14.07.2019
Czy koty wiedzą, kiedy jesteśmy źli?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Opiekunowie potrafią rozpoznać, gdy ich pupile są w złym nastroju. A czy działa to w drugą stronę? Czy koty wiedzą, kiedy jesteśmy źli?
fot. Shutterstock
Opiekunowie kotów, aby dobrze rozumieć się ze swoim pupilem, uczą się jego mowy ciała. Dzięki temu wiedzą, kiedy mruczek jest radosny, smutny, a kiedy jego nerwy są… na granicy wytrzymałości. A, czy kot wie, kiedy jego opiekun ma zły humor? Czy koty wiedzą, kiedy jesteśmy źli?
Czy koty wiedzą, kiedy jesteśmy źli?
Ludzie mają emocje wypisane na twarzy. Poprzez mimikę jesteśmy w stanie przekazać innym, co w danej chwili czujemy. Ale czy mruczki to rozumieją? Badanie opublikowane w Animal Cognition w 2015 roku przez Moriah Galvan i Jennifer Vonk wykazało, że udomowione koty zachowują się inaczej, gdy ich opiekun się uśmiecha, a inaczej, kiedy marszczy brwi.
Obserwacja przeprowadzona na 12 kotach wykazała, że spędzały one więcej czasu ze swoim opiekunem, kiedy ten był szczęśliwy, np. mrucząc lub siedząc mu na kolanach. Ponadto jego pozytywny nastrój udzielał się również zwierzęciu, który miał w obecności opiekuna zrelaksowaną postawę ciała. Sytuacja wyglądała odwrotnie, gdy opiekun był zły i manifestował to poprzez zaciśnięte wargi oraz zmarszczone brwi.
Wnioski? Koty zwracają na nas uwagę i są wrażliwe na wszelkie zmiany naszego nastroju. Z czasem uczą się też interpretować naszą mimikę. A im wasza więź jest silniejsza, tym większe szanse, że twój pupil będzie bezbłędnie odczytywać twoje emocje.
Rozpoznają emocje, ale… tylko opiekunów?
Badanie ujawniło również, że koty nie reagowały w taki sam sposób na osoby, które są im nieznane. Kiedy w pobliżu znajdowali się nieznajomi, wykazywały one taką samą ilość pozytywnych zachowań i to niezależnie od tego, czy dana osoba się uśmiechała, czy marszczyła brwi. Zupełnie, jakby nie odczytywały ich nastrojów albo… były im one obojętne.
Koty bez wątpienia są inteligentnymi zwierzętami – nikt im tego nie odmawia. Badania sugerują też, że mają pewną wrażliwość na ludzkie nastroje. Trudno jednak jednoznacznie określić, na ile są świadome naszych emocji. Kot może nie wiedzieć, że opiekun, który marszczy brwi jest akurat zły, ponieważ ludzie robią to z wielu powodów. Przypuszczalnie wie, że coś jest nie tak, ale nie jest jasne, czy identyfikuje to jako gniew sam w sobie.
Innym sposobem, który może zdradzić twojemu pupilowi, że jesteś zły, jest jego zignorowanie. Większość kotów pragnie uwagi – niektóre bardziej, inne mniej. Co więcej, udomowione tygryski potrzebują jej ze strony opiekuna dla dobrego samopoczucia. Jeśli chwilowo przestaniesz zwracać uwagę na pupila i będziesz go ignorować, to możesz być pewny, że twój kot tego nie przeoczy.
Poza tym zawsze istnieje możliwość, że koty wiedzą, że jesteśmy źli, ale po prostu… to ignorują.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
13.03.2025
Czy koty wyczuwają chorobę u drugiego kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wydaje się oczywiste, że koty wiedzą, kiedy inny kot jest chory. Niezwykle trudno to jednak udowodnić! Wszystko dlatego, że to kwestia emocji i zmysłów.
undefined
18.02.2025
5 ciekawostek o trójkolorowych kot(k)ach
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Uwielbiamy je za niezwykłe wzory na futerku, od których trudno oderwać oczy. Nie każdy wie, że z tym nietypowym umaszczeniem tricolor wiąże się sporo interesujących ciekawostek!
undefined
17.02.2025
Dzień Kota 2025 – skąd się wziął i jak obchodzą go w innych krajach?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dzień Kota to wyjątkowe święto, w trakcie którego rozpieszczamy swoje mruczki, ale i zwracamy uwagę na potrzeby zwierzaków bezdomnych i wolno żyjących. Co warto wiedzieć o tym wyjątkowym dniu? Jak obchodzi się go w innym państwach?
undefined