KOT LYKOI (KOT WILKOŁACZY)


Lykoi to wilkołak w kocim futrze. Nowa rasa kota, częściowo bezwłosa, powstała wskutek naturalnej mutacji genetycznej.

 

Charakter rasy lykoi

Koty lykoi są bardzo aktywne, uwielbiają się bawić i polować. Mają przy tym stabilny charakter. Chętnie bawią się zarówno z innymi kotami czy człowiekiem, jak i samodzielnie. Lubią posiedzieć na kolanach, ale bardziej cenią sobie różne aktywności. Niektóre koty rasy lykoi są przyjazne nawet wobec obcych ludzi, inne początkowo nieufne i muszą się najpierw z nimi oswoić. Bywają zaborcze względem swoich ludzi i zabawek. Są wyjątkowo ciche, rzadko miauczą.

Lykoi są bardzo lojalne i inteligentne, zachowaniem przypominają psy – machają ogonem jak psiaki, węszą jak psy, a nawet aportują. Szybko się uczą i są niezwykle ciekawskie i odważne. Lykoi lubią rozwiązywać rozmaite problemy, na przykład otwierać drzwi. Potrafią także sprawnie ze sobą współpracować niczym psy myśliwskie.

Kot lykoi bez problemów może zamieszkać z innym czworonogiem – psem lub kotem – a także ze starszymi dziećmi. Są niezwykle towarzyskie i dobrze się czują nawet w dużej rodzinie. Wobec domowników są niezwykle ufne i czułe. Uwielbiają też być w centrum zainteresowania.Wady i zalety rasy lykoi

Lykoi – jaki jest? Poznaj jego wady i zalety!

Wady

 • wysoka cena
 • bardzo mało hodowli

Zalety

 • brak wrodzonych wad genetycznych
 • łatwa pielęgnacja
 • zrównoważony charakter
 • lubi towarzystwo człowieka


Zdrowie rasy lykoi

W parze z dziwnym wyglądem nie idą szkodliwe dla zdrowia i życia zwierząt wady genetyczne. Rasa lykoi została pod tym kątem dokładnie przebadana przez lekarzy weterynarii i genetyków, a jej twórcy zatroszczyli się o szeroką pulę genetyczną.

Żywienie

Lykoi powinien być żywiony wysokiej jakości pokarmem – suchą i mokrą karmą lub posiłkami przygotowywanymi w domu (BARF). Jest to kot bardzo energiczny i żywiołowy, dlatego powinien otrzymywać karmę o większej gęstości kalorycznej.

Pielęgnacja

Mimo swojego niecodziennego wyglądu, koty lykoi nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Podobnie jak u innych kotów krótkowłosych, wilkołakowi wystarczy czesanie raz – dwa razy w tygodniu. Konieczne jest także systematyczne czyszczenie uszu i regularne przycinanie pazurków.Historia rasy lykoi

Pierwszy miot Lykoi narodził się w lipcu 2010 roku w Tennesse. Odmiennie wyglądające kocięta zwróciły uwagę Johnny’ego Gobble i jego żony Brittney. Były „tak brzydkie, że aż piękne”. Postanowili pracować nad nową rasą i starać się o jej uznanie w środowisku felinologicznym.

Tu i ówdzie donoszono co prawda o pojawieniu się w miocie domowych kotów kociąt z miejscami łysą skórą. Jednak nikt wcześniej nie starał się tworzyć z nich nowej rasy. Johnny, z zawodu lekarz weterynarii, zaczął od sprawdzenia, czy łysienie nie jest skutkiem choroby lub pasożytów. Pomagali mu w tym specjaliści z zakresu dermatologii i kardiologii weterynaryjnej oraz genetycy. Nie stwierdzono, by mutacja odpowiedzialna za unikatowy wygląd niosła jakieś wady budowy czy skłonność do chorób. Wykluczono też związek z genami sfinksów i devon rexów.

