kirlee. Kociak wyrósł na kocura z wyjątkowym, niemal psim usposobieniem – był bardzo towarzyski, uwielbiał spacery na smyczy i machał ogonem, gdy był zadowolony. Najbardziej jednak zadziwiał jego wygląd. Szeroka głowa o ogromnych uszach przypominała skrzata.

devon rex
devon rex fot. Shutterstock

Beryl początkowo myślała, że trafiła na kota rasy cornish rex. Jednak próby skrzyżowania Kirlee i kotki z hodowli cornishów dały potomstwo wyłącznie o prostym futrze. Okazało się, że za kędzierzawy włos u tych kotów odpowiadają inne geny – nie była więc to ta sama rasa.

Kirlee wraz z kilkoma domowymi kotkami dał potomstwo, wśród którego zdarzały się kociaki o kręconym futrze. Beryl zaczęła je między sobą krzyżować, dzięki czemu dała początek nowej rasie, nazwanej devon rex. Następnie, w celu zwiększenia puli genetycznej, koty te krzyżowano także z kotami brytyjskimi i burmańskimi.

Rasę devon rex zaczęto prezentować na wystawach kotów w 1965 roku. Została ona oficjalnie uznana przez GCCF w 1967 roku. Do roku 1983 wszystkie organizacje felinologiczne uznały istnienie rasy devon rex.

Devon rex w Polsce

Do Polski devony zawitały stosunkowo niedawno. Pierwsze koty rasy devon rex sprowadzili w 1993 roku Grażyna i Jerzy Pietrzok – właściciele hodowli Loki Miao*PL.

Wzorzec rasy devon rex

Devon rex – koty syjamskie i orientalne – IV kat. wg FIFe

kod EMS: DRX

 • Pochodzenie: Anglia
 • Charakter: łagodny, wesoły, towarzyski.
 • Wielkość: średnia.
 • Waga: 2-3,5 kg
 • Tułów: średniej długości, mocny i muskularny, smukły. Szeroka pierś.
 • Kształt głowy: kufa krótka, czoło zaokrąglone, przechodzące w płaską czaszkę.
 • Uszy: bardzo duże, o szerokiej podstawie, na końcach zaokrąglone. Dobrze pokryte delikatnym włosem; z lub bez włosów rosnących z fałdy zausznej formującej nauszniki.
 • Oczy: osadzone bardzo nisko. Duże, owalne w kształcie, szeroko rozstawione; skierowane ukośnie w kierunku zewnętrznej krawędzi uszu. Kolor intensywny; czysty i klarowny.
 • Nos: bardzo krótki, wraz z zaokrąglonym czołem daje wrażenie stopu.
 • Ogon: długi, cienki i szpiczasty; dobrze pokryty krótką sierścią.
 • Kończyny: długie i smukłe, robią wrażenie nieco krzywych.
 • Sierść: bardzo krótka i delikatna; miękka falista i/lub kędzierzawa, z lub bez włosów przewodnich.
 • Maść: wszystkie odmiany barwne są uznane, ilość białego u kotów z białym bez znaczenia.
 • Odporność/podatność na choroby: rzadko chorują, ale źle znoszą zimno.
 • Długość życia: do 20 lat
 • Możliwość zakupu kota w Polsce: tak
 • Cena kota z rodowodem TICA: 2000-3000 zł


Ciekawostki o rasie devon rex

Devon rex to podobno jedyny kot, który potrafi zamachać ze szczęścia ogonem, jak pies.

Devon rexy o umaszczeniu colorpoint (jak u syjama) nazywane są Si-rexami.

Podobnie jak u kotów rasy cornish rex, u devonów także występuje podwyższenie temperatury ciała (39 stopni Celsjusza).

 

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments