Nowe dwa koty pustynne w gdańskim zoo - można je odwiedzać!
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Rodzina kotów pustynnych w gdańskim zoo powiększa się. We wrześniu 2022 roku na świecie pojawiły się dwa malutkie koty pustynne. Może niedługo ten gatunek stanie się wizytówką trójmiejskiego ogrodu zoologicznego. Jedno jest pewne – koty pustynne w gdańskim zoo robią furorę wśród gości i pracowników.
fot. @zoo_gdansk / Instagram
Nieco o kocie pustynnym
Kot pustynny (jak sama nazwa wskazuje) naturalnie nie występuje w Polsce. W przyrodzie można go spotkać tam, gdzie znajdziemy tereny pustynne, równiny z ubogą roślinnością bądź też doliny skaliste. Na kota pustynnego natkniemy się przede wszystkim na Saharze, Półwyspie Arabskim i w zachodnim Egipcie, a także na wschód od Morza Kaspijskiego oraz na granicy Pakistanu i Afganistanu. Zwierzak ten wygląda nieco jak stwór z bajki za sprawą swoich dużych uszu i nieproporcjonalnie wielkiej głowy. Ma też "czarodziejskie buty", które składają się z długich włosków między palcami stóp, tworząc coś na kształt poduszeczki zapobiegającej poparzeniom oraz zapadaniu się w piach. Ponadto włoski te działają jak miotełki, które zamazują ślady zostawiane kota. Niezły z niego spryciarz! Może ma niewielki rozmiar, ale za to wielkie umiejętności, które pozwalają mu przetrwać w bardzo ciężkich warunkach.
Koty pustynne w gdańskim zoo
Po raz pierwszy te kociaki zawitały do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego w 2015 roku. Natomiast w 2022 roku nastąpiła fala radosnych wydarzeń związanych z gatunkiem, a mianowicie seria narodzin kociąt. Początkowo w lipcu na świat przyszły dwa koty pustynne – samiec i samiczka. Kocięta rozwijają się prawidłowo, przeszły już odrobaczanie, a w przyszłości planuje się szczepienia i czipowanie zwierzaków. Para czworonogów ma już nadane imiona: Sea i Sand (ang. morze i piasek). Jedno z nich jest ewidentnie tematyczne, biorąc pod uwagę ilość piasku, jaką można napotkać na pustyni.
Od pierwszych dni dało się zauważyć wyraźną różnicę charakterów pomiędzy rodzeństwem. Samiec jest bardziej zdystansowany, nieśmiały. Samiczka jest delikatna, ale ciekawska, chętniej podejmuje kontakt z człowiekiem. Pierwszy przegląd młodych miał miejsce w piątym dniu ich życia. Wówczas sprawdziliśmy płeć kociąt, zostały zważone (samiec 125g, samica 121g), a także odrobaczone – czytamy na oficjalnej stronie gdańskiego ogrodu zoo.gda.pl.
Seria narodzin
Jednak na tym nie koniec... gdańskie zoo ma się czym chwalić po raz drugi! We wrześniu ponownie przyszły na świat dwa maleństwa – tym razem para samców. Można je podziwiać wraz z ich roczną matką Sahirą w pawilonie lwów na ich prywatnym wybiegu. Zoo apeluje o zachowanie ciszy i niezaczepianie malców.
Niedawno chwaliliśmy się nowym przychówkiem kotów pustynnych, natomiast nasze niewielkie drapieżniki po raz 2. w tym roku dostarczyły nam radości w postaci kolejnych dwóch kociąt! Tym razem mamą została roczna samica Sahira urodzona w naszym Zoo. 6 września na świat przyszły dwa samce, po tygodniu osiągnęły masę ok. 200 g i rozwijają się prawidłowo – jak czytamy na oficjalnym Instagramie ogrodu @zoo_gdansk.
Elitarność ogrodu
Warto wiedzieć, że Gdański ogród zoologiczny to jedyne miejsce w Polsce, w którym koty pustynne doczekują się potomstwa i rozmnażają się. Narodziny kotków tego gatunku to wielkie wydarzenie, tym bardziej, że w tym roku w całej Europie kocięta tej odmiany urodziły się w zaledwie dwóch innych ogrodach niż gdański. Inną istotną i zarazem zasmucającą kwestią jest to, że gatunek kota pustynnego jest zagrożony wyginięciem. Dzikie czworonogi umierają za sprawą kłusownictwa oraz niszczenia środowiska naturalnego. Z tego powodu koty pustynne są objęte specjalnym programem, dzięki któremu można je rozmnażać w miejscach do tego przeznaczonych. Takim miejscem jest m.in. polski Gdański Ogród Zoologiczny.
Koty pustynne są objęte europejskim programem hodowlanym EEP, co oznacza że w wybranych ogrodach zoologicznych, za zgodą koordynatora gatunku, można te zwierzęta hodować i łączyć wyznaczone osobniki w pary, by rodziły się zdrowe i silne osobniki. Po odchowaniu potomstwo trafia do innych ogrodów – jak czytamy na zoo.gda.pl.
Źródła: https://zoo.gda.pl/narodziny-kotkow-pustynnych/ , https://www.instagram.com/zoo_gdansk/ , https://zwierzaki.trojmiasto.pl/Odwiedzilismy-najmlodsze-pustynne-kotki-w-Gdanskim-Ogrodzie-Zoologicznym-n172029.html
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
04.10.2024
4 października – Światowy Dzień Zwierząt 2024. Jak go obchodzić?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Co roku 4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. To wyjątkowe święto, które powinno nas zachęcić do głębszego spojrzenia na dobrobyt naszych podopiecznych, a także wielu gatunków dzikich zwierząt.
undefined
20.08.2024
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali lek na koci katar!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeszcze z zeszłym roku pisaliśmy o obiecujących badaniach zespołu z Uniwersytetu Jagiellońskiego nad opracowaniem leku na koci katar, a dziś możemy z radością napisać - UDAŁO SIĘ! Naukowcy ogłosili przełomowy krok w leczeniu tej powszechnej dolegliwości. Opracowany przez nich nowy lek obiecuje znaczne poprawienie jakości życia kotów cierpiących na wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych.
undefined
24.06.2024
Heroiczna akcja ratunkowa! Strażacy z Gdańska uratowali tonącego kota
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W niedzielny poranek strażacy z Gdańska przeprowadzili wyjątkową akcję ratunkową, która - na szczęście - zakończyła się sukcesem. Po dramatycznym zgłoszeniu dotyczącym topiącego się kota w kanale Raduni, ekipa strażaków niezwłocznie wyruszyła na ratunek.
undefined