KOT DEVON REX (REX DEWOŃSKI)

Devon rex to kot o karakułowym futrze i prawdziwie psim charakterze.

 

Charakter

Devon rex to kot o umiarkowanym temperamencie i wesołym usposobieniu. Mocno przywiązuje się do opiekuna, lubi być w centrum zainteresowania i aktywnie uczestniczyć w życiu rodziny. Jest odważny i bardzo kontaktowy, wylewnie wita wszystkich gości, natychmiast domagając się pieszczot. Źle znosi samotność, dlatego powinien mieć jakieś towarzystwo. Devon doskonale czuje się nie tylko w obecności innego kota, ale również psa. To dobry przyjaciel dla dzieci. Nie zachowuje się agresywnie, choć czasami zdarza mu się okazać niezadowolenie. Jest inteligentny, szybko uczy się porządku i zasad panujących w domu. Lubi wygody i jest z natury domatorem.

młode devon rexy na drapaku
fot. shutterstock

Wady i zalety

Wady
  • wrażliwy na zimno i wilgoć
  • nie lubi samotności
Zalety
  • przyjacielski i towarzyski
  • łatwo akceptuje inne koty i psy
  • nadaje się dla dzieci a także osób starszych
  • świetny kot rodzinny
  • mniej uczulający
  • łatwy w pielęgnacji
  • inteligentny
  • łatwo się uczy
mały kociak devon rexa
fot. shutterstock

Zdrowie

Pomimo pozornie delikatnej budowy, jest silny, energiczny i odporny na choroby.
Pielęgnacja
Devon nie linieje i prawie nie wymaga pielęgnacji. Delikatną szatę wystarczy wygładzić ręką lub miękką szmatką. Czasami na jego ciele występują miejsca z prostym włosem lub małe łysinki. Jeśli na skórze nie ma zmian chorobowych, nie trzeba się tym martwić. Devon ma nieco podwyższoną temperaturę ciała, dlatego może być wrażliwy na wilgoć i niskie temperatury. Należy systematycznie sprawdzać oczy i uszy, można także przycinać pazury.
devon rex
fot. shutterstock

Wzorzec

Devon rex (reks dewoński) to kot średniej wielkości, dosyć lekki, szczupły i dobrze umięśniony, o sprężystej sylwetce; waży od 2,5 do 4 kg. Jego cechą charakterystyczną jest falista szata przypominająca wyglądem karakuły.

Głowa devona jest raczej mała, w kształcie odwróconego trójkąta o szerokiej podstawie. Czoło powinno być wypukłe, a kości policzkowe dobrze zaznaczone. Pysk jest krótki, z wydatnymi poduszeczkami z wąsami i mocnym podbródkiem. Oczy są duże, szeroko rozstawione, nieco skośnie osadzone i szeroko rozstawione - dopuszczalne są wszystkie kolory. Uszy nisko osadzone, duże, szerokie u podstawy i zaokrąglone na końcach; zewnętrzna część ucha jest pokryta delikatnym włosem, wnętrze małżowiny - bezwłose.

Tułów długi, zwarty i muskularny, z szeroką klatką piersiową i lekko wysklepionym grzbietem. Kończyny długie i szczupłe. Stopy małe, owalne. Ogon długi, cienki, spiczasto zakończony, pokryty miękkim włosem.

Szata bardzo krótka, miękka i falista. W odróżnieniu od cornisha, może zawierać twardsze włosy okrywowe (tzw. ościste). Wąsy i brwi są krótkie i skręcone.

Wszystkie rodzaje umaszczenia są dopuszczalne.

biały devon rex
fot. shutterstock

Ciekawostki

Devon rex to podobno jedyny kot, który potrafi zamachać ze szczęścia ogonem, jak pies. Devon rexy o umaszczeniu colorpoint (jak u syjama) nazywane są Si-rexami. Podobnie jak u cornish rexów, u nich także występuje podwyższenie temperatury ciała (39 stopni Celsjusza).