Zapalenie rogówki u kota to groźna choroba wzroku. Jak jej nie przeoczyć?


Koci wzrok jest niezwykłym zmysłem. Niestety, dość często bywa narażony na różnego rodzaju schorzenia. Zapalenie rogówki jest jednym z nich.

Czym jest zapalenie rogówki u kota? Czy to coś groźnego? Jak rozpoznać tę przypadłość? Jakie są rodzaje i  metody jej leczenia? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Po pierwsze: czym jest rogówka?

Jest to cienka i przezroczysta struktura optyczna oka (cała rogówka w najgrubszym miejscu ma u kota 0,5 mm grubości) o najsilniejszych właściwościach załamywania światła (refrakcyjnych). To „okno” dla kocich oczuSkłada się z trzech głównych warstw. Warstwy te są ułożone w taki sposób, aby przechodziło przez nie światło. Rogówka odgrywa również rolę w skupianiu wzroku. By zachować swoją przejrzystość, nie ma naczyń krwionośnych, a jej odżywianie odbywa się za pomocą naczyń rąbka rogówki, za pośrednictwem cieczy wodnistej oraz poprzez łzy. Wszelkie schorzenia i urazy znacznie wpływają na jej przezroczystość, a przez to na umiejętności widzenia. Jednym z takich przypadków jest zapalenie rogówki u kota.

budowa kociego oka
Fot. Shutterstock

Przyczyny zapalenia rogówki

Przyczynami tej choroby mogą być: urazy, zakażenia, dostania się do oczu kota ciała obcego, zatrucie substancjami chemicznymi, znane są również przypadki zapalenia rogówki na skutek silnej inwazji odrobaczającej, herpeswirus (czyli potocznie koci katar), chlamydia, a więc choroby zakaźne i wszelkiego rodzaju infekcje. Jeśli to możliwe, to jak najszybciej należy wyeliminować czynniki wyzwalające chorobę!

Zapalenie rogówki u kota: rodzaje

Każda odmiana zapalenia rogówki potrzebuje profesjonalnej diagnozy, gdyż każda może wymagać innego leczenia. Każda też może być wywołana inną przyczyną, od urazu po choroby wirusowe:

  • powierzchowne nieżytowe zapalenie rogówki;
  • powierzchowne ropne zapalenie rogówki;
  • głębokie miąższowe zapalenie rogówki;
  • zapalenie rogówki na skutek niedomykalności powiek;
  • grzybiczne zapalenie rogówki;
  • zapalenie rogówki w chorobach zakaźnych;
  • barwnikowe zapalenie rogówki (występujące głównie u persów,  kotów egzotycznych, brytyjczyków).

Zapalenie rogówki u kota: objawy

Objawy tego schorzenia mogą się różnić w zależności od rodzaju zapalenia rogówki i od tego, jak długo ono trwa. Jednak z reguły opiekun jest w stanie zauważyć je podczas zwyczajnych oględzin swojego pupila. Ogólnie można zaobserwować oznaki dyskomfortu, takie jak nadmierne łzawienie, mrużenie oczu, wrażliwość na światło, nadmierne mruganie, pocieranie lub obgryzanie oka, lub poważniejsze symptomy: obrzęk i zaczerwienienie oczu, ropienie, wyciek z oka (czasami żółto-zielony kolor), mgliście wyglądająca rogówka lub widoczne zmiany na rogówce oraz zbyt często zamknięte oczy (otwieranie sprawia ból).

zapalenie rogówki u kota
Fot. Shutterstock

Jak leczy się zapalenie rogówki u kota?

Leczenie zapalenia rogówki zależy od przyczyny. Nigdy nie stosujmy „domowych metod”, bo może to jedynie doprowadzić do eskalacji schorzenia. Nieleczone profesjonalnie, niestety rozwija się do bardziej zaawansowanych stadiów. Oko oczyszcza się i odkaża. W przypadku obecności ciała obcego – usuwa się drażniący obiekt. Jeśli kot cierpi, podaje się mu środki uśmierzające ból.

W najbardziej typowych przypadkach weterynarz stosuje antybiotyki o szerokim spektrum działania i leki antywirusowe. Jeśli występuje owrzodzenie i jest zakażone, stosuje się silniejszy miejscowy antybiotyk, bardziej specyficzny dla bakterii powodujących wrzód. Wrzody wirusowe są leczone środkami przeciwwirusowymi, często z antybiotykiem, aby zapobiec wtórnej infekcji bakteryjnej. W niektórych przypadkach niezbędny może okazać się zabieg chirurgiczny.

Po rozpoczęciu leczenia nieskomplikowane owrzodzenia zwykle goją się w ciągu od 24 do 72 godzin. Jednakże, jeśli twój kot ma równoczesną infekcję bakteryjną lub wirusową, może opóźnić to proces gojenia.

choroby kocich oczu
Fot. Shutterstock

Choroby oczu u kota są dość powszechne. Zapalenie rogówki u kota jest stanem bolesnym, zwłaszcza gdy występuje wrzód. Nieleczone zagraża zdrowiu, a nawet życiu twojego kota. Może prowadzić do przejściowej lub nawet całkowitej utraty wzroku w przypadku braku odpowiedniego i szybkiego leczenia. Bardzo ważne jest, aby nie opóźniać wizyty u weterynarza. Jeśli podejrzewasz, że twój kot ma jakieś problemy z okiem lub zauważyłeś zmiany w jego okolicy, nie zwlekaj! Im wcześniejsza diagnoza, tym większe prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia naszego mruczka.

Autor: Nikoletta Parchimowicz
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments