09.08.2019
Dlaczego nie wszystkie koty łapią owady?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czemu mój kot nie poluje na owady? Czyżby był skończoną ofiarą? A może chodzi o coś innego? Dlaczego nie wszystkie koty zabijają robaki?
fot. Shutterstock
Często mówimy o kotach przekornie, że to „domowi drapieżcy”. I rzeczywiście, wiele je łączy z większymi, dzikimi kuzynami. Niektóre koty nie mogą oprzeć się pokusie, by zapolować na muchę, która właśnie wleciała do pokoju albo np. na łazienkowe rybiki. Są też jednak i takie, które robactwo mają w… poważaniu. I tu pojawia się pytanie: dlaczego? Przecież to tkwi w jego naturze. Czyżby nie potrafił polować? Dlaczego nie wszystkie koty zabijają robaki?
Polowanie na zawołanie?
O kotach mówi się, że są urodzonymi myśliwymi. Zapewne wielokrotnie widziałeś, jak twój pupil w wielkim skupieniu próbuje upolować kolorowe piórka. Okazuje się jednak, że koci instynkt może być zarówno wrodzony, jak i wyuczony.
Nie wszystkie zachowania przychodzą kotu naturalnie – tak samo zresztą, jak i nam. Większość badaczy twierdzi jednak, że akurat polowanie na ofiary jest głęboko zakorzenione w genach wszystkich kotów. Zatem dlaczego niektóre mruczki podczas czyhania na potencjalną zdobycz są tak… nieudolne?
Matka wie lepiej…
Polowanie i zabijanie ofiary to w rzeczywistości postępowanie wyuczone, którego kociaki uczą się od matki. Jeśli maluch trafił do ciebie w bardzo młodym wieku, a jego kontakt z rodzicielką był minimalny (a może nawet i żaden), to nie miał szansy ani nabyć, ani podpatrzeć od niej tej umiejętności.
Pierwsze 3-9 tygodni – właśnie ze względu na obserwację matki – mają bardzo duży wpływ na rozwój kociaka.
Kocięta, które są w stanie obserwować matki polujące i zabijające swoje ofiary, stają się lepszymi drapieżnikami – tłumaczy koci behawiorysta Roger Tabot.
Twój kot może próbować polować, ale ponieważ nigdy nie miał możliwości rozwinięcia i doskonalenia umiejętności łowieckich, to nie będzie w tym mistrzem.
Żądza polowania…
… to nic innego, jak wrodzona genetycznie u zwierząt chęć polowania. Kocia mama przekazuje maluchom tajniki tropienia, chwytania i ostatecznie zabijania potencjalnej ofiary, jednak naturalna, ciekawska, przykucnięta, pozycja w pełnej gotowości do ataku wynika już z ich instynktu.
Wydawałoby się, że zabawa z kotem wzmocni jego pragnienie i sprawi, że będzie bardziej skory do polowania. Okazuje się jednak, że niekoniecznie.
Istnieje jeszcze jeden powód, dla którego nie zawsze i nie wszystkie koty zabijają robaki. Czasem mruczki prostu ich… nie widzą. Więcej o tym, jak widzi kot, pisaliśmy TUTAJ.
Polecane przez redakcję
Reklama
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
08.12.2023
Szare lub brązowe – kolory kocich oczu mogą pochodzić od jednego przodka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Badacze po raz pierwszy zmapowali ewolucję koloru kocich oczu. Ich odkrycie wskazuje, że różnorodność barw może pochodzić od jednego przodka – od żółtookich tygrysów po niebieskookie lamparty śnieżne.
undefined
05.12.2023
Kot albinos – jak odróżnić go od zwykłego białego kota?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nie można zaprzeczyć, że koty albinosy są wyjątkowe pod względem wyglądu fizycznego. Łatwo się nimi zafascynować. Jednak opieka nad takim mruczkiem jest niezwykle wymagająca.
undefined
29.11.2023
Kiedy na zewnątrz jest za zimno dla kota? Sprawdźmy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ma futro, więc sobie poradzi? To szkodliwy mit. W rzeczywistości kotu też może być zimno i wcale nie trzeba do tego bardzo niskiej temperatury! Sprawdź, co warto o tym wiedzieć, zanim wypuścisz kota na dwór.
undefined