26.05.2021
Czy kot może mieć zespół Downa?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Spłaszczony pysk, zez, wystający język i malutkie uszy to cechy, które mogą sugerować, że mruczek cierpi na zespół Downa. Tylko czy koty na to chorują?
fot. Shutterstock
W internecie roi się od zdjęć kotów, które według swoich opiekunów cierpią na zespół Downa. Jednak czy ta choroba naprawdę może wystąpić u domowego czworonoga? Jakie inne choroby kotów mogą sprawić, że mruczek będzie przypominał osobę z taką chorobą?
Na czym polega zespół Downa?
Każdy organizm posiada określoną liczbę chromosomów, które zawierają materiał genetyczny przekazany danemu osobnikowi przez jego rodziców. Zazwyczaj ich liczba jest parzysta – koty posiadają 19 par chromosomów, myszy 20, człowiek 23, a psy aż 39. Zespół Downa to występujący u ludzi zespół wad wrodzonych wywołany obecnością dodatkowego chromosomu 21. pary. U osób z tą chorobą występują często dość charakterystyczne objawy, takie jak:
- migdałowaty kształt oczu,
- krótsze kończyny,
- wystający język,
- płaska twarz,
- zez i inne problemy ze wzrokiem,
- skrócona szyja,
- obniżona odporność,
- upośledzenie umysłowe.
Wady przypominające typowe objawy zespołu Downa mogą wystąpić także u kotów. Jednak czy u domowych mruczków naprawdę może wystąpić ta choroba genetyczna?
Czy koty mogą cierpieć na zespół Downa?
Wbrew opinii opiekunów wielu nietypowych kotów trisomia chromosomu z 21. pary nie występuje u domowych mruczków. Dzieje się tak z prostego powodu – koty mają tylko 19 par chromosomów! Zwierzęta te mogą wprawdzie mieć dodatkowy chromosom, jednak jego obecność objawia się w trochę inny sposób, a wywołana przez niego choroba nosi zupełnie inną nazwę. Mianem „kota z zespołem Downa” określa się często zwierzaki cierpiące na inne, nie tylko związane z genami dolegliwości, które skutkują skróceniem pyska, zwężeniem oczu, zezem czy osłabieniem zdolności poznawczych.
Jakie choroby kotów mogą przypominać zespół Downa?
- Zespół Klinefeltera – choroba ta występuje wyłącznie u samców kotów, średnio u jednego na 3000 kotów. Cierpiące na ten syndrom samce rodzą się z dodatkowym chromosomem X. Zespół Klinefeltera u kota objawia się przede wszystkim bezpłodnością i drobnymi zmianami w zachowaniu mruczka. Jednak zazwyczaj choroba ta nie jest dostrzegalna przez opiekunów ani uciążliwa dla zwierzaka.
- Hipoplazja móżdżku – wady rozwojowe móżdżku mogą mieć wiele przyczyn zarówno genetycznych, jak i środowiskowych. Kot z niedorozwojem móżdżku porusza się nieporadnie i chwieje podczas chodzenia. Może także mieć zaburzoną orientację w przestrzeni i przechylać głowę na jedną stronę. W zależności od stopnia uszkodzenia móżdżku, kociak cierpiący na jego hipoplazję może być całkowicie niesamodzielny lub całkiem dobrze sobie radzić.
- Dysautonomia (zespół Keya-Gaskella) – to niezwykle rzadka choroba kotów polegająca na zaburzeniach pracy układu nerwowego. Chore na dysautonomię zwierzaki często nie wydzielają łez, ich źrenice nie zwężają się pod wpływem światła, a serce bije niebezpiecznie wolno. Również jelita i układ moczowy kotów z zespołem Keya-Gaskella nie funkcjonują wystarczająco wydajnie. Choroba ta jest niestety nieuleczalna, choć przy dobrej opiece zwierzak może wieść stosunkowo normalne życie.
- Deformacje czaszki – wrodzone lub będące skutkiem przeróżnych chorób czy wypadków deformacje czaszki i pyska mogą przywodzić na myśl objawy zespołu Downa. Zwężenie żuchwy, źle zrośnięte kości twarzoczaszki, nieprawidłowo rozwinięte oczodoły mogą kojarzyć się opiekunom z przeróżnymi, występującymi tylko u ludzi chorobami. Jeśli jednak mruczek nie tylko dziwnie wygląda, ale także specyficznie się zachowuje, powinien zostać dokładnie przebadany przez lekarza weterynarii i w razie potrzeby poddany leczeniu lub operacji.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
26.09.2023
Jakich dźwięków nie lubią koty?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty to zwierzęta o bardzo wyczulonym słuchu. Z tego powodu dźwięki, które dla nas mogą być przyjemne, dla nich są trudnym do zniesienia hałasem. Jakich konkretnie dźwięków nie lubią koty? Sprawdźmy!
undefined
22.09.2023
Rudy kot jest wyjątkowy! Sprawdź dlaczego...
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia natura zaskakuje nas na każdym kroku. Te niesamowite zwierzęta wciąż mają wiele tajemnic. Ale czy wiedziałeś, że rudy kot to prawie zawsze… kocur? Ruda kotka to w naturze niezwykła rzadkość. Jeśli więc jesteś opiekunem takiej damy… masz obok siebie prawdziwy unikat! Co jeszcze warto wiedzieć o rudych kotach?
undefined
20.09.2023
Patrzy w ścianę, stroszy futro, syczy – o co mu chodzi? Czy koty mogą widzieć... duchy?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Co jakiś czas wraca temat tego, czy koty są w stanie widzieć duchy. Na pewno każdy z nas widział przynajmniej raz w życiu kota wpatrującego się w przestrzeń albo syczącego na ścianę czy... powietrze. Czy to możliwe, że koty widzą duchy i tak sygnalizują ich obecność?
undefined