28.07.2023
Dlaczego kot gryzie karton? Ma ku temu kilka powodów!
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Obowiązkowy element wyposażenia każdego kociego domu? Oczywiście karton! Czasami jednak nie jest on jedynie miejscem do wypoczynku, a staje się pożywieniem. Dlaczego koty kochają tekturę, lubią kartony i cenią je nie tylko jako przestrzeń do chowania?
fot. Shutterstock
Chyba nie ma na tym świecie osoby, która nie słyszałaby o kociej miłości do kartonowych pudeł. Wielbią je i koty domowe, i koty wielkie jak lwy, tygrysy czy lamparty. Być może dostrzegłeś, że pupil nie tylko lubi wylegiwać się w kartonowym pudle, lecz także namiętnie wbija w niego swoje zęby. Jak zareagować, gdy nasz kot gryzie karton? Pozwalać mu na takie zachowanie czy bezzwłocznie przerwać mu konsumpcję? Dowiedzmy się też, czy istnieje jakieś racjonalne wytłumaczenie takiego zachowania.
Dlaczego kot gryzie karton?
Koty żują, liżą czy gryzą wiele przedmiotów – od długopisów zaczynając, na kartonowych pudłach kończąc. W rzeczywistości lista ta zdaje się nie mieć końca. Dlaczego kot gryzie akurat karton? Wyjaśniamy poniżej.
Instynktowne zachowanie
Mimo że koty żyją z nami pod jednym dachem, wciąż drzemią w nich drapieżne instynkty, a co za tym idzie, przejawiają zachowania, które wynikają z ich pierwotnej natury. Podgryzanie kartonu jest więc niejako symulacją łańcucha łowieckiego kota. Ale nie tylko. Podobnie jak ich przodkowie, koty są zwierzętami terytorialnymi. Dlatego będą zaznaczać swój teren – mogłeś wielokrotnie zaobserwować, jak kot ociera się o przedmioty gospodarstwa domowego, ludzi czy inne zwierzęta. Gryzienie – zwłaszcza w wielokocim domu – również może być formą oznaczania.
Wniosek? Sporadyczne gryzienie kartonu nie powinno być powodem do zmartwień. Jeśli zamienia się to w kompulsywne zachowanie, niezwłocznie trzeba zasięgnąć porady u lekarza weterynarii. Zanim dasz kotu pudełko kartonowe, upewnij się, że nie ma w nim żadnych ostrych i niebezpiecznych przedmiotów, na przykład zszywek.
Nuda
Jest najczęstszą przyczyną destrukcyjnych zachowań. Kot, który nie ma zapewnionej odpowiedniej stymulacji fizycznej i psychicznej, jest sfrustrowany i zestresowany. Znudzony mruczek będzie szukał wszelkich rozrywek, które niekoniecznie są dla niego bezpieczne. Jeśli zwracasz się do kota za każdym razem, gdy zauważysz, że gryzie karton, mruczek osiągnął swój cel. Jeśli to nuda jest odpowiedzialna za to zachowanie, sprawa jest prosta – zamiast oglądać kolejny odcinek serialu, weź zabawkę w dłoń i pobaw się z pupilem.
Pica
Zauważyłeś, że kot nie tyle gryzie, ile zjada karton? Ponadto regularnie przejawia również apetyt na inne, niejadalne rzeczy? Jeśli tak, to znak, że trzeba jak najszybciej zabrać kota do lekarza weterynarii. Pica to spaczone łaknienie. Zwierzak może też mieć niedobory w diecie, a w ten sposób próbuje je uzupełniać. Innym powodem, dla którego należy skonsultować z lekarzem weterynarii gryzienie przez kota kartonu, jest zapalenie dziąseł. Warto więc regularnie zaglądać do kociego pyszczka.
Wniosek? Sporadyczne gryzienie kartonu nie powinno być powodem do zmartwień. Jeśli zamienia się to w kompulsywne zachowanie, niezwłocznie trzeba zasięgnąć porady u lekarza weterynarii. Zanim dasz kotu pudełko kartonowe, upewnij się, że nie ma w nim żadnych ostrych i niebezpiecznych przedmiotów, na przykład zszywek.
Koci kartonowy domek... jednorazowy!
Koty lubią pudełka również jako kryjówki. To naturalne zachowanie drapieżnika, który musi czuć bezpieczeństwo i chce mieć gdzie się schować, aby obserwować pomieszczenie. Z tego powodu zwykłego kartonowe pudełko sprawdzi się jako świetne schronienie. Do środka możesz włożyć legowisko! Do takiego domku kot przynosi często zdobycz, zwłaszcza po zabawie. Musisz pamiętać jednak, że koty lubią kartony... gryźć. Dlatego taki domek może być jednorazowy.
Pudła i kartony świetnie sprawdzają się również u kotów wolno żyjących czy w środowisku schronisk. Warto wtedy je dodatkowo izolować, aby zapewniały ciepło, gdy temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza. Badania wskazują, że taka kryjówka zapewnia kotu komfort, zmniejsza poziom stresu i nadaje się do spania, gdy łowca odpoczywa.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
30.11.2024
5 ciekawostek o kocim brzuszku
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kot specjalnie dba o tę część swojego ciała. Jakie tajemnice skrywa koci brzuszek? Poznaj 5 ciekawostek o tej niezwykłej części ciała zwierzaka!
undefined
28.11.2024
Koty dzikie i domowe jako inspiracja artystów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedyś koty fascynowały ludzi swoją tajemniczością, niezależnością i niepowtarzalnym urokiem. Dzikie i domowe będą nadal inteligentnym źródłem natchnienia dla artystów innych dziedzin sztuki, jak malarstwo, literatura czy rzemiosło artystyczne. Ich obecność w sztuce nie tylko uwiecznia piękno tych zwierząt, ale także podkreśla ich znaczenie w kulturze i naszym codziennym życiu.
undefined
27.11.2024
To nie wina kotka, że jego pani to idiotka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nieodpowiedzialny opiekun to najgorsze, co może przytrafić się kotu… Jakie są największe absurdy, które mogą wyrządzić zwierzakowi poważną krzywdę?
undefined