Państwo Gobble uznali, iż „wikołaczy” wygląd najlepiej podkreśla czarna sierść, dlatego w swojej hodowli skupili się na czarnej barwie futra. Krzyżując czarno umaszczone osobniki kota domowego krótkowłosego, starali się poszerzyć pulę genową hodowli, kładąc nacisk nie tylko na wygląd, ale i zdrowie osobników. Do hodowli nadal wprowadzane są także niespokrewnione z populacją założycielską osobniki niosące pojawiającą się naturalnie mutację lykoi.

lykoi
fot. Brittney Gobble

Lykoi w Polsce

W naszym kraju istnieje zaledwie kilka hodowli tej rasy. Pierwsze lykoi trafiły do Polski w 2016 r. Kotka Tonks i kocur Feniks, pochodzące z hodowli GobsGobblins, przywiezione zostały przez Dorotę Strychar z hodowli MoonCats.PL.

Wzorzec rasy lykoi

Kot Lykoi – Kot wilkołaczy – Lykoi Cat – Werewolf – rasa nieuznana przez FIFe

 • Pochodzenie: Ameryka Północna, Stany Zjednoczone
 • Charakter: stabilny, aktywny, przyjacielski; bardzo lojalny i inteligentny; rzadko miauczy, cichy; w zachowaniu przypomina psa.
 • Wielkość: nieduży, samce znacznie większe od samic.
 • Waga: samice ok. 2 kg, samce do 3,5 kg
 • Wygląd ogólny: ciało szczupłe, umięśnione, drobnokościste.
 • Głowa: średniej wielkości, w kształcie okrągła, nieznacznie dłuższa niż szersza.
 • Uszy: duże i u nasady szerokie, wysoko osadzone, spiczaste, tył małżowin może być częściowo pozbawiony włosów.
 • Oczy: duże, o kształcie orzecha, preferowane złote, obwódki oczu pozbawione włosów, o białym zabarwieniu.
 • Nos: czarny.
 • Tułów: kończyny średniej długości, zarówno kończyny jak i łapy słabo owłosione; łapy owalne; palce długie.
 • Ogon: krótszy niż tułów, zwężający się, sierść przerzedzona.
 • Szata: krótka do średniej długości; miejscami bezwłosa, nigdy bujna; wokół oczu, uszu, nosa, pyszczka i częściowo na szyi brak sierści, co upodabnia je nieco do wilkołaków; podszerstek skąpy; sierść delikatna w dotyku, przypominająca futro oposa; przez włosy prześwituje różowa lub czarna skóra (naturalnie różowa skóra ciemnieje pod wpływem słońca lub ciepła, po zmniejszeniu ekspozycji na słońce, skóra wraca do różowej barwy w ciągu kilku dni).
 • Maść: w klasyfikacji TICA podawana jest czarna, choć w rzeczywistości jest szara, stanowi unikatowe połączenie włosów czarnych i białych; im więcej białych włosów, tym bardziej srebrzysty wydaje się kot; idealny Lykoi ma 50% czarnych i 50% białych włosów; do hodowli dopuszczalne inne umaszczenia, ale do wystaw wyłącznie szare.
 • Odporność/podatność na choroby: odporny; brak wad wrodzonych, z uwagi na słabą okrywę włosową należy go chronić przed zimnem.
 • Długość życia: 12-15 lat
 • Możliwość zakupu kociaka w Polsce: tak
 • Cena kota z rodowodem TICA: 2500 dolarów
lykoi
fot. Brittney Gobble


Ciekawostki o rasie lykoi

Kocięta lykoi rodzą się w pełni owłosione. Dopiero z wiekiem – w ciągu pierwszych 2 tygodni życia – tracą część futra. Okresowo również dorosłe osobniki potrafią niemal całkowicie wyłysieć, jednak potem włos znowu odrasta.

kot lykoi
lykoi fot. Brittney Gobble

Na całym świecie istnieje zaledwie kilka hodowli kota lykoi – głównie w Stanach i Kanadzie, ale też we Francji, wszystkie pochodzą od pierwszych 4 osobników państwa Gobble.

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments